פותחים שנה חדשה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

כמקובל במקומותינו, בשבוע האחרון מלאו העיתונים בדברי סיכום של השנה החולפת ובתחזיות לקראת השנה האזרחית שבפתח. לפחות בנושא ההיי-טק בשנת 2013 היתה הסכמה גורפת בין המסכמים: זו היתה שנה מצויינת במבחן האקזיטים, ההשקעות בחברות חדשות והנראות של ההיי-טק הישראלי בזירה העולמית. אותה מידה של הסכמה יש בין המביטים אל שנת 2014 הנפתחת היום.

היא מתחילה באופטימיות זהירה, אבל מלווה בחששות מסויימים. שוב ושוב נשמעות האזהרות מכיוון עמק הסיליקון על התפוצצות הבועה, אם אכן היא נוצרה מחדש. שוב עולים סימני השאלה לגבי התחרות הבין לאומית הגוברת, הירידה בתחרותיות של ההיי-טק הישראלי והיעדר מדיניות ממשלתית עקבית ויציבה לאורך שנים, לעידוד ההיי-טק על מרכיביו השונים. הגזירה החדשה של משרד האוצר, המאיימת על השקעות הגופים המוסדיים בהיי-טק הישראלי היא רק המחשה נוספת לחוסר הוודאות המתמיד סביב מדיניות ממשלת ישראל, שבא לידי ביטוי גם בשנה החולפת באיום האופנתי על תקציבי המדען הראשי, ריטואל שחוזר על עצמו מדי שנה. בנוסף, הדאגה הגוברת סביב הירידה העקבית במספר התלמידים במסלולי הלימוד של המקצועות הריאליים בישראל, בריחת המוחות לחו"ל, הויכוח המיותר סביב תרומתן האסטרטגית של חברות בין לאומיות לחוסנו של הההיי-טק המקומי ולכלכלת ישראל בכלל, כל אלה ממחישים שעוד יש לנו הרבה עבודה ושאסור לנו לדרוך במקום.

השנה קראנו לחברי איצטדיון הסטארט-אפ לתת לנו את הסיכום שלהם לשנת 2013 ואת התחזית שלהם לשנת 2014 , כל זאת בשני משפטים. האיצטדיון הוא קהילה של יזמים המבקרים בו כדי להחליף דיעות, לשתף אחרים בלבטיהם, לבקש עזרה, להכריז על מיזם חדש ולחוות דיעה על מה שקורה בהיי-טק הישראלי. עבור האיצטדיון זו היתה שנה טובה בהחלט. הוא התחיל את השנה עם כ 3,500 חברים ומסיים אותה עם כ 26 אלף,  מה שהופך אותו לקהילת היזמים הגדולה בישראל.

אלפי אנשים כתבו ושיתפו השנה באיצטדיון הסטארט-אפ, הנה מקבץ מדגמי ביותר של הסיכומים שלהם לשנה החולפת:

אילן חממי, המוביל את מיזם ההייטק ״קלרינט״ בתחום הפרטיות הדיגיטלית:  2013 – כולנו משוטטים באינטרנט, באשלייה של גן עדן שהכל בו טוב. 2014 – התחלת ההתפכחות: חברות מנצלות את המידע שנאסף על כולנו ברשת, אבל ל"קלרינט" יהיה פתרון, הן לציבור הגולשים והן לחברות, לבעייה הכואבת הזו.

יורם יעקובי, מנהל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, אחד משלושה מרכזים אסטרטגיים מחוץ לארה״ב: סיכום 2013 – המון סטארט-אפים חדשים בישראל ומרכזי פיתוח של חברות גלובליות. מאיפה נביא עובדי היי-טק להמשיך את המומנטום? תחזית ל – 2014 – אוכלוסיות דלות נוכחות בהיי-טק הישראלי פורצות קדימה: נשים, חרדים, ערבים, מבוגרים!

דב מורן, היזם הסידרתי הותיק, שאחראי היום לכתריסר מיזמים בתחומים שונים: סיכום שנת 2013 –  השנה בה מלאך המוות התאכזב מהכמויות אך נוחם באיכות… תחזית ל – 2014: אני מאמין שאנו על סף עידן חדש, שאנו בתהליך של בניית עולם מתקדם יותר, טוב יותר. רק אם לא יחריב לנו את זה איזה ברנש עצבני שנתנו לו לשים את האצבע על ההדק הלא נכון…

גיא גרימלנד, דובר חברת אינטל ישראל: סיכום 2013 – עדיין לא הבנו עד כמה חשוב לשלב חרדים וערבים בהייטק הישראלי.  תחזית ל – 2014: האם במדינת ישראל ישכילו להציע לאינטל וחברות רב לאומיות גדולות אחרות להקים כאן מפעלי יצור מתקדמים ומרכזי פיתוח, או שנמשיך באקזיט-ניישן?

עו"ד קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"ל האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות.  2013 – כניסה של נשים חזקות לתפקידי מפתח בהיי-טק, הן בעולם והן בארץ. 2014 – אני מקווה שתסמן את המשך נוכחותן של נשים בתחומי ההיי טק השונים, ובעיקר שנראה יותר נשים יזמות!

אליה בן-דוד, יזמת ומנהלת קהילות  Spot.IM: שנת 2013 – "שנת 2013? מישהו כבר עשה את זה.. עזבו זה לא יתפוס" … שנת 2014 – "זה בטוח יתפוס. תחתמו פה בבקשה על הסכם הסודיות …"

תום בר-אב, סטודנט בתוכנית ZELL ליזמיות: 2013 – פריימסנס, סולוטו, וויז … 2014 – הסטארט-אפ שלי!

יעל מונרוב וטל וולקוביץ', מייסדות אתר התוכן לצעירים "מה וזה": סיכום שנת 2013 – הבנתם את ה"מה"וטעמתם את ה"זה"… תחזית ל – 2014 – עכשיו תתמכרו ל"זה"!

יואל חשין,מקים קבוצת ההשקעות  2B Angels, פעיל ומשקיע במיזמים חברתיים: 2013 – הייתי משוכנע שכשתיוולד בתי אביגיל, ייגמרו לי החיים… 2014 – עם לידתה, מתברר לי שאני רק מתחיל אותם. איזה כייף!

ואחרון חביב, אורן כוכבי, המוכר לאלפי היזמים כמנהל קהילת איצטדיון הסטארט-אפ, גם הוא יזם היי-טק. בנוסף לאיצטדיון, אורן מנהל את תוכנית היזמות Start-Up Class במרכז הבין תחומי בהרצליה, והוא מרצה וכותב על שיווק דיגיטלי: 2013 – הקמנו קהילת יזמות ישראלית, גדלנו, יצרנו ערך, שיתפנו.  2014 – זוהי רק ההתחלה. עכשיו תורכם!

תודה לכל המסכמים, שתהיה שנה טובה באמת, לכולנו !

(פורסם ב"גלובס" – 1 ינואר 2014)

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *