יום הולדת שמח!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

רשת הטלויזיה האמריקנית CNN ציינה השבוע את יום הולדתו של מכשיר חשוב, שרק בגלל הרעש התורן סביב גאדג'טים נוצצים כמו האייפד והאייפון הוא נדחק לאחרונה לקרן זוית וזוהרו הועם משהו.

מדובר במכשיר פופולרי ביותר, שעושה שימוש בגלים אלקטרומגנטיים על מנת לשפר את רמת החיים של מליוני צרכנים ברחבי העולם. תרבות שלמה נוצרה סביב יכולותיו לחסוך בזמנם של המשתמשים בו ולהקל על חייהם. בד בבד, התפתחו חששות מהסכנות האפשריות כתוצאה מקרינה אלקטרומגנטית, הנפלטת בזמן השימוש בו. המקפידים שבין הצרכנים דואגים לבדוק מדי פעם את רמת הפליטה האלקטרומגנטית שבסביבתו. יש הורים, בעלי רמת מודעות גבוהה, האוסרים על ילדיהם להשתמש במכשיר הזה מחשש להשפעות הקרינה שלו, למרות שהיצרנים השונים מצרפים לו תוי תקן ובטיחות של מעבדות מתוחכמות. המכשיר הזה מצוי כיום בכל בית. ניחשתם? אכן כן, קוראים לו "מיקרוגל" והשבוע מלאו לו 65 שנים.

את תנור המיקרוגל המציא, כמעט במקרה, מהנדס אמריקני בשם פרסי ספנסר, שעבד בחברת רית'און. הוא גילה, שקרני הרדאר שבסביבתו עבד המיסו ואפל מצופה שהיה בכיסו. הואפל הנמס, שלכלך את חולצתו של ספנסר, הביא אותו לסדרת ניסויים שהראו, שניתן להשתמש בגלים אלקטרומגנטיים באורכים קצרים (ולכן השם "מיקרו") על מנת לחמם חומרים שונים. מכאן נסללה הדרך לבניית תנור המיקרוגל, שהופעל לראשונה באוקטובר 1945. הוא היה בגודל של מקרר תעשייתי וגם עלה בהתאם (למעלה מ 5000 דולר, ומדובר בדולר של שנות הארבעים…) אבל בשנת 1954 כבר נבנו מיקרוגלים לשימוש במסעדות ובשנת 1967 החלה חברת 'אמנה' לשווק מכשירים לשימוש ביתי. כיום, קצת יותר מארבעים שנה מאוחר יותר, המיקרוגל משתלב היטב עם תרבות האינסטנט והפופ-קורן בת זמננו. הכל קורה מהר, הכל צריך להיות מוכן מייד, הכל בו-זמני, הכל תוך כדי תנועה.

כאילו מישהו הבין, לפני 65 שנים, שיום אחד יהיה פה דור של אנשים חסרי סבלנות, שיעדיפו לחמם אוכל מהיר על מגשים של פלסטיק, כי אין להם זמן לבישול אמיתי. והם יאכלו את האוכל המהיר הזה, לא על יד השולחן, אלא תוך כדי בהייה באחד מאותם המסכים הרבים מולם הם מכלים את מיטב זמנם. כי כמו שלא רצו לבזבז את זמנם על בישול, כך גם אינם רוצים לאבד את זמן המסך היקר כל כך.

דמיינו לעצמכם את בן הטיפש-עשרה שגדל בביתכם, הסלולרי בידו אחת, הטלויזיה מודלקת בציפייה לתום הפסקת הפרסומות, הפיצה מתחממת במיקרוגל ובין לבין הוא גם מסמן לכם שיהיה נחמד אם לא תפריעו לו בשיחה שהוא מנהל בו זמנית בסקייפ עם חבר לא פחות עסוק ממנו. דמיינו אותו ותודו: אכן כן, המיקרוגל השתלב היטב. הוא ותיק יותר, חדשני פחות, אין בו הזוהר וההילה של האייפד או האייפון, אבל למרות גילו המופלג הוא משתלב נפלא בתרבות של נוער המסכים.

מזל טוב לך, מכשיר ותיק וחביב, ונאחל לך עוד שנים רבות ובטיחותיות של חימום מהיר ויעיל. כי מקדושת האינסטנט ומהקצב המהיר של ימי האינטרנט אליהם הורגלנו איננו מתכוונים להיפרד, לפחות עד שנהיה בני מאה ועשרים.

(פורסם ב"גלובס" – 31 אוקטובר 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס