האקזיט השלישי

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

לפני כשלוש שנים הצעתי כאן את תיאורית חוסר האחריות. טענתי אז, שהסיבה שחברות היי-טק מוכנות להשקיע סכומי עתק ברכישות שההגיון שבהן מוטל בספק היא, שמקבלי החלטות הרכישה לעולם לא יידרשו לשאת באחריות לתוצאותיהן. וכך כתבתי אז: "הגורם המשותף לעסקאות הללו ושכמותן, הוא גורם חוסר האחריות. חוסר אחריות לא רק במובן של ההחלטה הפזיזה שהניעה רכישות אלו… אף אחד לא קיבל על עצמו אחריות אישית משהתברר גודל הטעות. ככל שידוע לנו, איש לא פוטר בלוסנט בגלל הטעות הקולוסאלית של קניית כרומטיס, אף אחד לא הוזז ממקומו בגלל המחיר המגוחך ששילמה eBay על סקייפ  " 

עברו מספר שנים, ההיי-טק העולמי עדיין מתאושש מהמשבר הכלכלי הגלובאלי, ועולם כמנהגו נוהג. הכרזת הרכישה של סקייפ על ידי מיקרוסופט ממשיכה לאשש את התיאוריה.

אני אחד מ 663 מליוני המשתמשים הרשומים של סקייפ. הרכישה שלה לא תשנה כלום ביחס שלי למיקרוסופט. כהרגלי, אשתמש בסקייפ מדי פעם, אבל אמשיך להשתמש ב OFFICE באדיקות; את חיפושיי ברשת אערוך בגוגל; מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לטלפונים סלולריים, WP7 , עדיין תיחשב בעיניי כנסיון הירואי מעניין אך לא אטרקטיבי, ושיתוף הפעולה האסטרטגי בין נוקיה לבין מיקרוסופט עדיין נראה לי כמאמץ פאתטי ולא רלוונטי, בטח שלא למליוני המשתמשים בסקייפ. ובמילים אחרות, קשה לי לראות מה סקייפ יכולה לעשות עבור מיקרוסופט, שיגרום למשתמש פשוט כמוני לשנות משהו מהרגליו המקוונים. ואני מנחש, ש 662,999,999 המשתמשים האחרים של סקייפ ינהגו כמוני.

"חלילה לי מלפגוע בכל העושים במלאכה, שישבו ודנו בכובד ראש בשוויי שוק, במכפילים, בתוספת עתידית לערך המנייה ועוד כהנה וכהנה. אין לי ספק, שישבו החברים המכובדים, מעריכי השווי, ועשו מלאכתם נאמנה. אבל, ברור לי לחלוטין שהם ידעו שאיש לא יבוא אליהם בטענות אחרי שנתיים או שלוש, כשיתברר גודל הטעות."

 כך כתבתי כאן לפני שלוש שנים והוספתי גם שהרכישות הנדיבות האלו תמיד עושות שימוש בכסף של אחרים, כלומר כספי הציבור. אבל, במקרה של מיקרוסופט, יש כאן כנראה גורם נוסף, לא פחות חשוב. ולגורם הזה קוראים סטיב בלמר. כזכור, בשנת 2010 קיצץ הדירקטוריון של מיקרוסופט בבונוס השנתי של בלמר בטענה, שכשל בנסיונותיו לחדור לעולם הסלולר וכמו כן לא הציג מספיק חדשנות. מעמדו הפיננסי של בלמר, שהונו האישי נאמד בכ 10 מליארד דולר, לא ממש נפגע מהקיצוץ בבונוס, אבל סביר להניח שההשפלה הפומבית הזו עשתה את שלה וגורמת לו לבצע מהלכים אגרסיביים ולהמר בגדול. השבוע חזינו במהלך כזה, שעומד לעלות למיקרוסופט כתשעה מליארד דולר. מעניין מה יגיד על כך הדירקטוריון של בלמר חמש שנים מהיום.

הגיבורים האמיתיים של המהלך הזה הם מנהלי הקרן סילבר לייק. הם חזו בכישלון הקולוסאלי של eBay , שהעניקה אקזיט ראשון לסקייפ, ורכשו ממנה את חברת הטלפוניה האינטרנטית בהעניקם למנהליה את האקזיט השני שלהם. והם ידעו היטב כיצד למנף את ההיסטריה של מיקרוסופט על מנת לייצר ערך פנטסטי למשקיעים שלהם ולהעניק לסקייפ את האקזיט השלישי בתולדותיה הקצרים, פחות מעשר שנים מיום הקמתה. האם תייצר סקייפ גם אקזיט רביעי? ימים יגידו.

(פורסם ב"גלובס" – 15 מאי 2011)

 

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *