האיש שידע יותר מכולנו

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

כולנו נתקלים מדי פעם באנשים שחושבים שהם מבינים יותר טוב מאיתנו מה נכון ומה טוב לנו. בדרך כלל אנחנו מתייחסים אל אנשים כאלה בכעס או בביטול. אבל אל סטיב ג'ובס התייחסנו אחרת. כי הוא באמת ידע. הוא הבין באמת מהי חווית משתמש אמיתית ולא היסס להמציא אותה בשבילנו, אוכלוסיית העולם, כשנוכח לדעת שהחוויה המושלמת עליה חלם עדיין לא קיימת. פעם אחר פעם הוכיח ג'ובס שהוא חולם נכון ובכל פעם מחדש הוא התעקש להפוך את החלום שלו למציאות, שמשפיעה על מאות מליונים ברחבי תבל.

סטיב ג'ובס היה ממציא ענק. תרומתו להפיכת טכנולוגיות התקשורת והמיחשוב לחוויה צרכנית מהנה ומועילה תמשיך להשפיע על כולנו עוד שנים רבות אחרי לכתו. אבל חשוב גם לזכור, שג'ובס היה יזם מדהים, איש אמיץ ואדם חושב. דרכו היזמית יכולה להוות דוגמה ומופת לכל יזם באשר הוא. ג'ובס היה בחור צעיר כשהחליט לעזוב את ספסל הלימודים משנוכח לדעת שהוריו המאמצים מכלים את חסכונותיהם על מנת לאפשר לו את החינוך שהבטיחו לאימו הביולוגית. אבל הוא המשיך לרכוש השכלה לא פורמלית, נכח רק בהרצאות שנראו לו מעניינות ועל פי עדותו שנים לאחר מכן, אלו היו ההרצאות שנתנו לו את ההשראה הראשונית לתפיסת העיצוב החדשנית שלו. הוא חי מהיד לפה, הלך קילומטרים כל יום כדי לזכות בארוחה חמה בבית תמחוי ועבד למחיתו. את חברת אפל הוא הקים עם שותף ושניהם עבדו מתוך הגראז' שלהם על המחשב הראשון של החברה, שיום אחד עתידה היתה להיות חברת הטכנולוגיה הגדולה והמשפיעה בעולם.

זו היתה גם החברה שפיטרה אותו כשהיה בן שלושים, כי הדירקטוריון שלה החליט שהוא מיצה את יכולותיו הניהוליות. אבל ג'ובס, יזם אמיתי, לא בזבז זמן על רחמים עצמיים ורגשות נקמה. להיפך, הוא פנה ליוזמות חדשות. שנים לאחר מכן הוא נהג לספר, שהצלחותיו בחיים נבנו על כשלונותיו. ואכן, הכישלון של פיטוריו באפל דחף אותו להקים חברת מחשבים חדשנית עוד יותר, נקסט, ולא פחות חשוב מזה – לחבור לצמד היזמים הצעיר והיצירתי שנפלט מתעשיית האולפנים השמרנית של הוליווד וביחד איתם להקים את אולפני פיקסר, לחולל מהפכה בעולם סרטי האנימציה ולהעניק למליוני משפחות מסביב לעולם את אחת מיצירות האנימציה הענקיות בכל הזמנים – "צעצעוע של סיפור". בזכות בובות הקאובוי הציני ולוחם החלל החייכן, הפך סטיב ג'ובס למליארדר ובנוסף לכך גם נעשה באופן רשמי למנהל מוערך ולמי שהוכיח שהחזון שלו יכול להיות מתורגם להצלחה כלכלית גדולה. השילוב הזה גם סלל חזרה את דרכו לאפל. החברה שזרקה את המקים שלה מספר שנים קודם לכן, קראה לו עכשיו לחזור הביתה כמציל וכמושיע. והוא, יזם אמיתי, עם מוטיבציה אדירה וחזון שיכלו לפרנס כמה וכמה חברות בו זמנית, נענה לאתגר, חזר לאפל והתחיל לשנות את העולם.   

הנאום המרגש שלו בפני סטודנטים בסטנפורד לפני מספר שנים ממשיך לעורר השראה ומן הסתם ימשיך להדהד שנים רבות בליבם של אנשים צעירים, שיחפשו משמעות אמיתית לחייהם. ג'ובס קרא אז לכולנו לחיות כל יום את חיינו כאילו היה זה יומנו האחרון ולנצל כל יום שכזה על מנת להשפיע בדרכנו על העולם. אין ספק, שהוא עצמו ידע להפנים את המסר הזה ומצא דרכים רבות להפוך את העולם שבו אנחנו חיים למהנה יותר וטוב יותר לחיות בו. סטיב ג'ובס השאיר מאחוריו מורשת, שתמשיך ללוות אותנו ולהשפיע על חיינו עוד זמן רב. ליום אחד, העולם היה היום עולם עצוב יותר. אבל מחר ומחרתיים ובעתיד הנראה לעין, בזכותו של סטיב ג'ובס, מליונים רבים ברחבי העולם יהיו אנשים שמחים יותר, שיזכו לחוויות, לריגושים ולהישגים בזכותו של יזם ענק, שלא רצה לסיים אף יום אחד בחייו בתחושה שזה היה יום מבוזבז. אני חושב, שגם בזה הוא הצליח.

(פורסם ב"גלובס" – 6 אוקטובר 2011)


אתר חברת "אפל" היום: 


Toy Story, עוד מתנה ענקית של סטיב ג'ובס לעולם:

  http://www.youtube.com/watch?v=zB2gPZRsz0Q

סטיב ג'ובס בנאום המפורסם בסטנפורד:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xoUfvIb-9U4
אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *