מי אנחנו בעצם?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

אנחנו אומת הסטארט-אפ. אנחנו מעיזים וממציאים, מקימים סטארט-אפים בקצב ובכמויות מעוררי התפעלות בכל העולם. אנחנו חדשניים. משקיעים מכל העולם נוהרים לממן את היזמים המדהימים שגדלים במקומותינו. אנחנו מעצמת היי-טק בין לאומית.

אבל אנחנו גם יצרנו כאן מדינה בעלת פערים חברתיים בלתי נסבלים. על פי דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם השבוע, כמליון אנשים חיים בישראל מתחת לקו העוני, מהם 360 אלף ילדים. על פי אותו דו"ח, לממשלת ישראל אין מדיניות רשמית מגובשת בנושא העוני וכספים שהובטחו כבר בתחילת השנה לטיפול במניעת רעב לעולם לא הועברו. גם כאן גילינו חדשנות ויצירתיות מרשימה ביותר, לא בפתרון הבעייה חלילה, אבל בכך שמצאנו שם חדש למילה "רעב": אנחנו קוראים לזה "חוסר ביטחון תזונתי".

בעשור האחרון הקימו יזמי ההיי-טק הישראלי כ 7000 חברות. יש היום בישראל כמה עשרות חממות ואקסלרטורים, המקדמים את רוח היזמות והחדשנות בקרב דור חדש ומרשים ביותר של יזמים. המוסדות האקדמאים בכל רחבי הארץ מעודדים יזמות, מקיימים כנסים רבים בנושאים הקשורים בתחום וכוללים קורסים אקדמיים בנושאי יזמות כחלק משמעותי במסלולי התארים השונים שהם מעניקים. העולם כולו מביט אלינו בהערכה רבה ומיטב החוקרים ומובילי דיעה ברחבי תבל מדברים על התרבות המבורכת שהצלחנו לייצר פה בכמה עשרות שנים של קיומנו כמדינה עצמאית.

אבל לא הצלחנו לייצר פה תרבות של סבלנות וסובלנות הדדית. השיח שלנו פרוע ואלים ואנחנו לא עושים שום דבר אמיתי כדי למגר את האלימות הזו, שמכרסמת בנו מבפנים. קומץ קטן של מתנחלים קיצוניים, מופרעים ואלימים, התקיף השבוע כוח של משמר הגבול ופצע מספר לוחמים שפעלו בפקודת הצבא והמשטרה כנגד פורעי חוק יהודים. יום לפני כן, פגעו יהודים קיצונים ברכבו של קצין צה"ל בכיר, מי שהיה קצין ללא חת בסיירת גולני, איבד את כף רגלו בעת קרב והתעקש לחזור למסלול צבאי פיקודי לאחר מכן. הפורעים העלובים הללו לא מייצגים בשום אופן את המחנה הגדול של המתיישבים ביהודה ושומרון,  אבל הם זכו – כמו תמיד – להתייחסות סלחנית מדי, להתחשבות ציבורית ברקע שלהם ובתירוצים האומללים, שאנחנו מקפידים להשתמש בהם על מנת לכבס את מצפוננו ולהתעלם מהמראה שהאנשים האלה מציבים מול פנינו המתחסדות.

יו"ר קבוצת הכדורסל של המדינה, האלופה הנצחית עמוסת התארים, יצא השבוע להגנתו של שחקן כדורסל, שהרשה לעצמו להתפרע ולפגוע באוהדים של הקבוצה היריבה. במקום לנהוג בדוגמה אישית ולצאת באופן חד משמעי כנגד האלימות, השתמש היו"ר הנכבד בתירוצים שונים ובהצדקות שונות. אבל, לא צריך להאשים רק את היו"ר, אלא את כולנו. כי כאלה אנחנו, מוכנים להבין אלימות, לתרץ אותה ולייחס לה הסברים כאלה ואחרים. אנחנו אלימים, אבל אנחנו חושבים שאנחנו נאורים ומנומסים, ממש אור לגויים.

אלפי אורחים מגיעים אלינו לכנסים, לביקורים רשמיים, לחיפוש אחר הזדמנויות עסקיות שאומת הסטארט-אפ מייצרת עבורם ללא הפסק. הם באים לכאן ומתרשמים מהפתיחות שלנו, מהיכולת שלנו לדבר איתם בשפתם, אפילו בנימוס מסויים העטוף בחינניות צברית ישראלית מחוספסת. הם מתפעלים מהתובנות שפיתחנו, המסייעות בידינו לגשר על פערים תרבותיים ולהפוך אותנו לחלק מהעולם הנאור, שהפך בשנים האחרנות לכל כך שטוח. הם מדברים בשבחו של החינוך שטיפח בנו תכונות של מצויינות, של סקרנות ושל העזה לחרוג מאזורי הנוחות שלנו אל מחוזות של חקר והרפתקאות.

אבל הם לא רואים את הפערים העצומים הנפערים במערכת החינוך שלנו בין תלמידים משכבות חברתיות שונות. הם לא מבחינים בנסיגה שלנו לאחור במבחנים בין לאומיים, הם לא חשופים להיותנו אחת המדינות הכושלות ביותר במדד המוביליות החברתית, הבוחן  את יכולתם של אנשים לטפס בסולם הסוציו-אקונומי ולשפר את מצבם, יחסית למקום בו החלו את חייהם.

אז מי אנחנו באמת? אולי כדאי שנבין את עצמנו, שנפנים איזו חברה יצרנו כאן לעצמנו ונחליט סוף סוף: האם טוב לנו עם מה שהפכנו להיות, או שאולי אנחנו רוצים להיות דומים יותר למה שטובי ידידינו, מעריצי אומת הסטארט-אפ, מתעקשים עדיין לחשוב עלינו?

סופו. יש לנו תירוצים לכל סוג של אלימות.  (צילום: איל יצהר)


 

 

(פורסם ב"גלובס" – 9 אפריל 2014)


 

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

3 תגובות

 1. כתבה מעולה, מאירה בדיוק את הנקודות שצריך היה לגעת בהן, פשוט הצלחת להעלות על הכתב באופן ברור וחד משמעי את כל המחשבות והתהיות שהיו לי בנוגע למכלול הבעיות שבמדינה שלנו.
  השאלה היא, איך פותרים את זה?
  הכי קל להמשיך עם התדמית הנהדרת שיצרנו לעצמנו כאומת סטארטאפ, אבל שינוי חייב להיעשות.

 2. גם אתה סלחן ובוחר מהי התנהגות אלימה ומה לא כל כך נורא… קובץ המתנחלים עשו…נורא, חיילי צה"ל, קצין תושב המקום או תושבי המקום שלא מוכנים לנקוב בשמות הפורעים…לא נורא ולא זוכה לגינוי..
  סופו או היו"ר של הקבוצה שלו…זוכים לגינוי, אבל השפה הברוטאלית, האלימה והפוגענית של האוהד של הפועל..לא זוכה לגינוי ואפילו שמו חסוי מהציבור…גם היו"ר של הפועל לא זוכה לגינוי…למה כי אם סופו לא היה משתולל כמו חמום מח, לא היינו זוכים לכתבה הזאת והיינו עוברים לסדר היום ואנחנו יודעים שזה יקרה שוב במשחק הבא…

 3. כתבה מעולה שמעלה חלק ניכר מהבעיות של המדינה.
  הרשו לי להציג לכם את הפתרון האפקטיבי והיעיל ביותר כנגד השקעה של 64 ש"ח ועשר דקות מזמנכם.
  התפקדות למפלגות שמקיימות פריימריז והתאגדות כגוף יוצרת לחץ יעיל על הח"כים כדי שיעבדו לטובת האינטרסים של אותו גוף, עד עכשיו הבינו זאת הועדים הגדולים, המתנחלים, האופנוענים ועוד גופים. רק הציבור היצרני שעושה מילואים ומשלם מיסים לא הבין זאת.
  תצטרפו אלינו וביחד נשנה את המציאות לטובה.
  http://www.newlikud.org

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *