ועדת חקירה חינוכית

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
"אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה:

מחר, ה 1 בספטמבר 2023 , הוא יום פתיחת שנת הלימודים תשפ"ד. גם השנה נפתחת שנת הלימודים בסימן של איומי שביתה, סחטנות פוליטית ואוזלת יד של המערכת. עייפים ומושפלים ייכנסו מחר בבוקר המורות והמורים במדינת ישראל אל בתי הספר. התלמידים, השבים מחופשתם, יצעדו אל כיתותיהם הצפופות מדי, ויתקבלו על ידי מורים, ששכרם ומעמדם הם מן הירודים ביותר במערב. תלמידינו גם צפויים להשיג בקרוב, את הציונים הנמוכים ביותר בבחינות הבין לאומיות המשוות, כפי שעשו, לצערנו, בחמש השנים האחרונות.

אדוני היושב ראש, אחוז המורים, בעלי תואר בהוראה, ירד השנה אל מתחת ל 15% . מה שהיה לפני כעשרים שנה תופעה שולית, נעשה לסטנדרט במערכת החינוך. מורים חדשים כיום אינם נזקקים להכשרה כלשהי בתחום ההוראה, מכיוון שהמערכת אינה יכולה להרשות לעצמה, שלא לגייס את כל מי שמוכן להצטרף אליה. יתירה מזו, זוהי השנה השלישית ברציפות בה לא הוכשר אפילו מורה אחד חדש במקצועות הפיזיקה, המתמטיקה והמחשב. המגמות הטכנולוגיות-מדעיות ברחבי הארץ ימשיכו גם בשנה הזו, העשירית ברציפות, להצטמצם, בהיעדר כוח אדם מתאים להוראה ובהיעדר תקציבים הולמים.

ובאקדמיה, רבותי, נמשכת ההידרדרות. הפקולטה לפיזיקה בטכניון לא תיפתח השנה את שעריה, בהמשך לפקולטה לאוירונאוטיקה, שנסגרה לפני שלוש שנים. אין נרשמים לפקולטות האלו וגם אין מי שישמש בהן כמרצה. כמות הדוקטורנטים הישראלים, העובדים במחקר במוסדות אקדמאיים בחו"ל, הגיעה השנה לפי חמישה מעמיתיהם, הנמצאים עדיין בארץ.

רבותי חברי הכנסת, בצעד חסר תקדים גילה השבוע מפקד 8200, שזוהי השנה הששית ברציפות, שבה היחידה אינה מסוגלת למלא את תקניה, מפאת חוסר היכולת לאתר מספיק תלמידים מצטיינים במקצועות הריאליים. כצפוי, במקום שיטופלו שורשי הבעייה, ננזף המפקד בפומבי על ידי ראש הממשלה והרמטכ"ל, וקידומו בצה"ל ייחסם לנצח.

וההיי-טק הישראלי, פאר העשור הראשון של המאה הזו, ממשיך בנפילתו. פחות מרבע מיליארד דולר יושקעו השנה בהיי-טק על ידי משקיעי הון סיכון, וזאת בהשוואה ללמעלה ממליארד וחצי דולר לפני חמש עשרה שנים, בשנת 2008. נכבדי, לא פחות מארבעים אחוזים מעובדי ההיי-טק הישראלי בשנת 2023 הנם עובדים זרים, רובם ילידי הודו וסין.

לאור כל זאת, הנני מכריז בזאת על דרישתנו הנחרצת, כתנאי להצטרפותינו לממשלה: תוקם לאלתר ועדת חקירה ממלכתית, שתחקור את כשלי מערכת החינוך הישראלית, ושתחשוף אחד לאחד את מרכיבי הכישלון הקולוסאלי הזה ואת האחראים לו. יישלחו נא מכתבי אזהרה למי שהביאו את החרפה הזו על מדינת ישראל ויידרשו נא האנשים האלה – פוליטיקאים, פקידי ממשלה, מנהיגי אירגוני עובדים ואנשי מקצוע כאלה ואחרים – לתת הסברים. ולאחר שייתנו את הסבריהם, ימוצה נא הדין עם מי שאחראים למחדל.

רבותי, ועדת החקירה היתה צריכה לקום בתחילת המאה הזו, כבר לפני חמש עשרה שנים, משהסתמנו בכל חומרתם מרכיבי השבר הנוראי במערכת החינוך הישראלי. שכן, מדינת ישראל לעולם לא יכלה להרשות לעצמה מחדל שכזה. ואולם, מי שקרויים "מנהיגינו", היו שרויים אז כהיום בתככנות פוליטית ובמלחמות הישרדות, ולעולם לא התפנו לטיפול מערכתי, ארוך טווח ויסודי, במערכת החינוך. ובשל כך, אדוני היושב ראש, הגענו עד הלום. ולכן אנו, בהיותינו סיעת לשון המאזניים, מודיעים בזאת: לא עוד! לא ניתן להקים ממשלה בישראל עד שתתקבל כאן ההחלטה, שהנושא הזה ייחקר, ימוצה הדין עם האחראים לכישלון הכואב, יופקו המסקנות הראויות, ונצא כולנו אל דרך חדשה בחינוך הישראלי. תודה רבה!"

(פורסם ב"גלובס" – 31 אוגוסט 2008)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *