מאיץ המיזמים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

השבוע התכבדתי לקחת חלק בועדה המייעצת לבחירת המיזמים, שיזכו להשתתף במחזור השלישי של תוכנית האקסלרטור של מיקרוסופט ישראל. ביחד עם אריה מרגי, ינקי מרגלית, גיגי לוי, ג'וני סאקס ומומחים נוספים, ניסינו לסייע לאנשי מיקרוספט לבחור נכון.

האקסלרטורים הם תופעה של השנים האחרונות. הם מהוים מעין קרש קפיצה משלב הרעיון ההתחלתי לשלב בו מיזם כבר מוכן לצאת לדרך בעזרת מימון ראשוני. במקביל לפופולריות שרכשו בארצות הברית, גם בארץ הם צוברים תאוצה ובזמן הקצר מאז הקמתם הפכו חלקם למוקד משיכה מבוקש ביותר ליזמים.

המספרים מדברים בעד עצמם. למחזור השלישי של האקסלרטור של מיקרוסופט ישראל הגישו מועמדות 372 מיזמים.  93% מהמיזמים היו ישראלים והשאר הגיעו מ 13 מדינות אחרות. כרבע מהחברות המועמדות זכו להגיע למעמד של ראיון אצל אנשי מקצוע של מיקרוסופט. הראיונות כללו הערכה טכנולוגית ועסקית ובנוסף גם נבחן הפן האנושי – היכולת של היזמים לעבוד כצוות והנכונות שלהם לקבל הדרכה ממנטורים תוכנית האקסלרטור. רק 21 מיזמים הגיעו לשלב המיון הסופי השבוע ומתוכו נבחרו העשרה שישתתפו בתוכנית האקסלרטור.

היזמים שראינו השבוע הם מייצגים אופיניים של עולם היזמות הישראלי. רובם המוחלט עבדו קודם בסטארט-אפים,  חלקם היו כבר יזמים בעברם ומיעוטם עזבו מקום עבודה בחברה גדולה. כמעט כולם בעלי רקע טכנולוגי ותארים אקדמיים מתקדמים. כצפוי, יוצאי יחידות 8200 וממר"ם כיכבו ברשימה, וביניהם זוכה בפרס ביטחון ישראל והשותף שלו, שקבע את שיא השנתון שלו בממוצע הציונים בטכניון. את חיל האוויר ייצג נווט אף 16, שהמיזם שלו – איך לא – עוסק בתחום הניווט.

את האקסלרטור של מיקרוסופט יזם צחי וייספלד, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה, והוא מנוהל על ידי חנן לביא, שהיה בעצמו יזם לפני שהגיע לכאן. בזמן הקצר מאז היווסדו הוא הפך לאחד ממאיצי הסטראט-אפים המובילים בישראל. על פי הנתונים של לביא, 9 מתוך 11 חברות המחזור הראשון כבר גייסו כמליון דולר בממוצע. במחזור השני, שהסתיים באפריל השנה, 11 חברות מתוך 13 כבר גייסו כסף גם הן.

עם תוצאות כאלו, אין פלא שסטיב בלמר, מנכ"ל מיקרוסופט העולמית התרשם בעצמו. הוא הטיל על הצוות הישראלי את האחריות להדרכתם של אקסלרטורים נוספים של מיקרוסופט בעולם. התוצאה: צחי וייספלד וחנן לביא מסתובבים ברחבי תבל ומלמדים בריו דה ז'אנרו, בסיאטל ובניו-דלהי, איך מאיצים מיזמים בארץ הקודש. מציון תצא תורה.

מאוחר בליל אמש הערתי את חנן לביא משנתו ושאלתי אותו לפשר התוצאות המרשימות האלה. לביא, כמו יזם אמיתי, התאושש מהר וניסח עבורי הסבר משכנע: "היזמים שמגיעים אלינו הם אלה שמבינים שיש להם עוד מה ללמוד, למרות נסיונם הרב. אצלנו הם גם ייהנו מיכולות הפיתוח העסקי של האקסלרטור ושל המנטורים שלנו. בנוסף, מיקרוסופט היא חברה ענקית והם יכולים להגיע דרכנו ללקוחות בכל מקום בעולם. יזם אמיתי מבין את המשמעות של כל זה."

בוחרים את המחזור השלישי של האקסלרטור של מיקרוסופט. היה מרתק.

 

(פורסם ב"גלובס" – 3 יולי 2013)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *