המהדורה האחרונה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

השבועון הותיק ניוזוויק הודיע השבוע שב 31 בדצמבר השנה תופיע בפעם האחרונה המהדורה המודפסת שלו. מאותו יום ואילך יהפוך ניוזוויק למגזין דיגטלי לחלוטין, נגיש לקוראיו דרך מכשירים סלולריים, טאבלטים, מחשבים וקוראים אלקטרוניים למיניהם. רק לא בדפוס. כך, בקול ענות חלושה, מסתיימת לה הסטוריה מפוארת של כמעט שמונים שנה. ניוזוויק גלובל, כך השם החדש של המגזין, ינסה לבסס את המודל העסקי שלו על מכירת מנויים לקוראיו הנאמנים, בנוסף לפרסומות. נכון לימים אלה, מעט מאוד אתרי תוכן איכותי הצליחו לשרוד בפורמט הדיגיטלי הזה. ימים יגידו האם ניוזוויק יצליח לשמר את עצמו דרך השינוי הדרמטי הזה, או שהוא ייאסף אל דברי ימי ההסטוריה כעוד הוצאה לאור, שנכנעה לקידמה.

למען האמת, אני מתייחס להיעלמות המהדורה המודפסת של ניוזוויק ברגשות מעורבים. כאיש היי-טק, אחד מבין מליונים שכמוני מסביב לעולם, יש בי איזו מידה זעירה של חלק באשמה הקולקטיבית של כולנו, שהמטנו את האסון הזה על עולם התוכן המודפס. כי כולנו אשמים בכך שעמלנו בעשרים השנים האחרונות על פרוטקולי התקשורת המתקדמים, על הנתבים והמרבבים, על מעבדים מהירים ומתוחכמים, על מסכים בעלי רזולוציה אין סופית, על יכולות לבניית אתרים ברשת, על כל אותם רכיבים שמרכיבים את האינטרנט ומאפשרים גישה מהירה, קלה ונוחה לתוכן דיגיטלי.

אנחנו, אנשי ההיי-טק, גרמנו למהפכה טכנולוגית שהשלכותיה הן כנראה מהמשמעותיות ביותר שחוותה האנושות. מן הראוי שנזכור כולנו, כי טכנולוגיית הדפוס, שהומצאה על ידי יוהאן גוטנברג במאה ה 15 , נחשבת עד היום כאחת מההמצאות החשובות ביותר בתולדות האנושות. מכונת הדפוס של גטנברג איפשרה הפצה מהירה של ידע בעלות נמוכה ובזמן קצר לכל קצווי תבל. היכולת הזו העלתה באופן דרמטי את כמות המשכילים ברחבי שכבות חברתיות שונות ובהיקפים שהעולם טרם ידע קודם למהפכת הדפוס. המהפכה הזו קידמה את האנושות אל המצאות חדשות ואף העלתה את רמת החיים של אוכלוסיות שלמות, שהשכילו לנצל את הגישה החדשה שרכשו לידע שצברה האנושות במשך דורות רבים.

וכנגד הטכנולוגיה הזו, יצאנו כולנו למלחמה, שלא בידיעתנו. אנחנו גרמנו להחלפתה בטכנולוגיה שבעצם ממשיכה את המהפכה: האינטרנט והתוכן הדיגיטלי אמורים להנגיש את הידע האנושי למליארדי אנשים, באופן נוח יותר, מהיר יותר וזול יותר מאשר הדפוס הישן והטוב. אבל, מצד שני, המודלים העסקיים, שיאפשרו להמשיך וליצור תוכן איכותי ואמין, עדיין רחוקים מלהוכיח את עצמם. במובן הזה, המהפכה הטכנולוגית הקדימה את זמנה. רחוק היום שבו יוכלו החוקרים לקבוע בוודאות האם המין האנושי הרוויח או הפסיד מהיעלמו של התוכן המודפס. מעניין אם הגירסה המקוונת של ניוזוויק תהיה עדיין קיימת כדי לדווח על ממצאי המחקר הזה.

פורסם ב"גלובס" – 24 אוקטובר 2012


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

3 תגובות

  1. אכן, מהפכת המידע בעיצומה וסופה מי ישורנו. וכמו בכל מהפכה דומה, מקצועות נעלמים וחדשים צצים במקומם. מי שגמיש ויצירתי כנראה ישרוד טוב יותר.

  2. המהפיכה הזו היא כנראה בלתי נמנעת. השאלה אם אנחנו, שדרך עמלנו בהייטק עזרנו להביאה, נישאר מאחור או לא. ברור ש"הדור הצעיר" מעדיף לצרוך מידע בצורה אלקטרונית. אבל מה עם אלו מאיתנו שרגילים לקרוא עיתון בשירותים? 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *