ניוזוויק חוזר למדפים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

לפני כשנה וחצי כתבנו כאן על הודעתו הדרמטית של השבועון ניוזוויק בדבר הפסקת המהדורה המודפסת שלו. בסוף דצמבר 2012, שמונים שנה לאחר היווסדו, הוציא ניוזוויק לאור את המהדורה המודפסת האחרונה שלו והפך להיות מגזין דיגטלי לחלוטין.

השבועון היוקרתי נפל קורבן של חדשנות ההיי-טק והרגלי הצריכה המפונקים של דור חדש של קוראים, שאולי יודע להעריך תוכן טוב אבל כנראה איננו מוכן לשלם עליו.  הירידה במספר הקוראים של השבועון המודפס הביאה לירידה בהכנסות הפירסום ובסופו של דבר להחלטה הכואבת לחיתוך הוצאות ההדפסה וההפצה היקרות ולהתמקדות בתוכן דיגיטלי בלבד.

בזמן שעבר מאז נרכש ניוזוויק על ידי חברת המדיה הדיגיטלית IBT, המחזיקה בנוסף לו עוד עשרים אתרי תוכן חדשותי דיגיטלי בשבע שפות שונות ומדווחת על 40 מליון קוראים כל חודש ב 190 מדינות. ניתן היה להניח שניוזוויק מצא לעצמו בית דיגיטלי חם, שפיענח את הנוסחה כיצד לייצר מזומנים מייצור תוכן איכותי לקהל שמעוניין לצרוך אותו. דווקא בגלל כך, העובדה ש IBT החליטה לחזור ולהדפיס את ניוזוויק ולהפיץ אותו בדוכני העיתונים ברחבי ארצות הברית היא מפתיעה למדי.

בשבוע שעבר יצאה לאור המהדורה המודפסת המחודשת של ניוזוויק. באורח סמלי משהו, המגזין שהוכרע לפני למעלה משנה על ידי קדמת הטכנולוגיה, יצא בכתבה סנסציונית על טכנולוגיה אחרת שמנסה ליצור מהפכה עולמית: ביטקוין.

המטבע האלקטרוני, המיוצר על ידי אלגוריתמים מתוחכמים ששומרים על מהימנותו ומבטיחים את הבקרה עליו, נמצא כבר מספר שנים במרכזו של דיון ציבורי בעל היבטים שונים. יש אנשי עסקים וכלכלנים בעלי חזון שרואים בו פוטנציאל אדיר לשינוי סדרי עולם פיננסיים, שבירת המחיצות וגבולות הסחר הבין לאומי ואיום ממשי על יציבות המטבעות החזקים בעולם.

ומהצד השני, יש הרואים בביטקוין תחבולה אנרכיסטית ערמומית, או לכל היותר תופעה כלכלית שולית וזניחה שתיעלם מהעולם באותה מהירות בה הגיעה אליו, לפני פחות משש שנים. הדיון הזה התלהט בשנה האחרונה לאור השינויים התזזיתים בשערי החליפין של הביטקוין, אירועים שונים של גניבת מטבעות, באגים שהתגלו בתוכנת הסליקה המרכזית ואפילו שימוש במטבעות לצורך סחר בסמים ועסקאות בלתי חוקיות אחרות. שוק הביטקוין הגיע לשיא שלילי בסוף פברואר כשאחת מבורסות המסחר במטבע זה הודיעה על פשיטת רגל, לאחר שמטבעות בערך של כחצי מליארד דולר נגנבו ממנה על ידי פושעי סייבר מתוחכמים.

הסקופ הענק של ניוזוויק המודפס הוא, לטענת השבועון, חשיפת זהותו של ממציא הביטקוין. לאחר תחקיר של חודשים ארוכים הצליחה כתבת העיתון ליאה גודמן לאתר את מי שהמציא את האלגוריתמים המייצרים את המטבע ומפקחים עליו וזיהתה אותו כאיש תוכנה גאון, יפני אמריקני בן 64, עשיר ביותר ותמהוני למדי בשם סטושי נקמוטו, הגר בקליפורניה ואוסף להנאתו רכבות משחק.

הגילוי הזה עורר סערה ציבורית ברחבי העולם בשבוע החולף, סערה שהתעצמה לאור הכחשותיו הגורפות של נקמוטו, הטוען בתוקף שניוזוויק טעה. סביר להניח שהכיסוי התקשרותי הנרחב של הפרשה ברשתות הטלוויזיה, במדיה הכתובה והדיגיטלית, תרם באופן משמעותי להצלחת הגליון המודפס הראשון של ניוזוויק מאז דצמבר 2012.

ניוזוויק מנסה להתאושש מנזקי הקידמה הטכנולוגית בעולמות התוכן והמדיה הדיגיטלית באמצעות כתבה הלקוחה מהחזית הטכנולוגית בעולם הפיננסים האלקטרוני.  ובשתי החזיתות הללו השבועון הוא חלק מרכזי מהסיפור עצמו. המשך כנראה יבוא, בשתי החזיתות.

(פורסם ב"גלובס" – 12 מרץ 2014)

 

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

  1. אכן מהפך מעניין. יש כתבת הסבר על המהלך של ניוזוויק ב: http://www.bbc.com/news/business-26460261

    הכתבה מסבירה שהמגזין המודפס יישען בעיקר על תשלומי המנויים, ופחות – אם בכלל – על הכנסות מפרסומות. זהו בהחלט מהלך עסקי שהוא "הפוך על הפוך" בעולם המדיה.

    אני לא הייתי מהמר על כך שהמגזין יישאר בפרינט לאורך זמן. הדורות שגדלים על סמארטפון וטבלטים רגילים לצרוך מדיה תפורה לצרכיהם ובפורמט אלקטרוני. מהדורה מודפסת מתאימה יותר לבייבי-בומרס – זן הולך ונעלם בקרב צרכני המדיה.

    מעבר לכך, גם "דינוזאורים" מתרגלים במהירות לעולם הדיגיטלי. הירידה במחירי המכשירים והעלייה באיכות הצגים יפתו את מרבית הציבור לוותר על עיתונות מודפסת באיזשהו שלב. וזה בסה"כ טוב לסביבה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *