הכפתור האדום

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

האלימות הגוברת ברחובות המדינה, בגנים הציבוריים ובמסדרונות בתי הספר לא פסחה גם על מרחבי העולמות הוירטואליים. לאלימות המקוונת פנים רבות: השתלחויות חסרות רסן המתבצעות בעילום שם על ידי פחדנים, הזוכים לכינוי המכובס טוקבקיסטים; הפצת חומרים פוגעניים, השמצות ועלבונות, המופצים ברשתות החברתיות במהירות הבזק וללא יכולת תגובה מצד הנפגעים; התנפלות קבוצתית, חרמות והשפלות פומביות המתבצעות חדשות לבקרים על ידי בני נוער כלפי נערה או נער שנופלים קורבן לקלות הבלתי נסבלת שמאפשרת הטכנולוגיה לתוקפיהם; וכמובן תחבולות ערמומיות של סוטים למניהם, המשתמשים באלמוניות הרשת כדי להתקרב אל טרפם תחת מסווה כלשהו, לפתות את קורבנותיהם לצאת מהעולם הוירטואלי ולפגוש אותם בעולם האמיתי, ואז לפגוע בהם כרצונם.

המציאות הקשה הזו שכבר גבתה קורבנות בנפש, גם בישראל, חיברה בין שלושה יזמים ישראלים צעירים והניעה אותם להקמת "הכפתור האדום", סטארט-אפ חברתי שמנסה לתת בידי הציבור כלים לדווח על אירועי אלימות ברשת ולהתמודד עימם. עדי זוטא הוא בוגר בית הספר הריאלי והמכללה הקדם צבאית בחיפה. שירת בצבא כלוחם וכמפקד בחיל האוויר. הוא מגדיר את עצמו כ"מתנדב סידרתי, מכור לפרויקטים ומיזמים מאתגרים". אלון בר דוד הוא בוגר מסלול פיקודי וקצין ביחידת מורן. זה איננו המיזם הראשון שלו ובעבר עסק בסחר אלקטרוני ובתוכניות יזמות לבני נוער. הצלע השלישית הוא לירון פטאו, גם הוא בוגר מסלול פיקודי וקצין מצטיין בחיל האוויר. פטאו הוא יזם סידרתי, מנכ"ל של חברת תוכנה בתחום הסחר האלקטרוני ברשת.

השלושה חברו למיזם הכפתור האדום במסגרת לימודי מנהל עסקים במרכז הבין תחומי בהרצליה והגדירו את מטרתם "ליצור מציאות חדשה בישראל בה לכל גולש יש כתובת לדיווח על אלימות ברשת." המרכיב הטכנולוגי בכפתור האדום הוא תוסף חינמי לדפדפן האינטרנט, המאפשר לכל גולש לדווח מיידית על אלימות ברשת, ברגע שהוא חווה אותה כקורבן או כעד להתרחשות. לחיצה על הכפתור האדום בדפדפן מצלמת את אירוע האלימות ומתקשרת אותו למרכז הבקרה של המיזם. שם נבחן האירוע על ידי מתנדבים, אשר פועלים להסרת התוכן הפוגעני, לדיווח לגורמים המתאימים ולהגשת סיוע במקרים חריגים. בעתיד יפרסם המיזם מדד, שיתאר את רמת שיתוף הפעולה והסרת החומר הפוגעני של אתרים שונים, כך שהגולשים יוכלו לשפוט בעצמם מי הם אתרי אינטרנט בטוחים יותר או פחות.

פגשתי את יזמי הכפתור האדום לפני מספר חודשים. הם היו נחושים לעמוד במשימתם וניכר היה שהנושא בוער בעצמותיהם, כי כל יום שעובר הוא פתח לאלימות ולהצטברותם של קורבנות נוספים. הם הבטיחו לדבוק במשימה ההתנדבותית שלקחו על עצמם עד שהשירות יופעל ויעניק הגנה ראויה למי שכל כך זקוקים לה. בשבוע שעבר יצרו איתי קשר שוב: הכפתור האדום עלה לאוויר.

מה הביא אתכם למיזם הזה?

"הרבה בני נוער וגולשים אחרים נפגעים מאלימות ברשת, ולעיתים התופעה גולשת למציאות ומגיעה אפילו לאובדנות. אנחנו רואים את עצמנו אחראיים לחברה בה אנו חיים. בשבוע האחרון הגיעו אלינו באמצעות הכפתור האדום מקרים חריגים ביותר ולאחר שדאגנו שיוגש סיוע מתאים הרגשנו שהצלנו חיים. אין הרגשה טובה מזו. הכפתור האדום עבורינו הוא השילוב המנצח של יזמות ושל עשיה חברתית."

יש לכם מסקנות מהימים הראשונים של הפעלת הכפתור האדום?

"מאז שעלינו לאוויר הגיעו אלינו דיווחים מזעזעים באמת על אלימות ברשת, חלקם הגיעו ממצוקה קיצונית. בכולם טיפלנו והכוונו גורמי סיוע מקצועיים. כמו כן הבאנו להסרת התוכן הפוגעני. יש לנו קרוב ל100% אחוזי הצלחה בהסרת תוכן. אגב, כל הדיווחים שקיבלנו בשבועיים מאז שפירסמנו הם מהרשתות החברתיות."

לאיזו עזרה אתם זקוקים לצורך הצלחת המיזם?

"אנחנו מתמקדים בשני מישורים – המשך פיתוח טכנולוגי (בעיקר לדפדפנים נוספים, בנוסף ל"כרום", ולמערכות הפעלה של מכשירים ניידים), והמשך פרסום והפצת הכפתור. לשם כך אנחנו בעיקר זקוקים לתמיכה כספית ולעזרה בהפצה ופרסום הפרוייקט."

כתבתי כאן בעבר יותר מפעם אחת על האלימות ברשת, על אוזלת היד של השלטונות וגורמי האכיפה.  מחיתי על כך שענקי האינטרנט ובראשם פייסבוק אינם לוקחים על עצמם את האחריות המתבקשת מאליה להירתם למיגור האלימות המקוונת ובעיקר זו הפוגעת בבני הנוער ברשתות החברתיות. הכפתור האדום צריך היה להיות לחצן המצוקה של משתמשי הרשת באשר הם ומן הראוי היה שפייסבוק תהיה זו שמשקיעה מליוני דולרים בהגנת משתמשיה ובהפעלת מרכזי בקרה ומענה מיידי לפניות הציבור.

ואולם, עד שזה יקרה, יזמי הכפתור האדום הישראלי, עדי אלון ולירון, זקוקים לעזרתכם. בימים אלה הם מגייסים מתנדבים למרכז הבקרה ומנסים לאתר מקורות מימון להרחבת הפרויקט לפלטפורמות שונות, עד לכיסוי מירבי של קהילת הגולשים בישראל, ולפחות בני הנוער והילדים שביניהם. בתור התחלה, אני מזמין אתכם לגלוש אל אתר הכפתור האדום  www.redbutton.co.il , להוריד את התוסף החינמי, להתקין אותו אצלכם ולהתחיל לדווח על אירועי אלימות ברשת. ואל תשכחו לעשות להם לייק, בעד היזמות החברתית ונגד האלימות.


(פורסם ב"גלובס" – 25 דצמבר 2013)

 

 


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *