משחקי כבוד

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

שלום לכם תושבי בית שאן היקרים. השבוע התבשרנו שהפסדתם הזדמנות אדירה להפוך את בית שאן לעיר משגשגת, שאלפים מתושביה מועסקים על ידי אינטל, אחת מחברות ההיי-טק המובילות בעולם. וסביבם היו אמורים להתפרנס כמה עשרות אלפי תושבים נוספים ממתן שירותים נלווים לאותה חברה. באיזור שלכם יכלה לקום תשתית חדשה של כבישים, תקשורת ומרכזי מסחר ועסקים. הגידו תודה למקבלי ההחלטות בירושלים. הם שמרו על כבוד המדינה והפגינו קשיחות ישראלית גאה מול דרישות עסקיות משמעותיות ביותר של אותה חברה, שהציגה דרישות אלו כתנאי להשקעתה בבניית מפעל חדיש בבית שאן. תושבי בית שאן היקרים, אתם תשלמו את המחיר. אני מקווה שאתם מקבלים זאת באהבה ובהבנה.

שרי האוצר והתמ"ת בממשלת ישראל יצאו השבוע לקרב בין משרדי מתוקשר סביב מדיניות המיסוי כלפי חברת אינטל ישראל. במקרה, או שלא במקרה, התפרסמה השבוע החלטתה של אינטל לגבי המיקום של מפעל הייצור החדש שלה: באירלנד ולא בישראל.

מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה התפרסם בעולם בזכות החדשנות שלו, במיוחד בתחום המיחשוב הנייד; שני מרכזי פיתוח נוספים קיימים בפתח תקוה וביקום; בירושלים נמצאים מפעל הייצור הותיק ומרכז פיתוח; ובקרית גת פועל מפעל הייצור פאב 28. בשנת 2011  ייצאה אינטל מישראל מוצרים בכ 2.2 מיליארד דולר, שהיוו יותר מ 10% מיצוא תעשיות הההיי-טק והאלקטרוניקה. סך הכל הייצוא של אינטל מישראל מאז 1999 היה כ 22.4 מיליארד דולר. אינטל השקיעה עד היום בישראל כ 9.4 מיליארד דולר ולעומתם קיבלה מענקים ממשלתיים של כ 1.3 מיליארד דולר. עד היום רכשה החברה עשר חברות סטארט-אפ ישראליות. האחרונה שבהן היתה חברת טלמאפ, שנרכשה בשנת 2011 בסכום של 300 מליון דולר. נכון להיום אינטל מעסיקה כ 7,800 עובדים ישראלים ועל פי הערכת החברה היא מייצרת תעסוקה עקיפה לעוד כ 23 אלף איש.

הנתונים האלה עמדו, כך אני מקווה, מול עיניהם של מקבלי ההחלטות במדינת ישראל, כשחשבו בשנה שעברה על חבילת ההטבות שיציעו לחברת אינטל במטרה לשכנע אותה להקים כאן, בבית שאן, את המפעל הבא שלה. מדינת ישראל הציעה לאינטל מה שהציעה, אבל נראה שאירלנד הציעה יותר. אינטל החליטה להקים שם את מפעל הייצור הבא שלה, בטכנולוגיית 14 ננומטר, בהשקעה של כמיליארד יורו. מקבלי ההחלטות אצלנו החליטו שלא לרדת על הברכיים ולנסות לשכנע את אינטל כמעט בכל מחיר להקים את המפעל הבא שלה בישראל. הם לא יצטרכו לתת את הדין מול אלפי מפוטרים ומובטלים פוטניציאליים, יום אחד כשפאב 28 המתיישן ייסגר. זה מה שיפה בהיותך פוליטיקאי ישראלי: היום אתה מוכיח אומץ לב וגאווה לאומית ואומר "לא" לחברת ענק בין לאומית, ובעוד עשר שנים כבר תוכל להאשים מישהו אחר באבטלה הגואה ובירידה בייצוא.

בהדלפותיהם המבישות לעיתונות השבוע , הודו משרדי התמ"ת והאוצר בפה גלוי בכך שנושא המענקים והמיסוי של חברת אינטל הפך להיות כלי במשחקי הכבוד של שני השרים הנכבדים המטפלים בעניין זה. עתידם של אלפי עובדים באינטל ועשרות האלפים שכלכלתם תלויה בה מונח על כף המאזניים בין שני שרים בעלי אגו מנופח. בינתיים, גם חברות ענק בין לאומיות אחרות ממתינות למוצא פיה של מדינת ישראל בעניין. נותר לנו רק לקוות שבהקשר להחלטה הגורלית בעניין איראן ישכילו שרי הממשלה הנכבדים להשאיר את כבודם העצמי מחוץ למשחק. אשרי המאמין.

(פורסם ב"גלובס" – 30 מאי 2012)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

 1. AHHHHHHHHHHGGGHH!
  Unbelievable! Even polititcians normally have lines that they don't cross.
  If this is true, there should be accountablity —
  a ועדת חקירה
  or a public outcry like the
  מחאה חברתית!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *