למי צלצל הפעמון?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

היה קפוא אתמול בבוקר בניו יורק. מינוס אחת עשרה מעלות לפני שלקחת בחשבון את הרוח המצליפה באכזריות במי שהעז לצעוד ברחובות העיר. קהל של צופים נאמנים עמד מחוץ לאולפני ABC וצפה דרך החלונות האטומים בתוכנית הדגל של שידורי הבוקר ברשת זו כבר עשרות שנים, הלא היא Good Morning America הוותיקה.

כמאה מטר דרומית לשם, על ברודווי, נכנסתי לסניף קטן ודחוס של סטארבקס כדי להפשיר. מספר אורחים ישראלים נוספים כבר היו שם והזמינו לעצמם כוס קפה חם כדי לקחת אותה איתם. כמוני, גם הם היו בדרכם לטקס הפתיחה המסורתי של יום המסחר בנסדאק, טקס שיוחד אתמול להיי-טק הישראלי ולנציגיו, שהגיעו לוועידת ה Dealmakers בניו יורק.

בכניסה לאולפן הטלוויזיה המאובזר של הנסדאק, בו נערכים מדי יום טקסי הפתיחה והנעילה של המסחר, עברנו בדיקה ביטחונית, שכללה גם שיקוף התיקים שלנו ושער לגילוי מתכות. ניו-יורק של אחרי 9/11 לא לוקחת צ׳אנסים. בפנים, בתוך האולפן המחומם, יכולנו להסיר את המעילים, הכובעים והכפפות ולהתחיל לדבר.

יפעת אורון מבנק לאומי הגיעה לכאן עם משלחת מטעם הבנק. גיא הורביץ מדויטשה טלקום שוחח עם קסביאר פרט מאורנג' צרפת. יהושע (שיקי) שני, מנכ"ל לוקהיד מרטין בישראל, האומנית נועה תשבי, הציר הכלכלי של ישראל בצפון אמריקה נילי שליו, נציגי המשלחת הסינית לוועידה, ליאם גלין מנכ"ל פלאש נטוורקס, זיו קליין מלנדמרק – מי שאירגן את הוועידה הזו ואחרים, כולם עמדו וחיכו בנימוס לפתיחת הטקס.

סגן יו״ר הנסדאק, סנדי פרושר, כיבד את ההיי-טק הישראלי בנאום מפרגן. הוא התגאה בכמות החברות הישראליות בנסדאק והזמין עוד רבות אחרות להצטרף אליהן. אחרי ההנפקה המוצלחת ביותר של וארוניס הישראלית בשבוע שעבר, התיאבון – גם שלו וגם שלנו – גבר.

בדיוק בשעה 09:25 הוזמן עמית לנג, מנכ״ל משרד הכלכלה, לשאת את דבריו. בשעה 09:28 הסתדרנו משני צידיו לטקס הפעמון. המפיקה הקשוחה חילקה הוראות בקפדנות. הצטווינו לחייך בנדיבות ולמחוא כפיים במשך שתי דקות רצופות. לפי השידורים החיים ברשתות הטלוויזיה השונות, שהוקרנו על המסכים מולנו, נראה היה שעשינו עבודה טובה. המפיקה היתה מרוצה.

ביציאה החוצה מהאולפן מצאנו עצמנו במרכז טיים סקוואר הסואנת. התמונות של משתתפי טקס פתיחת יום המסחר בבורסה הוקרנו על הבניין הענק במלוא הדרן. אלפי העוברים והשבים בכיכר יכלו לצפות בהצדעתה של בורסת הנסדאק לאנשי ההיי-טק הישראלי, באי הכנס Dealmakers, ובתמונותיהם המתנוססות מעל הכיכר. אפילו הציניקנים החריפים ביותר שבינינו לא יכולים היו שלא להתרשם מהפגנת עוצמה שכזו.

ליאור וקנין, יזם ישראלי צעיר שהגיע לארצות הברית בעקבות החלום שלו, הגיע גם הוא לטקס המכובד. הוא סיכם את החוויה בפוסט בדף הפייסבוק שלו: "אם היו אומרים לילד בן ה – 16 שגדל בשכונות של דרום תל-אביב, שבעוד עשר שנים הוא יקח חלק בפתיחת המסחר של בורסת הנסדאק בארצות הברית בשם אומת הסטארט-אפ ויופיע על המסך הענק בטיים סקואר, הוא היה צוחק ומבטיח לכם שאתם הוזים. אין מילים לתאר את תחושת השליחות והגאווה שממלאת אותי כעת."  מי יודע, אולי יום אחד הוא יעמוד שם שוב ויפתח את יום המסחר בבורסה בשם החברה שהוא עצמו הקים.

 

הפעמון מצלצל עם פתיחת המסחר. הישראלים מוחאים כפיים. המפיקה מרוצה.


ליאור וקנין על בניין הנסדאק. מדרום תל אביב עד לטיים סקוור בעשר שנים.

(פורסם ב"גלובס" – 5 מרץ 2014)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *