שנה של אומץ לב

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

עומדת בפתחנו שנה לא קלה. המשבר בכלכלה האמריקנית עדיין מרחף באויר ומאיים להתחזק. מדינות רבות באירופה מלקקות את הפצעים או שעדיין מידרדרות במדרון המשבר הפיננסי העולמי. המזרח התיכון רוחש מסביבנו ואיראן, באדיבותן של מדינות המערב הנאורות ובראשן ידידתינו הטובה ביותר, מתקדמת בקצב מהיר לקראת נקודת האל-חזור.

ובהיי-טק: אי-ודאות. קצב ההנפקות של חברות טכנולוגיה איטי ולאחרונה נוצר תור ארוך של חברות, שהשהו את הנפקתן או שאינן בטוחות ברצונן להנפיק. האקזיטים דרך עיסקאות M&A נמשכים, אך בקצב איטי יותר מבעבר. לוקח יותר זמן להפוך חברת סטארט-אפ לחברה עצמאית ורווחית ונדרש לשם כך יותר כסף. על כל אלה יש להוסיף את בעיות ההיי-טק הישראלי: התמעטותם של מקורות זרים להשקעה, קשיי הקרנות המקומיות לגייס כסף, והקושי של יזמים וחברות צעירות לממן את פעילותם.

ולכן, האיחולים שלי עם פתיחת השנה החדשה, הם איחולי אומץ לב ונחישות. ליזמי ההיי-טק בישראל: המשיכו ליזום וליצור, להיות מקוריים וחדשניים, למצוא פתרון לכל בעייה ולהכניע כל אתגר בדרככם. שיהיה בכם האומץ להמשיך ולעשות, למרות כל הקשיים וכנגד כל הסיכויים. הצלחתכם היא הצלחת ההיי-טק הישראלי ומשם גם תרומתכם לכלכלה ולמדינה. למרות חוסר הפירגון, חוסר האמצעים ואי הודאות – המשיכו להתקדם בפריצת הדרך לעתיד טוב יותר, עבורכם, עבור העובדים שאיתכם, אפילו עבור המשקיעים שלכם.

ולמשקיעים – איחולים רבים של אומץ ועקשנות. למרות האוירה העויינת, למרות מצהלות השמחה אל מול כל כישלון ואל מול כל סטארט-אפ שנכשל ונסגר – המשיכו להמר באומץ על יזמים מוכשרים, טכנולוגיות חדשניות, שווקים עתידיים. למרות הספקנות המתגברת בעולם לגבי הנכונות להשקיע בישראל – המשיכו לגייס כספים, לשכנע משקיעים זרים להשקיע בישראל ולהביע אמון בהיי-טק הישראלי. והמשיכו לתבוע, גם כאן באומץ לא מבוטל אל מול ליגלוגי המקטרגים והלא מבינים, מעורבות ממשלתית ותמיכה אמיתית בקרנות ובהיי-טק. אל תתביישו ואל תפחדו. המקטרגים יכתבו והשיירה, בעזרתכם, תמשיך לעבור לעבר עתיד טוב יותר.

ולעובדי ההיי-טק – המשיכו ללכת למקומות עבודתכם, באומץ ובגאווה. מסוכן להיות עובד היי-טק בימים אלה. האיומים אמיתיים והסיכויים לאבד את מקום העבודה נראים קרובים ומפחידים. אבל, התנחמו בעובדה שימים קשים כבר היו במקומותינו, ואחרי השנים הרעות יבואו גם שנים טובות. כי חדשנות ויזמות לא ייעצרו אל נוכח קשיים זמניים. ולכן, הביטו באומץ אל האיום והמשיכו לחדש ולקדם את כולנו לעבר עולם המחר.

ובנוסף: שנת אומץ לב ודבקות בערכים הומניים בסיסיים, אני מאחל למקבלי ההחלטות אצלנו, שבימים אלה צריכים לגלות אחריות ומנהיגות ולמנוע את גירושם המחפיר של מאות ילדי עובדים זרים. מעבר להצדקה המוסרית להשאיר את הילדים האלה בישראל, גירושם יהיה תלוי כאות קלון מחפיר על מדינה שלמה למשך שנים רבות, ויגרום נזק תדמיתי נוראי. ולעומת זאת, השארתם כאן אצלנו תגרום לכולנו להרים את הראש בגאווה, על היותינו מי שאנחנו. ובהקשר הזה, כמו לפני שנה ושנתיים, שוב נאחל כאן לגלעד שליט לחזור הביתה במהרה. בערב ראש השנה אצלנו נחשוב עליך ונזכיר אותך, ונתפלל שלמנהיגינו יהיה האומץ הנדרש לקבל את ההחלטות הנכונות.

שנת אומץ,שנה טובה!

(פורסם ב"גלובס" – 5 ספטמבר 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *