אל דאגה, ההיי-טק בידיים טובות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

ראש ממשלת ישראל, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, מר אבשמאל לקחיהו סיים לאכול את היוגורט דל השומן בטעם שקדים, מנה אחרונה קבועה בתפריט שלו, והתפנה לעיין בפתק שהעביר לו היועץ המשפטי לממשלה.

יזמת היי-טק צעירה מיקנעם הגישה תביעה בבית משפט מחוזי נגד ראש ממשלת ישראל, בטענה עזת המצח שהתרשל בתפקידו והזניח את הטיפול בוויזות החדשנות עליהן הכריז משרד הכלכלה כמה חודשים קודם לכן. על פי כתב התביעה, השותף הגרמני של יזמת ההיי-טק לא הצליח לקבל אשרת עבודה בישראל, מאחר שהמתווה עליו הכריז שר הכלכלה הפורש, מר דב מרדוך עזרי, לעולם לא יצא לפועל. המיזם עליו עמלו השניים במשך למעלה משנתיים עלה על שרטון, הם נאלצו לפטר את עובדי החברה ולממש הפסד כספי של כשלושה מיליון דולר עבור משקיעיהם, ביניהם קרן הון סיכון אמריקאית מובילה.

"מה זה הקשקוש הזה?", שאל ראש ממשלת ישראל, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, מר אבשמאל לקחיהו את היועץ המשפטי. היועץ עיין בדפים המונחים לפניו ובחר את מילותיו בקפידה, שהרי בימים אלה לא מומלץ להרגיז את ראש הממשלה העסוק ביותר שהיה כאן אי פעם. "על פי חוק יסוד: הממשלה, אדוני התחייב 'לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כחבר הממשלה ולקיים את החלטות הכנסת'. על פי כתב התביעה, יזמת ההיי-טק החצופה מיקנעם טוענת שלא מילאת באמונה את תפקידך ולא קיימת את החלטות הכנסת ובכך גרמת לה נזק ישיר של שלושה מיליון דולר ועוד נזק עקיף של חמישים מיליון דולר, המורכב מהפסד רווחים עתידיים, פיצויי פיטוריהם של עשרים עובדים וחובות לספקים וקבלני משנה. אתה, אדוני ראש הממשלה, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, אתה אחראי על משרד המדען הראשי ובשל כך גם על מימוש יוזמת ויזות החדשנות, עליה הכריז קודמך במשרד הכלכלה. מכאן הבסיס לתביעה".

מר לקחיהו לקח לעצמו כמה שניות להרהר בנושא. "ההיי-טק הישראלי קרוב לליבי ומשום כך ברצוני להקדיש לעניין את תשומת הלב הראויה. אני מבקש לקבוע לי דיון יסודי דחוף בנושא משרד המדען הראשי, היוזמות השונות הכרוכות בקידום ההיי-טק הישראלי וכמובן נדבר גם על הוויזות האלו, איך קראת להן?".

מנהלת לשכת ראש הממשלה, אשה נמרצת וקפדנית, פנתה מיד לארגן את הפגישה החשובה. בכל זאת, מדובר בענף המעסיק בין 250 ל – 300 אלף איש ומהווה נדבך משמעותי ואסטרטגי בכלכלה הישראלית. לאור חשיבות הענף והנושא הוזמן המדען הראשי לדיון מעמיק אצל ראש ממשלת ישראל, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי ביום שישי הקרוב, בשעה 13:47. כיאה לגודל המעמד, הוקצו לדיון 13 דקות תמימות והוזמנו אליו גם שני יועצים כלכליים, נציג משרד האוצר, משפטן אחד, מנכ"ל משרד הכלכלה, מנכ"ל הרשות להגירה, שר הפנים, יו"ר איגוד התעשיות המתקדמות בישראל ושגריר ישראל באו"ם, הפורש בימים אלה מתפקידו. ברגע האחרון בוטלה ההזמנה לשגריר, אחרי שהסתבר שנפלה טעות והוא בכלל אמור להשתתף בדיון אחר על אסטרטגיית משרד החוץ הישראלי מול ניסיונות הדה-לגיטימציה הבינלאומיים, דיון שיתחיל בשעה 14:00 ויימשך 11 דקות. כמו שמקובל וגם ראוי, הוזמנה לכל הדיונים הללו גם רעיית ראש הממשלה, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, הגברת לאה לקחיהו, לאור מומחיותה בכלכלה, במנהל עסקים וביחסים בינלאומיים.

כעשרים איש, המוזמנים ועוזריהם הנאמנים, המתינו בסבלנות במסדרונות משרד ראש הממשלה בירושלים, כחצי שעה לפני מועד הפגישה המיועד. הם התייצבו שם כשעתיים לפני הזמן, עברו בגבורה את הבדיקות הביטחוניות הקפדניות וניצלו את הזמן שעמד לרשותם כדי להתכונן כראוי לפגישה החשובה. שלוש מצגות שונות אוחדו לכלל מצגת אחת מאירת עיניים, שסקרה את ענף ההיי-טק הישראלי על מרכיביו השונים והתייחסה ליוזמות שונות במשרד המדען הראשי, ביניהן יוזמת ויזות החדשנות.

מה שהקבוצה המכובדת הזו לא ידעה, הוא שבשעה 12:35 התקבלה במשרד ראש הממשלה התפטרותו של השר לביטחון פנים, מר גליל בדרן, שמחה על כך שחלק מסמכויותיו חולקו לילה קודם בין שרי התחבורה והדתות, על מנת למנוע את פרישתם ואת נפילת הממשלה בעקבות מחאתם הזועקת על עליית מחירי הבצל והחסה. ראש הממשלה שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, הודיע שהוא מקבל עליו גם את תפקיד השר לביטחון פנים, מתוך דאגה כנה לאזרחי ישראל. הוא גם כינס פגישה דחופה של בכירי המשרד על מנת לדון באופן יסודי בהיערכות לעוד שבת של אלימות ברחבי המדינה. הפגישה הזו, מה לעשות, החלה בשעה 13:30 ובשל חשיבותה הקריטית התארכה עד כדי 27 דקות. בסופה יצא ראש ממשלת ישראל שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, ומלפני שעה גם השר לביטחון פנים אל נציגי ההיי-טק הישראלי, שהמתינו לו במסדרון והקדיש להם שלוש דקות תמימות מסדר יומו העמוס.

הגרסאות על חילופי הדברים במסדרונות משרד ראש הממשלה במשך אותן שלוש דקות חלוקות. חלק ממי שהיו שם דיווחו על צעקות שגרמו למאבטחים לשלוף את נשקם בבהלה. מקורות במשרד ראש הממשלה דווקא סיפרו על חילופי ברכות חמות ודברי הערכה מפי האורחים על מחויבותו של ראש הממשלה, שר החוץ ושר התקשורת, שר הכלכלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, ומעתה גם השר לביטחון פנים, להמשך צמיחתו של ההיי-טק הישראלי. מה שכולם מסכימים עליו הוא ששרת המשפטים, הגברת רקפת אגוז, שבדיוק חלפה במסדרון בדרכה לדיון הבא, הבטיחה לפעול למען שינוי חוק יסוד: הממשלה, באופן שיסיר סוף סוף מעל ראש הממשלה את הצורך הטרחני המיותר למנות אנשים לא מתאימים, או אנשים כלשהם, למשרות שרים במדינת ישראל. בנוסף, הודיעה השרה אגוז, כי הצהרת האמונים למדינת ישראל תוחלף בהצהרה על צדקת הדרך ובאמונה עצמית עמוקה.

יזמת ההיי-טק החצופה הסירה את תביעתה. היא חיה בימים אלה בברלין, שם הקימה סטארט-אפ מצליח ומשגשג. יש לה שני שותפים ישראלים והם גייסו כסף ממשקיעים בינלאומיים ידועי שם. יזמים ישראלים מקבלים בקלות אשרת עבודה בגרמניה, במיוחד המוכשרים והמוצלחים שבהם.

(פורסם ב"גלובס" – 3 נובמבר 2015)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *