כותבים מכתבים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
בימים נוראים אלה, של משבר כלכלי קשה ועידן של אי ודאות, נתגלה לפתע לעינינו פן מרענן ומעודד של קהילת משקיעי ההון סיכון: אנחנו יודעים לכתוב. כן רבותי, לא רק שהננו אנשי עסקים ממולחים, התורמים ערך אין סופי לחברות בהן השקענו, אלא שבעיתות מצוקה קשות אנו עומדים לצידן של החברות שלנו, ותומכים בהן ללא מורא, על ידי כך שהננו כותבים למנכ"לים שלהן מכתבים מעוררי השראה, לעיניהם בלבד.

כי הרי ברור ונהיר לכל בר דעת, שהמנכ"לים חסרי הנסיון והיכולת של החברות בהן השקענו, אינם יכולים להסתדר בלי עצותינו הנבונות, המנוסחות היטב ומנחות אותם באופן בהיר ונחרץ באשר לצעדים אותם עליהם לנקוט בכדי להתמודד כנדרש עם המשבר העולמי.

מכיוון שאנשים עסוקים הם המנכ"לים שלנו, ומאחר שאינם רחבי אופקים כמונו, אנחנו פותחים את מכתבינו בעדכון קודר לגבי המשבר העולמי. אנחנו מפליגים בתיאורינו הקשים, מסבירים להם שעוד לא היה משבר נורא כזה בעידן המודרני, ומקפידים לשלוח קישורים אל שנות השלושים הקשות של המאה הקודמת.

מכאן אנחנו עוברים להחדיר בהם תובנות, המבוססות על נסיונינו הרב והבנתינו העמוקה בתהליכים מקרו-כלכליים. חשוב לשמור על המזומנים, אנחנו מלמדים את המנכ"לים הלא מנוסים שלנו. אל תבזבזו, קצצו בהוצאות, עיברו לרווחיות. ומיד אנו מוסיפים עצות נלוות, המלמדות על גאונותינו – זהו הזמן להתמקד בעיקר, לבחון את הנחות היסוד ולהבין את היתרון היחסי שלנו. ומכיוון שהמנכ"לים שלנו הם לא ממש מביני עניין, אנחנו מסבירים להם בסבלנות – מנהלים רציניים יפטרו 20% מאנשיהם, מנהלים יותר מנוסים יפטרו 30% ואלה שבאמת ינצחו ויצלחו את המשבר כבר פיטרו מחצית מעובדיהם, בעוד אנחנו כותבים שורות אלו.

עכשיו אנחנו עוברים במכתבנו הבנוי היטב להשיא עצות מחוכמות, המעידות על חריפותנו ועל כישורינו האנליטיים. אל לכם לקצץ במקום שבו תהיה פגיעה בליבה האמיתית של העסק, אנחנו נוזפים במנכ"לינו, שבלעדינו אינם מסוגלים להתמודד. להיפך, אנחנו סונטים בהם, יש לנצל הזדמנויות בשוק שכזה, להשקיע על מנת לנצח, לבלבל את המתחרים. אחרי שקיצצתם, פיטרתם, וחתכתם בבשר החי, הגבירו את קצב הפיתוח, שחררו מוצרים חדשים, כבשו את השוק בסערה. מכרו כמה שיותר ועברו לרווחיות. בעצם את זה כבר אמרנו קודם, לא נורא, זוהי אמירה חשובה וחכמה.

ממשיכים במכתב. כאן המקום להביא לידי ביטוי את כישורינו הספרותיים. אנחנו לצידכם, אנחנו מנחמים אותם. לעולם לא תצעדו לבד. תמיד תדעו שיש על מי לסמוך. תתקשרו מתי שרק תרצו. אנחנו נשמח לדבר ולייעץ (כמובן, בתנאי שלא יצאנו בדיוק לחופשה ארוכה על גבי אוניית שעשועים מפוארת ברחבי האוקיאנוס ההודי). שהרי נסיוננו רב, ועצותינו הן אלו שחסרות לכם, מנכ"לינו החביבים, כדי להבין לאן נקלעתם ועד כמה גדול השבר.

הפיסקה האחרונה צריכה להיות מרשימה. אפשר לצטט פסוק מספר תהילים, ניתן גם להוסיף אימרת שפר של פילוסוף ידוע או איש עסקים מפורסם. זהו גם המקום לצאת בקריאה דרמטית שתיראה טוב בעיתונות, שכמובן תקבל לידיה את המכתב הסודי עוד לפני המנכ"לים שלנו: יש לפטר את שר האוצר האמריקני, יש לסגור את הבורסה, יש להפחית את הריבית, יוקפא שער הדולר, יקוצצו המיסים, יבוטל המע"מ, יוחזר יוסי אבוקסיס למדי הנבחרת הלאומית.

אנחנו מסיימים בחתימה אישית – שלכם תמיד, מנכ"לים יקרים. איתכם לנצח, לצידכם בכל אשר תצטרכו. המשיכו כך, מנהלים חביבים, אנחנו מגבים אתכם ברגעים קשים אלה. נ.ב.: תמיד תדעו שאנחנו כאן, שיש לכם על מי לסמוך.

(פורסם ב"גלובס" – 26 אוקטובר 2008)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *