אפקט סטיב ג'ובס

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

ביום שישי בבוקר ישבנו בבית קפה עם חברים. את בעיות המזרח התיכון פתרנו במספר דקות. משם פנינו למשבר הכלכלי הגלובלי. החלטנו שזה הזמן הנכון לקנות מניות, למכור מניות, להשקיע בזהב, להיפטר מהזהב, לקנות במהירות נכסי דלא ניידי וכמובן גם להיזהר מהם, כי כבר אי אפשר לסמוך על שום דבר. אחרי רבע שעה נפתרו בעיות הכלכלה העולמית. עכשיו התפנינו לטפל בנושא החם שעל סדר היום: סטיב ג'ובס פורש, איך ייראו חיינו ביום שאחרי?

סקירה מהירה מסביב לשולחן גילתה כמובן, שג'ובס מעורה היטב בסדר חיינו. לצור יש איי-פון והוא אלוף העולם בתחום. תוך כדי שתיית קפה הוא טיפל באיי-פון של עדי. משהו שקשור ב"מועדפים" לא עבד כמו שצריך ודרש מומחיות של מקצוען. עדי הוא משתמש חדש. רק לאחרונה החליט להקריב את הבלקברי שלו לטובת האיי-פון, אות לכוונותיו הרציניות לנוח וליהנות מכל רגע מתוק בחייו כפנסיונר צעיר, שפורש לאחר שנים של עבודה מאומצת כמנכ"ל של חברת היי-טק. שמוליק, גם הוא מנכ"ל, עדיין משתמש בבלקברי אבל יש לו שני מכשירי איי-פד מדהימים ומק-בוק אחד, שלא עובד כמו שצריך. על גבי הבלקברי שלו הוא הראה לנו תמונות שתיעדו איך עבד קשה ערב קודם בהחלפת המכסה של האיי-פון של עמית למכסה לבן, יפה יותר וחדיש יותר. אין הרבה מכשירים שיגרמו למנכ"ל עסוק להשקיע שעות בהחלפת המכסה שלהם, אבל האיי-פון של סטיב ג'ובס מצדיק כל מאמץ.

ג'ובס מעורב היטב גם בענייני המשפחה שלי. למען האמת, הוא עלה לי די הרבה כסף עד היום. אני מתכוון לכך, שאשתי היקרה משתמשת כבר באיי-פון השלישי שלה. את האחרון קיבלה לא מזמן במבצע מדהים כלשהו, שפשוט אסור היה לסרב לו. ובנוסף לה, שלושה מילדיי משתמשים גם הם באיי-פונים והרביעי עדיין לא, כי הוא עדיין איננו זכאי למכשיר משלו. ועוד, בתי היקרה משתמשת בנאנו החדיש שלה, יצור קטן וסגול, בעל מסך מגע, שפשוט קורא לך לקנות אותו ולרכוש לו באיי-טיונס שירים ככל שניתן. כן, גם בחנות המוזיקה של ג'ובס אנחנו מבקרים תכופות ומשלשלים לקופתה את תרומתנו לתעשיית המוזיקה העולמית. ולא נשכח כמובן את המקבוק-אייר של אשתי היקרה, שגרם לבעלה להשקיע עשרות שעות בנסיון לא מוצלח לסנכרן בין תוכניות Office לבין מערכת ההפעלה הכי "קולית" שבעולם, מתוצרת אפל. ובנוסף לכל אלה, האיי-פד שקיבל א' לבר המצוה שלו עומד בהצלחה לא רעה בתחרות על המכשיר, שמבזבז הכי הרבה מזמנם של באי הבית.

אני מנחש שהפרלמנט שלנו של יום ששי בבוקר ייצג די נאמנה את אפקט ג'ובס על נתיניו ברחבי העולם. הייתי מציע לחברת אפל שלא להניח, שתוכל להמשיך להשפיע על חייהם של כל כך הרבה מליונים בעידן שאחרי ג'ובס. להיפך, סטיב ג'ובס הוא מי שמנע מהמוני השבויים בטכנולוגיה של אפל לכעוס עליה, בגלל המערכת הסגורה שלה ובשל ההתנשאות השחצנית של אפל מעל מתחרותיה וגם מעל שותפותיה. בהיעדרו, כדאי לאפל להתחיל לפתח התנהגות צנועה יותר, מתחשבת וידידותית יותר כלפי הסובבים אותה. אחרת, בפרלמנט הבא שלנו אנחנו עלולים לקבל החלטות משמעותיות ביותר. ראו הוזהרתם.

(פורסם ב"גלובס" – 28 אוגוסט 2011)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *