תוכנית הנשיא

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר הוזמנתי להשתתף בישיבת צוות ההיגוי של היוזמה הלאומית לפיתוח דור מדעני העתיד של מדינת ישראל. זהו פרויקט שאפתני, שמטרתו לאתר ולהכשיר את בני הנוער שרוצים ויכולים להשתלב בתוכנית מיוחדת, שתכין אותם להיות בעתיד ראש החץ של מדינת ישראל בתחומי המחקר, הפיתוח והחינוך המדעי. בבסיס הפרויקט עומד חזון נשיא המדינה, מר שמעון פרס, שקרא לשמר את מעמדה של ישראל כמעצמת מדע וטכנולוגיה על ידי הכשרת מנהיגות מתאימה מקרב בני הנוער. על מנת לממש את חזון הנשיא, התגייסו לצוות ההיגוי של היוזמה הלאומית הזו נציגים מהאקדמיה, מערכת החינוך, מערכת הביטחון, אנשי היי-טק ותעשיינים, גופים פילנתרופיים וכמובן גם מבית הנשיא. התוכנית נתמכת גם על ידי האגף למחוננים ולמצטיינים שבמשרד החינוך. מרכז את הפעילות איציק תורג'מן, סמנכ"ל לקידום מצויינות בקרן רש"י ובעברו בכיר בחיל המודיעין וחתן פרס ביטחון ישראל.

התוכנית, עליה עמל צוות ההיגוי בשנתיים האחרונות, מתחילה באיתור בני נוער מצטיינים ויצירתיים בגילאי 17 – 13 ברחבי הארץ, תוך הקפדה על שילוב נערות ונערים מאזורי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית של המדינה. בני הנוער שאותרו עוברים מבחני התאמה מורכבים, הכוללים גם מבדקי אופי ומנהיגות. זאת, כדי לוודא שהתוכנית תכשיר לא רק אנשי מדע מבריקים אלא גם מנהיגים לעתיד, שיהיו מוכנים לקחת על עצמם אחריות ולהוות "עילית משרתת", כדבריו של ברק בן אליעזר, ממובילי היוזמה הלאומית.

בן אליעזר, מנכ"ל חברת ההשקעות Winnovation , היה בעבר מפקד "תלפיות" ויועץ מיוחד למפכ"ל המשטרה ולמועצה לביטחון לאומי, והוא אחד ממייסדי התוכנית הלאומית לקידום מדעני העתיד. בהתייחסותו למטרות התוכנית אמר לי: "המוטו שלי ב"תלפיות" היה: "השמיים הם הגבול, והדרך – דרך ארץ". גם כאן האתגר שלנו הוא לאתר, לטפח וללוות את אותם הצעירים, שגם יפרצו את הדרך במדע ובטכנולוגיה וגם תמיד יקפידו "להיות בני אדם", וישאפו לתרום מכישרונם לכלל החברה בארץ ובעולם. רוב ההייטק של עידן המידע, שאנחנו רואים היום, יהיה מחר נחלת הכלל. כדי להוביל, אנחנו צריכים להשקיע בתשתיות של העידן הבא – הטכנולוגיות המשולבות. בתחום הזה למדינת ישראל יש יתרון יחסי משמעותי, ואנחנו בוחרים את מצטייני הדור הצעיר ובונים את התשתית האנושית לעידן הבא."

התוכנית הלאומית לקידום מדעני העתיד החלה לפעול במתכונת נסיונית לפני שנתיים, במסגרת היחידה לנוער שוחר מדע שבאוניברסיטת תל אביב. 44 תלמידים מצטיינים מרחבי הארץ החלו ללמוד בתוכנית מיוחדת באוניברסיטה, במקביל ללימודיהם הרגילים בבתי ספרם. בשנה החולפת הצטרף אליהם מחזור נוסף ובשנת הלימודים הקרובה, אחרי חופשת הקיץ, תופעל התוכנית גם בטכניון. המטרה היא להרחיב את התוכנית לקמפוסים אקדמאים נוספים ברחבי הארץ. צוות ההיגוי מקדיש בימים אלה מאמצים רבים לגיוס מוסדות אקדמאים נוספים ולא פחות חשוב מכך: גיוס משאבים כספיים. ההערכה היא, שעלות הכשרתו של תלמיד בתוכנית היא כ 4,000 דולר בשנה. המטרה היא להגיע תוך שמונה שנים למצבת קבועה של 600 תלמידים בשנה, כלומר עלות שנתית של כ 2.4 מליון דולר. יחסית לתקציבים אחרים שמדינת ישראל מחלקת ביד נדיבה, תסכימו איתי שההשקעה הכספית הזו, בקידומו של הדור הבא של "עילית משרתת", איננה השקעה חריגה והיא מוצדקת בהחלט.   

(פורסם ב"גלובס" – 17 יולי 2011)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *