אפל "מתלבשת" על שוק

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר סיפרתי כאן על הצמיד ששינה את חיי משפחתי לאחרונה: מעגל אלקטרוני זעיר הטמון בצמיד עוקב אחרי תנועות הגוף ומשדר את המידע לסמארטפון, שאוסף את הנתונים ומעבד אותם לצורך תמיכה במשתמשים חרוצים, המעוניינים לשמור על אורח חיים בריא ומאוזן. האפליקציה על גבי הסמארטפון מספקת מידע שוטף על הפעילות הגופנית של המשתמש, מעניקה פרסים וירטואליים על הצטיינות יתירה ומעודדת את בעליה בשעת משבר.

מספר חברות הוציאו לשוק בשנה האחרונה גאדג'טים "לבישים" ( Wearables ) מסוג זה. הם עושים שימוש בסנסורים זעירים המסוגלים לעקוב בדיוק רב אחרי תנועות הגוף, לזהות תאוצה, קפיצות, עלייה או ירידה ועוד. החברות האלו פונות אל שוק, ההולך ומתפתח במהירות. הבנק קרדיט סוויס העריך השנה, ששוק ה"לבישים" יצמח לכדי כ 50 מיליארד דולר בחמש שנים הקרובות.

שוק כזה הוא כבר חשוב מספיק כדי שגם חברת אפל תקדיש לו תשומת לב מיוחדת. והיא עושה זאת בדרך אלגנטית משלה: היא נכנסת לשוק בלי לתת הודעה מוקדמת. החל מחודש ספטמבר השנה, בגירסת האייפון 5S , הסמארטפונים של אפל מכילים מעבד חדש, בצמוד למעבד הראשי, שכל תפקידו הוא זיהוי תנועות מכל הסוגים האפשריים. המעבד המשני הזה, או בשמו המקצועי M7 , מאפשר למעבד הראשי של האייפון לעסוק בפעילויות הליבה – שיחות טלפון, עיבוד מידע וניהול משאבי המכשיר, ונוטל ממנו את כל הפעילויות המשניות לכאורה של מעקב אחרי תנועות וניתוח הנתונים הרבים האלה לכלל מידע בעל משמעות. מעבר לכך שה -M7  מאפשר לאייפון לעבוד מהר יותר, הוא גם חוסך באופן דרמטי בצריכת הסוללה ולכשכותבי אפליקציות יתחילו להתחשב בקיומו של המעבד המשני החדש, נוכל כולנו להרגיש בהארכת זמן הפעולה של המכשיר שלנו בין טעינות.

אם עייפתם משהו מההסבר הטכני הלא אופייני שעסקנו בו כאן, הנה המשמעויות העסקיות: יש כאן איום אמיתי על שורה של חברות, ביניהן לא מעט חברות ישראליות, המתמקדות בשימושים שונים, שמתבססים על חישת תנועה ומיקום המשתמש. הפרשנים שניתחו את יכולתו של ה M7 מנו את כל חברות הצמידים הבריאותיים למיניהן ככאלו שהמעבד החדש מייתר למעשה את עצם קיומן. למה להשקיע בין 50 ל 100 דולר ברכיב נפרד, אותו יש לתחזק, לטעון ולסנכרן לסמארטפון שלי, כשבעצם כל יכולותיו של הגאדג'ט כבר נמצאות בתוך האייפון החדש?

אבל זה לא הכל. מה לגבי אפליקציות של מיקום וניווט בתוך חלל סגור? ומה עם משחקים, העושים היום שימוש בשלטים מיוחדים המזהים תנועה? בערב הסיום המרשים של המחזור השלישי של האקסלרטור של מיקרוסופט אמש ביפו, הציגו עשר החברות הבוגרות בפני קהל רב ונלהב. לפחות ארבע מתוך עשר המציגות יהיו חייבות לנתח ולהבין את משמעות הרכיב הזעיר שהתווסף לאייפון החדש והשפעתו האפשרית על עתידן כחברה עצמאית, שמשקיעים מוכנים לממן אותה ושיש הצדקה לקיומה. האיום הזה לא היה קיים כשנכנסו לאקסלרטור לפני ארבעה חודשים אבל היום, הוא גורם חדש ומשמעותי במרחב המחיה בו בחרו לפעול.

הנה, כך נוצרת לה מציאות חדשה של הזדמנויות עסקיות ואיומים קיומיים בעולם ההיי-טק.

 

המעבד של האייפון - ה A7 ולידו (מימין למטה) ה M7 הקטן והחדיש

 

(פורסם ב"גלובס" – 13 נובמבר 2013)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

  1. הכתבה קצת מפספסת את המטרה שלשמה פותח המM7, אפל מנסה לתת יתרון למשתמשי אייפון שירצו להשתמש באפליקציות מסוג אלו שהחברות הקטנות מייצרות, היתרון יגיע בצורת חיי סוללה ארוכים.
    החברות הקטנות נשארו באותו סיכון שהן היו בו לפני הפיתוח, רוב החברות האלה משתמשות בצמידים לדוגמא בחיישנים כגון אקסלרומטרים, חיישנים אלו כבר נמצאים באייפון, והמוצרים שהם מפתחים גם ככה שומרים על חיי סוללה מכיוון שהם מפתחים hardware יעודי, הM7 תורם לחיי סוללה ארוכים יותר גם כאשר משתמשים בסנסורים, פנימיים או חיצוניים, הוא לא בא להחליף שום סנסור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *