מיקרוסופט משתדלת מאוד

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

השבוע נסגרה עיסקת הרכישה של חברת יאמר על ידי מיקרוסופט. יאמר מאפשרת לעובדים באירגון לבנות רשת חברתית עסקית לצורך שיתוף פעולה ביניהם בענייני עבודתם. הענקית מרדמונד תשלם 1.2מליארד דולר על חברה בת ארבע שנים, בעלת הכנסות משוערות של כ – 20 מליון דולר, 200 אלף לקוחות עסקיים וכ 5 מליון משתמשים. ביאמר הושקעו כ – 142 מליון דולר. כבר כתבתי כאן בעבר על כך שלמזלם הטוב של קובעי המחירים בעסקאות מסוג זה, גם אם יתברר בעתיד שהעיסקה היתה טעות נוראית הם לעולם לא יישאו באחריות אישית לכשלונם. גם הפעם קשה לומר האם מחיר העסקה היה הגיוני, אבל מה שכן ניתן לקבוע בוודאות זה שמיקרוסופט נמצאת במלחמה על גורלה.

הקרב בו תשתמש מיקרוסופט ביכולותיה של יאמר הוא חלק מהמלחמה על העליונות בתחום האירגוני. הקרב הזה הוא כבר מזמן לא רק על גיליונות אלקטרוניים או על תוכנות לעיבוד תמלילים. בקרב הזה נלחמים על נאמנותם של המשתמשים, שמביאים עימם למקום עבודתם את ההרגלים החדשים שרכשו בעולם הרשתות החברתיות. מאחורי המאבק הזה מסתתרת ההבנה, שמי שיפסיד בתחום השיתופי במקום העבודה, אין לו מה לחפש אצל אותם המשתמשים, כשאלה יחזרו הביתה בתום יום עבודתם. בלשון צבאית, מיקרוסופט מבצעת כאן איגוף אנכי כדי לתקוף את פייסבוק ואת גוגל+ מכיוון החזית האירגונית. אפשר לנחש, שאם המהלך הזה יצליח תנסה מיקרוסופט למנף אותו לכיוון אחיזה כלשהי בעולם הרשתות החברתיות. את העולם הזה, למרות החזקותיה הסמליות בפייסבוק (בה השקיעה בעבר 240 מליון דולר), מיקרוסופט החמיצה לחלוטין. בהתחשב בכך שמדובר במגמה המשמעותית ביותר בעולם המקוון בשנים האחרונות, הרי שהיעדרה של מיקרוסופט מהרשתות החברתיות הוא כישלון אסטרטגי מכאיב. ומכאן – הנסיון המעניין לחזור לתמונה, גם אם זה אומר לשלם מחיר תמוה על חברה קטנה בשם יאמר.

הניסוי הזה מצטרף למאבק של מיקרוסופט לכבוש מקום כלשהו בעולם הסלולר, בו נחלה כישלון צורב בעשור האחרון. ושני אלה מצטרפים להכרזה של מיקרוסופט מהשבוע שעבר שהיא נכנסת לעולם הטאבלטים על ידי פיתוח מכשיר משלה. הטאבלט החדש של מיקרוסופט – ה Surface – אמור לנגוס בדומיננטיות המוחלטת של אפל ושל גוגל (שנמצאת כאן באמצעות אנדרואיד והטאבלט החדש שלה) בעולם החדש הזה, שגם אותו השכילה מיקרוסופט לפספס בגדול, לפחות עד כה.

כל הסימנים בשנה האחרונה מראים שמיקרוסופט מתכוונת להילחם עלינו, הצרכנים, בשיא הרצינות. בהתחשב בכך שפייסבוק, אפל וגוגל הן למעשה מונופול – כל אחת בתחומה – הרי שהמלחמה הזו היא בשורה טובה בשביל כל מי שמאמין שהתחרות מיטיבה עימנו.  קשה לנבא האם מיקרוסופט תצליח לנצח או שלפחות תיתן קרב אמיתי למתחרותיה. מה שכן, היא באמת משתדלת.

(פורסם ב"גלובס" – 27 יוני 2012)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *