משא ומתן ברוח ההיי-טק

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

שני יזמי היי-טק מעורבים במשא ומתן על הרכבת הממשלה החדשה: נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, והלל קוברינסקי, מנהל צוות המשא ומתן מטעם מפלגת "יש עתיד". קוברינסקי היה ממקימי חברת אינטרוויז בשנת 1994.

החברה, שמכרה פתרונות תקשורת לאירגונים ברחבי העולם, גייסה כסף מקרנות הון סיכון, עברה משברים שונים, שינתה מודל עסקי, הצליחה לבסוף לייצר הכנסות יפות ולצמוח, ונמכרה באקזיט מוצלח לחברת AT&T, בשנת 2007, תמורת 121 מליון דולר. נפתלי בנט הקים את חברת הסטארט-אפ סאיוטה, שפיתחה פתרונות אבטחה כנגד הונאה למוסדות פינסיים, בשנת 1999. גם החברה שלו גייסה כסף מקרנות, התגברה על משברים לא פשוטים, והצליחה לצמוח עד למכירתה לחברת RSA בשנת 2005 בסכום הנאה של 145 מליון דולר.

יזמי היי-טק ישראלים שניהלו חברות בתחילת העשור הקודם חוו את התפוצצות הבועה ומשבר כלכלי עולמי קשה. הוסיפו לכך את האינתאפאדה השנייה שהשתוללה בארץ והקשתה על חברות סטארט-אפ ישראליות לגייס כסף ולמכור את מוצריהן בשווקי העולם, ותקבלו תמונת מצב לגמרי לא פשוטה ואתגרים עצומים איתם נאלצו היזמים להתמודד. יש הרבה מן המשותף ליזמים שעברו את הימים ההם בהצלחה: הם נושאים עימם צלקות, התנסו בהתמודדויות ניהוליות משמעותיות והפגינו קור רוח ומנהיגות מול עובדים מיואשים ומשקיעים שאיבדו את האמון. הם המשיכו לדבוק בחזונם למרות הקשיים, הם טעמו את טעמה המתוק של הצלחה כנגד כל הסיכויים. זהו מכנה משותף אמיץ ביותר ואי אפשר להתעלם ממנו כשמנסים לנתח את מעכת היחסים שעשויה להתפתח משני צדי המשא ומתן הקשוח על הרכבת הממשלה הבאה.

אני מרשה לעצמי לנחש שאילו היו נושאים ונותנים ישירות ביניהם, היה המשא ומתן מסתיים, ובהצלחה, תוך זמן קצר. בהיי-טק מקובל לגשת למשא ומתן מנקודת מוצא שלWin-Win . כל צד מגן על הנקודות החשובות לו מתוך הבנה שגם הצד השני צריך להרויח. עיסקאות מוצלחות ויציבות מושתתות בדרך כלל על העיקרון הזה. אבל שני ההיי-טקיסטים המצליחים קוברינסקי ובנט, נמצאים עכשיו בזירה שתוכנתה לפי כללים אחרים מאלה שהורגלו להם. הפוליטיקאים המשופשפים והציניים שיעבדו מולם מטעם ראש הממשלה ישתמשו בכל טכניקה אפשרית שתגרום לצד השני להפסיד כמה שיותר, על חשבון מפלגתו, על חשבון הציבור ששלח אותו ועל חשבון המדינה. עושי דברו של ראש הממשלה יגרמו להיי-טקיסטים האלה לשפשף עיניים בתדהמה מול האינטרסנטיות הצרה והשימוש העלוב באמצעים המלוכלכים ביותר, הכל בכדי להימנע מלציית לרצון הבוחר הישראלי.

אני מאחל לבנט ולקוברינסקי שיידעו להיזכר במשברים שהם צלחו ובהצלחות שהם צברו, כנגד כל הסיכויים. וכמו יזמים אמיתיים, שייקחו את המשימה הזו עד הסוף, גם אם כנגד כל הסיכויים. הצלחתם בהרפתקה הנוכחית עשויה להוביל לאקזיט של כולנו.

(פורסם ב"גלובס" – 30 ינואר 2013)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *