המועמדת יחימוביץ'

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר הודיעה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' על כוונתה להתמודד על ראשות מפלגת העבודה. כאזרח ישראלי מודאג וכאיש היי-טק, אני מוצא זוית מעניינת למועמדותה של  הח"כית יחימוביץ', שלא ממש הצטיירה כידידת ההיי-טק מאז שנכנסה לפוליטיקה הישראלית ולכנסת.

היא הצליחה לכפות על ההיי-טק את תיקון 24 , המיותר והאנכרוניסטי, לחוק הגנת השכר. מלחמתה הנחרצת במעסיקים ובבעלי הון הביאה אותה למסקנה שגם בהיי-טק מנצלים עובדים באופן מחפיר, מה שגרם לה לקרוא מעל אתר האינטרנט שלה ל"פועלי כל עולם ההייטק" להקים איגוד עובדים וכמו כן: "תתחילו לספור שעות נוספות כדי לא להיחשב כעבריינים. עובדי ההייטק לוקחים אתם את העבודה הביתה, עושים שיחות ועידה על חשבונם ועל חשבון זמנם הפרטי. מנהלי חברות הייטק שואלים אותי מדוע הם צריכים לשלם אם העובד רוצה לעבוד מהבית. איזו שאלה? יש כאן שיעבוד גדול, שמקורו בשכר הגלובלי שהעובד מקבל כיום." הח"כית יחימוביץ' תמכה בהפגנות האלימות של בריונים חרדים נגד אינטל בירושלים בטענה המופרכת, שאינטל מכריחה את עובדיה היהודים לעבוד בשבת. אחד הדפים באתר האינטרנט של יחימוביץ' נושא עד היום את הכותרת הראשית המודגשת: "חה"כ שלי יחימוביץ' קוראת לחילונים: הפגינו נגד אינטל". ובנוסף, ביוני 2010 היתה יחימוביץ' בין הח"כים שיזמו הצעת חוק, הדורשת שחברות שמבקשות תקציבים מהמדען הראשי יוכיחו שהן אוכפות את חוקי העבודה כפי שנקבעו בתיקון 24  לחוק הגנת השכר. נכון, אותו תיקון שיחימוביץ' התעקשה על החלתו המזיקה על חברות היי-טק. מכשול נוסף ומיותר בדרך החתחתים המורכבת גם כך, של חברות היי-טק, המבקשות סיוע מהמדינה.

לאור כל האמור לעיל, אולי תופתעו לקרוא, שאני חושב שחברת הכנסת שלי יחימוביץ' היא מועמדת ראויה. היא הוכיחה את עצמה כפרלמנטרית חרוצה, כאשת עקרונות וכמי שיצאה למלחמות חורמה כנגד שחיתויות הממסד.  הבעייה שלי עם יחימוביץ' היא הרפלקס המותנה שלה להילחם במעסיקים, כפי שהוכח במלחמותיה המיותרות בהיי-טק הישראלי. לשיטתה, חברת סטארט-אפ שעובדיה עובדים קשה חייבת להיות חברה שמנצלת את עובדיה. מפעל כמו אינטל, שנחשב לאחד המעסיקים הגדולים והנדיבים במשק הישראלי (עובדיו מדרגים אותו מדי שנה כאחד ממקומות העבודה המועדפים בישראל), הוא מעסיק נצלן ואכזר משום שהוא נאלץ להעסיק אנשים במשמרות גם בשבת.

אני מעוניין מאוד לדעת מהי דעתה של חברת הכנסת יחימוביץ' על ההיי-טק הישראלי. מה היא חושבת על התעשייה שמהווה מנוע צמיחה משמעותי של כלכלת המדינה, המעסיקה עשרות אלפי עובדים ומייצרת במעגלים שסביבה עוד עשרות אלפי מקומות עבודה? האם הח"כית יחימוביץ' מוכנה להכיר בכך שבתמורה לעבודה קשה אנשי היי-טק רבים מסוגלים לאפשר לעצמם רמת חיים סבירה במדינה קשת יום? האם כיו"ר מפלגת העבודה מתכוונת שלי יחימוביץ' גם לתמוך ולתרום לקידומו של ההיי-טק הישראלי, או שמא היא תמשיך ממרומי משרתה החשובה במאבקים השוחקים?

בשבוע שעבר שלחתי לחברת הכנסת יחימוביץ' אימייל עם מספר שאלות לגבי התייחסותה להיי-טק הישראלי. באם תרצה, היא מוזמנת להרים את הכפפה ולספר לכולנו, עשרות אלפי מצביעים פוטניציאליים, מה היא חושבת על המקצוע שלנו ואיך, אם בכלל, היא מתכוונת לעזור לנו לקדם את ההיי-טק הישראלי אל תוך המאה ה 21.

(פורסם ב"גלובס" – 6 מרץ 2011)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *