שופכים קרח

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע האחרון הוזמנתי מספר פעמים, על ידי אנשים שונים, לשפוך על עצמי דלי מלא בקרח ובמים קרים. ובנוסף, נתבקשתי לתעד זאת בקליפ קצר, בו אדווח על מניעיי המקוריים למעשה הנורא וגם אקרא לאנשים אחרים, על פי בחירתי החופשית, לעולל לעצמם את עינוי הקרח הזה. ייאמר לזכותם של מי שתייגו אותי ואיתגרו אותי לשפוך על עצמי קרח מבחירתי החופשית, עשו זאת בעצמם, ותיעדו את המעשה, כולל נאום דרמטי משלהם, מול המצלמה. נאה דורש, נאה מקיים.

שופכי הקרח הללו הם חלק מקמפיין ויראלי מרשים, המשתולל ברשת מאז סוף יולי. את הקמפיין התחיל שחקן הבייסבול לשעבר פיט פרייטס, שאובחן כחולה ALS  לפני כשנתיים, בגיל 27. בזמן שחלף מאז איבחונו, איבד פרייטס את רוב יכלותיו המוטוריות והוא מתקשר כיום עם סביבתו בעיקר באמצעות טכנולוגיות העוקבות אחרי מבע עיניו. פרייטס התחיל בקמפיין על מנת להגביר את המודעות למחלה הנוראית ולעודד את המשתתפים בחגיגות הקרח לתרום מכספם לקידום המחקר המדעי רפואי, שטרם הצליח להגיע לפריצת דרך משמעותית בתחום זה. בארצות הברית חיים כיום כשלושים אלף חולי ALS, מחלה התוקפת את תאי מערכת העצבים בגוף ומעניקה לחולים בה תוחלת חיים אכזרית של שנתיים בממוצע, מיום איבחון המחלה.

קמפיין הקרח של פרייטס זכה להצלחה יוצאת דופן. הניו יורק טיימס מדווח על כ 1.2 מליון סרטני וידיאו שהועלו לפייסבוק, המתעדים את טקס שפיכת הקרח למען המטרה החשובה הזו. מאז תחילת חודש זה הועברו בטוויטר למעלה מ 2 מליון ציוצים בנושא. והכי חשוב, בשבועיים האחרונים נתרמו לעמותה לקידום המחקר בתחום ה ALS למעלה מ 13.3 מליון דולר, בערך פי עשרה מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

הקמפיין, שאומץ בהתחלה על ידי ספורטאים כמו לברון ג'יימס וקבוצת ה"רד סוקס" המיתולוגית, התפשט מהר מאוד לעולם הסלבריטאים, תוך דגש עמוק על כוכבי ההיי-טק העולמי. ביל גייטס – המקים ויו"ר מיקרוסופט וסטיב בלמר – המנכ"ל הפורש שלה, טים קוק – מנכ"ל אפל, מארק צוקרברג – מנכ"ל פייסבוק ורבים אחרים שמחו להשתתף בחגיגות הקרח ולאתגר חברים נוספים שלהם להשתתף בהעלאת המודעות הבין לאומית למאבק במחלה. וגם אנחנו, אומת הסטארט-אפ, נותנים את מנת חלקנו כחלק מהכפר הגלובאלי. גם אצלנו, החלוצים בקמפיין הקרח הישראלי הם אנשי היי-טק, שמיהרו לשפוך על עצמם קרח ולהפיץ את השמועה הלאה. וגם אצלנו, כמו במקומות אחרים, הקמפיין מיהר להדביק סלבריטאים רבים.

גם גיא לרר מ״צינור לילה״ קיבל על עצמו את האתגר. חבוש בקסדה ובשכפ״ץ משטרתי, נעמד לו לרר מתחת לקונטיינר עמוס בעשרות שקיות קרח ואיתגר את חברת הכנסת חנין זועבי (אני מתאר לעצמי את אין סוף התגובות הנזעמות למראה זועבי השופכת על עצמה קרח ומאתגרת את איסמעיל הנייה וחאלד משעל לתרום את חלקם לקמפיין ה ALS העולמי) ואת נשיא המדינה מר רובי ריבלין. אחרי כן ניתן האות ומול מצלמות הטלוויזיה נשפכו על לרר ליטרים רבים של מים קרים ואלפי קוביות קרח, מה שגרם לו להשתטח באופן הירואי על הקרקע ומן הסתם גם להעלות את הרייטינג של ערוץ  10 בעוד מספר אחוזים קפואים למדי.

אחת מהדמויות הציבוריות שאותגרו השבוע ונקראו לשמש דוגמה אישית על ידי טבילה במי קרח הוא לא פחות מראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו. לאור ההחלטות הקשות אותן הוא אמור בימים אלה לקבל, בקור רוח ובהתעלמות מוחלטת מהקריאות המתלהמות של חבורת הילדים העצבניים העונים לשם ״שרי הקבינט״ המקיפים אותו, נראה לי שטבילה בהרבה מאוד מי קרח קרים מאוד לגמרי לא תזיק לראש ממשלתנו. רחצה נעימה.

(פורסם ב"גלובס" – 19 אוגוסט 2014)

 

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *