ההיי-טק הישראלי בחר ביאיר לפיד

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בחודש פברואר בשנה שעברה אירחתי על הבמה, במסגרת הסידרה "ההיי-טק הישראלי בגובה העיניים" את הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד. מול אולם מלא עד אפס מקום באנשי הייטק עמד לפיד והתמודד בקלילות עם שאלות המנחה והקהל ואפילו אלו שהגיעו בזמן אמיתי מדף הפייסבוק של האירוע. הוא היה רהוט, מתוחכם וניכר בו שנהנה מהפירגון שנשב אליו מכיוון הקהל. הוא גם ניפק אז שתי הצהרות חדשותיות שזכו לכותרות העיתונים שסיקרו את האירוע: הוא איננו מתמודד על ראשות הממשלה ואם יתאפשר, הוא ישמח לקבל עליו את תפקיד שר החינוך של מדינת ישראל. שתי ההצהרות הללו זכו למחיאות כפיים סוערות של הקהל. לקראת סוף הראיון עימו הפתעתי את לפיד ושאלתי את הקהל מי שוקל ברצינות להצביע עבור יאיר לפיד. פניו של לפיד הרצינו לרגע ובקצה השורה הראשונה ראיתי את אנשי המטה שלו מתבוננים אחורה בחשש. לא היתה להם סיבה לדאגה. אילו היו הבחירות מתקיימות באותו אולם, הרי שכמות הידיים שהונפו מעלה יכלה להכתיר את לפיד לראשות הממשלה.


"ההיי-טק הישראלי בגובה העיניים", פברואר 2012, אוניברסיטת תל-אביב. צלם: שמואל בר


עברה כמעט שנה ובעוד שבוע כבר יהיו תוצאות הבחירות ידועות לכולנו. בחודשיים האחרונים הגיעה מערכת הבחירות לשיאה ועימה גם כמות הסקרים והניתוחים המתלווים אליהם. בחודש שעבר קראנו כאן לאנשי ההיי-טק הישראלי להצביע עבור המועמד שנראה להם המתאים ביותר לקידום ההיי-טק לאחר הבחירות. ההצבעה נערכה, כראוי לאנשי היי-טק, באופן דיגיטלי לחלוטין, באפליקציה מיוחדת שהוכנה לצורך זה על גבי דף הפייסבוק של "איצטדיון הסטארט-אפ". הצענו לבחירה את מובילי שש המפלגות הגדולות ביותר על פי הסקרים: בנימין נתניהו, שלי יחימוביץ',  נפתלי בנט, יאיר לפיד, ציפי לבני ואלי ישי. אחרי שבועיים ראשונים של ההצבעה, החל להסתמן המועמד המוביל והוא המשיך לתפוס תאוצה ככל שהתקדמו הימים והצטברו ההצבעות של בוחרי ההיי-טק.

אתמול בבוקר, בדיוק שבוע לפני הבחירות, סגרנו את הקלפי הדיגיטלי והכרזנו על הזוכה: יאיר לפיד הוא חביב ההייי-טק עם 35% מהקולות, כשאחריו נפתלי בנט עם 26% ושלישית שלי יחימוביץ' עם 24% מהקולות. בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, זכה רק ל 6% מהקולות והשתווה בפופולריות שלו בקרב מצביעי ההיי-טק לציפי לבני. סגר את הרשימה אלי ישי עם 3% מהקולות.


תוצאות הבחירות ב"איצטדיון הסטארט-אפ". יאיר לפיד המועמד המוביל.


היום לפנות בוקר קיבלתי את תגובתו של יאיר לפיד לבחירתו כמועמד העדיף על אנשי ההיי-טק הישראלי: קודם כל אני שמח. מיומה הראשון "יש עתיד" היא מפלגתו של מעמד הביניים הישראלי השפוי, שמשרת בצבא, עובד קשה, ולא מבין איך זה שהוא מרוויח בסדר גמור ועדיין לא גומר את החודש. הבחירה הזו היא בעיני בחירה מחייבת, ותפקידי לייצג אתכם נאמנה בכנסת ובממשלה.

מדוע לדעתך אנשי ההיי-טק מעדיפים אותך על פני המועמדים האחרים?
בגלל האיזון. מפני ש"יש עתיד" היא מפלגה שפויה שאינה סוציאליסטית כמו מפלגת העבודה, אבל גם לא מפלגת הפרטות ניאו-ליברלית כמו הליכוד של נתניהו. אנשי ההיי-טק אינם רק אנשי היי-טק, אלא גם ציבור משכיל, מתון, שמבין שהחיים מצריכים פתרונות מאוזנים. בנוסף לכך הם ישראלים טובים שרוצים מפלגה שמדברת בשפה של ערכים – שיוויון בנטל, דגש על חינוך, פתרונות דיור הוגנים. אחד הדברים המעניינים שקרו לי במפגשים עם אנשי ההיי-טק, שהם בהגדרה הציבור הכי מעודכן ועכשווי, שדווקא שם זיהיתי הכי הרבה געגוע לישראל היפה של פעם, שלא חששה מביטויים כמו "ערבות הדדית" או "אחריות אישית".

האם הממשלה הנוכחית עשתה די לקידום ההיי-טק הישראלי?
ודאי שלא. הממשלה חטאה בנושא זה פעמיים. בפעם הראשונה מפני שאין לה שום תוכנית אמיתית לקידום עסקים קטנים, שתאפשר ליותר סטרט-אפים לצאת לדרך עם אשראי מוזל וליווי משפטי ועיסקי שהמדינה מפעילה מתוך הכרה שיצירת חממות היי-טק היא אינטרס ראשון במעלה של המשק הישראלי; בפעם השניה, כשהיא נבהלה מהשיח הפופוליסטי שמתנהל בארץ ופיספסה הזדמנויות למשוך הנה עוד מפעלי היי-טק גדולים יותר (דוגמת המפעל השני של "אינטל" שאותו הפסדנו לאירלנד) שהיו מספקים אלפי משרות ומזניקים את המשק הישראלי. בנוסף לכך הממשלה זנחה כמעט לחלוטין את כל נושא החינוך הטכנולוגי ואנחנו תקועים עם אותו מספר מהנדסים שהיו לנו לפני עשור.

אלו נושאים רלונטיים להיי-טק הישראלי אתה מתחייב לקדם אחרי הבחירות?
אני מציע לכם לקרוא באתר שלנו את התוכנית שלנו לקידום עסקים קטנים שהיא ממש כתובה בהזמנה לכל שלושה בוגרי 8200 שחולמים להקים סטארט-אפ. אנחנו נעשה כל מאמץ למשוך לארץ עוד מפעלי עוגן, ותוכנית החינוך שלנו מדברת על החזרת החינוך הטכנולוגי למרכז מערכת החינוך. בנוסף עלינו להחזיר למדען הראשי את כבודו וגם את תקציביו.

האם אתה אישית תהיה אחראי לנושאים הקשורים בהיי-טק או שחבר כנסת מטעמך?
יש אצלנו כמה אנשים שיש להם רקע כלכלי, אבל אני מניח שיעקב פרי ואני נהיה האנשים המרכזיים שיעסקו בנושא.

אילו יכולת לבחור תיק בממשלה כדי לקדם את ההיי-טק הישראלי, באיזה תיק היית בוחר?
תיק התמ"ת הוא כמובן התיק הרלבנטי ביותר לנושא.

לסיום, יש לך מסר נוסף לאנשי ההיי-טק הישראלי?
בשנים הקרובות "יש עתיד" עומדת לחולל מהפיכה בנושא השיוויון בנטל, אולם יציאת החרדים לשוק העבודה – שהיא עניין קריטי לעתיד החברה הישראלית – לא יכולה להתקיים בלי התגייסות של ההיי-טק הישראלי לעניין. אני קורא לכל חברות ההיי-טק לגייס לשורותיהן חרדים, לעזור להם לעבור השמה ולהשתלב בחברה, ומבלי לפגוע בזכויות הנשים לנסות לאפשר להם סביבת עבודה נוחה. זוהי משימה לאומית שכולנו מחוייבים לה, והיא שילוב של עסקים טובים וציונות.

עד כאן יאיר לפיד.

מילה על שני המועמדים הנוספים שנבחרו בשלישייה הפותחת ב"איצטדיון הסטארט-אפ". נפתלי בנט (מקום שני, 26%) יכול היה בהחלט להיות חביב ההיי-טק הישראלי. הוא משתייך לקטגוריה של מלח הארץ, חובש כיפה סרוגה, קצין בסיירת מטכ"ל ויזם היי-טק שהקים חברה חדשנית וניווט אותה לקראת אקזיט מוצלח. הוא גם משתמש רהוט במדיה הדיגיטלית החדשה, פונה לדור הצעיר מכל קצוות הקשת הפוליטית ומעודד דיון פתוח וכנה מעל דף הפייסבוק שלו בנושאים החשובים שעל סדר היום הציבורי. ואולם, נראה שכל אלה עדיין לא מרגיעים את חששותיהם של אנשי היי-טק רבים מההשלכות השליליות האפשריות של דעותיו הפוליטיות הימניות, אותן הוא הקפיד להקצין ולהחצין לקראת הבחירות המתקרבות.

ואילו שלי יחימוביץ (מקום שלישי, 24%) היתה ועודנה סדין אדום עבור רבים מבוחרי ההיי-טק הישראלי. מי שקראה לחילונים להצטרף להפגנות החרדים נגד אינטל בירושלים בגלל עבודה בשבת, ומי שחזרה שוב ושוב על טענותיה בדבר תנאי העבודה המחפירים של עובדי ההיי-טק, ומי שגם קראה לכינונם של ועדי עובדים בכל חברות ההיי-טק בישראל, תתקשה לקנות את קולם של בוחרים רבים מהמגזר הזה. מי שכן מאזן אותה לטובה בעניין הזה הוא חבר מפלגתה אראל מרגלית, איש ההיי-טק הירושלמי שהתחייב לפעול לאחר הבחירות למען עידוד יזמות ועסקים קטנים וקידום ההיי-טק הישראלי. נקווה שהרוח היזמית ותרבות ההיי-טק של מרגלית אכן יתנו את הטון במפלגתו ויגברו על נטייתה של יחימוביץ' להפוך את ההיי-טק הישראלי לעוד קורבן של ועד עובדים גדול, כוחני ומסואב.

שבוע מהיום יפסיקו המועמדים את תעמולת הבחירות ויגיע הזמן לפרוע את ההבטחות. התחושה החמימה שאנחנו, הבוחרים, באמת חשובים לנבחרינו תיעלם לה במהרה, עד לבחירות הבאות. דווקא חלק מההבטחות שניתנו על ידי המועמדים השונים בענייני ההיי-טק נראות מעשיות וברות השגה. נאחל להם, שיוכלו להתפאר בהישגים יפים לפחות בתחום הזה, גם בבחירות הבאות.

(פורסם ב"גלובס" – 16 ינואר 2013)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

2 תגובות

 1. אז מה זה אומר על "מוחות ההייטק" שמצביעים עבור אדם שה"מטען" שהוא מביא הינו נסיונו כעיתונאי, כותב טור ומגיש טלוויזיה פופולרי?

  איזה נסיון יש לו בתחום הפוליטי? הארגוני? העסקי? היית שוכר אותו לנהל חברת הייטק עפ"י הרזומה הנוכחי? ולנהל את המדינה, או אפילו "רק" את משרד החינוך כן?

  ומה בדבר הסיסמא של "לשנות את השיטה"? האם מדובר בפיצול הבלתי נסבל למפלגות קטנות שמונעות הקמת קואליציה איתנה ומביאות לסחיטה סקטוריאלית? אם כן, אז התשובה – להקים עוד מפלגונת שתפצל אף יותר את גוש המרכז – עושה שכל? האם זה פרדוקס, או שאני מפספס משהו?

  שלא תבינו אותי לא נכון. אין לי שום בעיה עם יאיר לפיד כחבר כנסת. הוא בוודאי יעלה על רבים מהקיימים. אבל להקים מפלגה נוספת? נשמע אגו-טריפ מיותר. אולי רצון ללכת בעקבות אביו? אבל בוא לא ניכנס לאכזבה שנקראה מפלגת "שינוי".

  לטעמי עדיף היה שיצטרף למפלגה קיימת, יחבוש את ספסלי הכנסת כמה שנים, יאגור נסיון פרלמנטרי, ורצוי גם נסיון אדמיניסטרטיבי כשר, או סגן שר. ורק אז, ישים פניו לרשות מפלגה.

  אשמח אם מישהו יסביר לי את ההגיון כאן. ואולי פשוט אין. אולי כולנו מחכים למשיחת ויאיר לפיד הוא ה"שבתאי צבי" התורן.

 2. ממשלה ומדינה הינם עסק המורכב לפחות כמו כמה חברות גדולות במקביל.
  אי לכך אני מצפה מראש ממשלה שיהיה לפחות כמו מנכל הי טק: שיהיה בעל נסיון טוב בניהול הון,אנשים, צוותים כמובן,תחום תוכן אחד לפחות, אדם שיהיה מנהיג חיובי…
  וכמובן שיבין דבר או שניים ביחב"ל וגם באסטרטגיה סטחונית וצבאית.
  הגזמתי?
  שירים יד מי שהיה לוקח את יאיר לנהל אפילו משאבי אנוש אצלו….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *