סוגרים שנה, פותחים שנה חדשה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

עוד שנה חלפה והפנים מופנות כבר לקראת שנה אזרחית חדשה. חוסר הוודאות בכלכלה הגלובלית, המשולב עם החרדה ממשבר בגוש האירו, לא משרים אוירה אופטימית. מנהלי חברות ההיי-טק בעולם ובישראל, לא יכלו להתעלם מנתוני המקרו האלה בבואם לגבש תכניות עבודה לשנה החדשה. רבים מהם הניחו שאי הודאות תימשך ונקטו משנה זהירות. סביר להניח שהזהירות הזו תבוא לידי ביטוי גם בתחום ההנפקות והאקזיטים. אנחנו נראה רכישות של חברות היי-טק, אבל הרוכשים יהיו איטיים ולא נדיבים. הנפקות ציבוריות ימתינו לחלונות של הזדמנות. עיני כולם נשואות אל פייסבוק והנפקתה האפשרית, שעשויה לקבוע את הטון לכל שאר החברות העומדות בתור המשתרך אל הבורסות השונות.

ומה היה לנו בשנה החולפת בהיי-טק הישראלי?

בשנת 2011 ראינו מספר גיוסי הון יפים, מספר אקזיטים משמחים ואפילו הנפקה אחת מוצלחת בוול-סטריט. אבל במקביל ראינו גם חברות שנסגרו, מיזמים שלא הצליחו לגייס אפילו מימון ראשוני והצטמצמות משמעותית בהיקף פעילותן של קרנות ההון סיכון הישראליות. בעוד שהקרנות הזרות המשיכו לפעול בארץ ואף הגבירו את פעילותן, הירידה בפעילותן של קרנות ישראליות צריכה להדאיג את כל מי שההיי-טק הישראלי חשוב לו. מעבר לצהלות השמחה לאיד על רקע נפילתה של קרן כזו או אחרת, אנחנו חייבים להבין שקיומו של הון סיכון ישראלי הוא חיוני להמשכיות ההיי-טק בארץ. את תוצאות המשבר הנוכחי בקרנות נוכל לראות רק בעוד מספר שנים. כי החברות שבהן לא השקיעו היום, לא יהיו כאן כדי לספק מקומות עבודה, אקזיטים והנפקות ציבוריות חמש שנים מהיום. ואם הקרנות המקומיות ימשיכו להיעלם גם הקרנות הזרות יסתלקו מפה בסופו של דבר. את התהליך הזה צריכים איכשהו לעצור ומוטב שעה אחת קודם, כלומר כבר בשנת 2012.

סיכום שנה בהיי-טק הוא גם תזכורת להיותו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. אנשי ההיי-טק הישראלי צעדו בהמוניהם בהפגנות המחאה החברתית. רבים מהם תמכו באופן אקטיבי במאבק להבאתו של גלעד שליט הביתה. עובדי חברות ההיי-טק המשיכו לעבוד בחריצות, להרויח יפה יחסית למשכורות בישראל ולשלם מסים, שגם השנה תרמו הרבה יותר מדי לפרנסתם של מי שחיים על חשבונם. היעדרה של מנהיגות במדינת ישראל המשיכה לתרום להידרדרות הדמוקרטיה, לכניעה לסחטנות החרדית וחוסר שוויון משווע בחלוקת הנטל. אם לא יחול שנוי אמיתי בעתיד הנראה לעין, גם ההיי-טק הישראלי יפול לבסוף קורבן בידי כל מי שחיים על חשבונו ומונעים ממנו להמשיך להתפתח במדינה נאורה, שמבטיחה עתיד טוב ובטוח לאזרחיה הנאמנים ביותר.

(פורסם ב"גלובס" – 25 דצמבר 2011)אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *