האקדמיה של קהאן – בית הספר הגדול בעולם

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר, בסן פרנסיסקו, פגשתי את היזם סאלמן קהאן, המייסד של "האקדמיה של קהאן", הלא היא בית הספר הגדול ביותר בעולם.

סאל קהאן, בנם של מהגרים שהגיעו לאמריקה מבנגלאדש, החל את דרכו המקצועית ברכישת שלושה תארים במתמטיקה, בהנדסת חשמל ובמחשבים, מאוניברסיטת MIT היוקרתית. לקינוח, השלים תואר MBA בהרוארד. מצוייד בשלל התארים האלה החל קהאן לעבוד כאנליסט בקרן גידור קטנה, שנסגרה בעקבות המשבר הפיננסי בשנת 2008.

אחרי שנה פתח קהאן את ערוץ "האקדמיה של קהאן" ביו-טיוב. את ההשראה למיזם קיבל שנים לפני כן, כשלימד את בת-דודתו נאדיה מתמטיקה של כיתה ז'. הוא למד אז בהרוארד והיא גרה אלפי מיילים משם, בניו-אורליאנס, והתקשתה בחומר הלימודים. קהאן לימד אותה בטלפון ונעזר בתוכנה לשיתוף תכנים באינטרנט. נאדיה הצליחה מאוד, מה שגרם לעוד מספר בני משפחה צעירים להתלהב ולבקש עזרה. הדוד העסוק החליט להקליט את עצמו ביו-טיוב והעלה כמה עשרות קטעי לימוד לשירותם של בני המשפחה. מעגל הצופים התרחב וגם מספר השיעורים, אותם הקליט קהאן בארון שהוסב לאולפן הקלטה מאולתר בחדר השינה שלו.    

עברו כשנתיים. האקדמיה של קהאן שירתה בחודש שעבר כשלושה וחצי מליון תלמידים. עד היום שידרה האקדמיה למעלה מ 85 מליון שיעורים לתלמידיה והם פתרו יותר מ 100 מליון תרגילים. אחד מהתלמידים היה ילד בן 11 בשם רורי גייטס. כשהאבא של רורי, ביל גייטס, גילה עד כמה האקדמיה עזרה לבנו במתמטיקה הוא יצר קשר עם קהאן. הוא הציע לקהאן תרומה כספית נדיבה ואליו הצטרפו תורמים נוספים מעמק הסיליקון, ביניהם חברת גוגל.  

האקדמיה של קהאן היא מוסד ללא כוונות רווח. המשימה היא פשוטה: "חינוך טוב יותר, בחינם, בכל מקום, לכל דורש". קהאן מדבר בלהט של יזם. הוא רוצה להוביל את האקדמיה למהפכה חינוכית כלל עולמית. הקץ למבנה המסורתי של בתי ספר, שלדעתו מייצרים חסמים לא הגיוניים לתלמידיהם. האקדמיה של קהאן תלמד את כל מי שירצה ללמוד, בזמן שמתאים לו, באשר הוא נמצא, באופן אישי ותוך שימוש בכלים המתקדמים ביותר הקיימים בעולם האינטרנט והתוכנה. התלמידים באקדמיה יצרכו את חומר הלימוד באינטרנט ותינתן להם תמיכה מותאמת ואישית בהתאם למצבם האקדמי. מורים יוכשרו ויתאימו עצמם לעולם החדש. בסיוע גוגל עובדת האקדמיה על תרגום התכנים שלה ל 12 שפות והכוונה היא להגיע לכל מקום שבו יש תלמידים, הרוצים ללמוד.

סאל קהאן, בן 35, מופיע בפני קהל בתשלום ותורם את הכספים לאקדמיה שלו. לבוש בג'ינס, חולצת משבצות לבנה וז'קט ספורטיבי הוא  הצליח בקלות לרתק קהל של משקיעים פיננסיים חנוטים בחליפות הדורות ועניבות. ההתלהבות והאנרגיה שהוא מפיץ סביבו מזכירים את הופעותיהם של היזמים הצעירים של דור הפייסבוק והטוויטר. גם הוא, כמוהם, מחולל שינוי בעולם, אבל המהפכה שלו הרבה יותר גדולה ובעלת משמעות עמוקה הרבה יותר מכל סטארט-אפ אחר בסיליקון ואלי. כשעמדנו בצד ושוחחנו לפני ההרצאה שלו, שאלתי אותו מה מניע אותו. "אני מאוד מאמין במה שאני עושה", הוא אמר לי בפשטות, והוסיף: "אני ממש ממש נהנה, אין משהו אחר שיכולתי לעשות שהיה גורם לי הנאה גדולה יותר." אפשר בהחלט להבין אותו.

(פורסם ב"גלובס" – 6 נובמבר 2011)

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *