מה יזמים רוצים?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
זוכרים את הסרט "מה נשים רוצות" בכיכובם של מל גיבסון והלן האנט? גיבסון זוכה שם לתכונה מיוחדת, המאפשרת לו להאזין לרחשי ליבן של הנשים שבחייו ולהבין למה באמת הן מתכוונות. האם לא היינו נהנים להיות בעלי יכולת קסומה זו במפגשים הטעונים כל כך בין יזמים לבין משקיעים? תארו לכם, שיכולנו באמת לדעת מה "הם" חושבים? אבל עד שסטארט-אפ כלשהו ימציא את היכולת המופלאה הזו, בתור מי שהיה בשני צידי המתרס, הנני מתכבד להציע כאן מילון חלקי ל"מה יזמים רוצים", ולמה הם מתכוונים כשהם אומרים:

– "ראשית, ברצוננו להודות לך על שאתה מקדיש לנו מזמנך" (איחרת לפגישה, אין לך מושג מי אנחנו ולמה אנחנו כאן, חסר בושה שכמותך. ברור שלא קראת את החומר ששלחנו לך, ואם קראת – ברור שלא הבנת. אחרת, היית יושב כאן, נלהב כמונו, ומתחנן שנרשה לך להשקיע בחברה הנפלאה שלנו).

– "חשוב לנו לעבוד איתכם, אתם קרן טובה וידועה" (אתם היחידים שהסכמתם להיפגש איתנו, אז אנחנו כאן). "יש לך שותפים ידועים ובעלי קשרים בשוק" (ודוקא אותך, חדל אישים, כלומניק עצלן וטיפש, איתרע מזלנו לפגוש בגלל טעות מרה של המזכירה שלנו, שתפוטר ברגע שנחזור למשרד).

– "ברור לנו שקרן מובילה שכמותכם יכולה לסייע לנו להגיע רחוק, אנחנו מחפשים קרן עם ערך מוסף" (ממתי קרנות יכולות לעזור למישהו, במקרה הטוב לא תפריעו לנו לעבוד. קרן טובה היא קרן שיש לה כסף ומוכנה להשקיע אותו בנו. נקודה.).

– "שיהיה ברור, המשקיעים הקיימים שלנו תומכים נלהבים בחברה וישתתפו בסבב הגיוס הנוכחי ככל שרק יוכלו" (ולכן הם שלחו אותנו לכתת רגלינו בין עשרות קרנות נוספות, על מנת למצוא את הפראיירים התורניים הבאים, שיצטרפו אליהם ויעזרו להם להיראות טוב יותר בעיני משקיעיהם)

– "יוסי ורדי מדבר איתנו ברצינות" (לא היתה לו ברירה, חסמנו לו את המעבר בכנס האחרון, גנבנו לו את המחשב הנייד ועכשיו הוא מתחנן שנחזיר לו אותו)

– "המוצר שלנו עובד מעולה, הלקוחות לא מפסיקים להחמיא לנו, אתה מוזמן להתקשר לבדוק"
(שלחנו מהנדסים לכל העולם, איפה שלא תתקשר יענה לך אחד מהם, יזדהה בתור לקוח ויהלל אותנו. המוצר עצמו מלא בגים ומקרטע לחלוטין)

– "אנחנו ממש לא לחוצים, יש לנו כסף בבנק ותמיכה מהמשקיעים לכל מה שנצטרך עד להשקעה"
(אין לנו כסף למשכורות החודש, זרם החשמל נותק השבוע, ואני עצמי שלחתי כבר את הרזומה שלי לכל מי שיכולתי. מאחר שאתה משקיע הון סיכון, האינטליגנציה שלך במילא לא תעזור לך לקשר בין המפגש שלנו היום לבין הרזומה המרשים שלי, שברגעים אלה מונח על שולחנך)

– "תצטרכו להחליט מהר, כי רק התחלנו לגייס וכבר יש מספר הצעות בדרך"
(כבר שבעה חודשים אנחנו מדברים עם קרנות ואין עוד קצה חוט של התעניינות)

– "אנחנו שמחים לראות שאתה מתלהב כמונו מהפוטנציאל"
(מהרגע הראשון נראית לנו גבר לעניין, למרות ששמענו עליך בשוק דברים מזעזעים)

– "יש לנו דברים טובים יותר לעשות מלבזבז לך את זמנך" (אין לנו דברים טובים יותר לעשות מלבזבז לך את זמנך)

– "כשנצליח, גוגל תיראה ננס חסר משמעות על ידינו, ואתה תתחרט שלא השקעת בנו"
(כשנצליח, גוגל תיראה ננס חסר משמעות על ידינו, ואתה תתחרט שלא השקעת בנו)

בשבוע הבא: "מה הקרנות רוצות?"

(פורסם ב"גלובס" – 6 יולי 2008)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

2 תגובות

 1. קודם כל, המגיב הקודם ממש לעניין – אני מציע להשקיע בו ובחברתו במיידי 🙂

  האם לדבר עם יוסי ורדי החליף את אנחנו מדברים עם לקוח גדול ברצינות (בחר בנק, חברת מדיה או קונגלומרט לבחירתך) כאשר מסתבר שמדברים עם חבר של חברה של הבחורה שמחליפה את העציצים במשרד של העוזר המנהלי לסגן הסמנכ"ל.

  טור הקרנות יהיה קצר ויעיל יותר:
  קרן אומרת לא – כנראה שזו לא קרן באמת או שלשותף נמאס סופית מההטרדות של היזם.

  קרן אומרת כן – בוא נוציא לך את המיץ עם טרם שיט הכולל נו-שופ לחמש השנים הקרובות, הגיע הזמן שגם עורכי הדין כאן יתפרנסו.

  קרן אומרת תביא גרורת (מלה עברית מומצאת לטרקשיין) – אנחנו ראינו כבר 20 כמוך וקצת מתחיל להמאס לנו, אנחנו הולכים לדוג כמה דגים מהצלחת במחלקת הביזנס במטוס בזמן שאתה צריך להביא מיליון שניים, חמישה (נו בערך) משתמשים עם הכסף שאין לך.

  קרן אומרת אנחנו מחפשים חברות של מיליארד דולד – נו טוב, אנחנו עדיין מחפשים.

  קרן אומרת אנחנו מאמינים ביזמים – אנחנו מאמינים שתנאים כמו מפתח שוודי מלא וזכויות עודפות לנו הם לטובת היזמים, אנחנו מאמינים שבשלב מסויים הם כבר יסתלקו לבד.

  יחי הטוויטר הבא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *