בדרך לירח

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

אחת היזמויות היותר מרתקות שמתגלגלות בימים אלה בישראל, היא הפרויקט  Space IL. שלושה יזמים חברו למיזם: יריב בש – מהנדס אלקטרוניקה ומחשבים, יהונתן ויינטראוב – מהנדס לווינים ובוגר אוניברסיטת החלל של נאסא, וכפיר דמרי – מהנדס תקשורת. השלושה הצטרפו לתחרות בין לאומית עליה הכריזה חברת גוגל. המשימה היא להנחית על הירח חללית בלתי מאויישת, שתצטרך לנסוע לפחות 500 מטר על הקרקע ובמקביל לשלוח לכדור הארץ שידורי וידיאו ותמונות. 29 קבוצות מ 17 מדינות שונות נרשמו לתחרות. הפרס למנצחים הוא 30 מליון דולר ובנוסף גם תהילת עולם. גוגל צופה, שהזוכים יגיעו לירח עד שנת 2015.  

Space IL  היא הקבוצה היחידה מישראל. הרעיון להצטרף לתחרות נולד אצל שלושת היזמים בזמן שבילו בפאב לפני כחצי שנה. כיום הם פועלים במסגרת עמותה, סביבם עובדים כ 80 מתנדבים ובועדה המייעצת לפרויקט משתתפים גם נשיא מכון ויצמן ויו"ר סוכנות החלל הישראלית. בנוסף, מלוים את הפרויקט דמויות בולטות בהיי-טק הישראלי, כמו ינקי מרגלית וזוהר לבקוביץ'. העמותה הודיעה שאם תזכה בתחרות, תפנה את כל כספי הזכייה כתרומה לקידום החינוך הטכנולוגי בישראל.

על פי כפיר דמרי "חשוב לנו להראות לבני הנוער בישראל כמה מלהיב יכולים להיות מדע וטכנולוגיה… זה לא עוד סטארט-אפ מוצלח, זה הפרויקט הכי מלהיב שיצא מישראל בשנים האחרונות." יהונתן ויינטראוב:"חשוב לנו להפוך את הפרויקט למשימה לאומית, במובן של עם ישראל… בסוף, הנחיתה על הירח תהיה של כל מדינת ישראל… כשננחת, תהיה ישראל למדינה השלישית שהנחיתה חללית על הירח."

כמו בכל סטארט-אפ, גם ב Space IL עוקבים אחרי המתחרים. לדברי היזמים הם מרגישים בנוח עם קצב ההתקדמות שלהם. בימים אלה הם עובדים על גיוס משאבים, שיווק ופירסום בכדי להבטיח תמיכה רחבה בפרויקט בכל החזיתות האפשריות. הם עושים שימוש בטכנולוגיות ישראליות בתחום החלל בפרט וההיי-טק בכלל ומעדיפים שלא להיכנס לפרטים על מנת לשמור על היתרון היחסי שלהם בתחרות. על פי יהונתן "אנחנו בונים את החללית הכי קטנה שאי פעם נחתה על הירח… במקום משימה אחת של נאסא, ששוקלת מספר טונות ועולה מאות מליונים, נוכל לבצע עשרות משימות קטנות, מה שיכול לתת דחיפה רצינית למחקר מחוץ לכדור הארץ." וכפיר מוסיף: "לא פחות חשוב מהאתגר הטכנולוגי, הדרך היא החשובה – אנחנו רוצים להלהיב את בני הנוער ולגרום להם לרצות ללכת בכיווני מדעים וטנולוגיה… הפרויקט הזה יעזור לשדרג את המותג "ישראל" בעולם ולקדם את ההסברה הישראלית."

שאלתי את שלושת היזמים מה ירצו לעשות ביום שאחרי. התשובות שלהם לא מפתיעות, אבל כן מחממות את הלב. יריב: "אני רוצה להמשיך להשפיע על הדור הבא של מדינת ישראל. זו ההשקעה הכי בטוחה בעתיד שלי ובעתיד של כולנו." יהונתן: "כרגע הכי חשוב לזכות – גם בירח וגם בליבם של בני הנוער. אחר כך נדון ביום שאחרי, כי כרגע יש לנו משימה." כפיר: "כנראה לישון קצת ואז לחפש את האתגר הבא – כזה שיוכל, כמו הפרויקט הזה, לסייע ביצירת עתיד טוב יותר." כאמור, התחרות הבין-לאומית נמצאת בעיצומה. הטור הזה ימשיך לעקוב באהדה רבה אחרי המסע הישראלי הראשון לירח.

(פורסם ב"גלובס" – 19 יוני 2011)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *