רוקדים בסטייל

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

האם ניתן לחזות מתי מוצר מסויים, משחק חדש או שירות אינטרנטי מעניין, יהפכו ללהיט בין לאומי? אפשר לחזות מה יקלע לטעם ההמון ויהפוך לאטרקציה הבאה עבור מליונים רבים של צרכנים ברחבי העולם המקוון? מדוע פייסבוק היא זו שהפכה לרשת החברתית השולטת עם למעלה ממילארד משתמשים ולא קודמותיה, שהיו שם הרבה לפניה? ולמה דוקא אינסטגרם היתה לחביבת המליונים? ומה עם וייבר הישראלית, שחצתה לא מכבר את קו המאה מליוני משתמשים? כמובן, בכל המיזמים האלו פעלו יזמים מוכשרים ביותר. אבל יש גם איזשהו חיבור של מזל ותיזמון וצירוף של נסיבות ועוד איזשהו מרכיב קסם לא ברור, וכשכל אלה מתחברים עם הכישרון היזמי נוצר הלהיט, הדבר הגדול הבא. ובעולם המדיה הדיגיטלית החדש, להיט כזה הוא באמת חוצה גבולות ויבשות.

הדבר נכון גם בעולם המוזיקה החדש. לפני כשלוש שנים התפעלנו כאן מהתפוצה הויראלית המרשימה של הקליפ של זמרת אלמונית בשם סוזאן בויל. היא הופיעה בתוכנית ריאליטי, רכשה את אהבת הקהל ותוך שבועות הגיעה ליותר מארבעים מליון צפיות ביו-טיב, מספר מרשים ביותר נכון לימים ההם. אבל כיום, המספרים של בויל כבר נראים דהויים משהו, הרבה פחות מרשימים.

הלהיט הנוכחי שכבש את העולם בסערה הוא שיר של הראפר הדרום קוריאני Psy. הקליפ  Gangnam Style , עלה ליו-טיוב ב – 15 ביולי השנה. בדיוק חודשיים לאחר מכן הוא כבר זכה בספר השיאים של גינס בשיא ה"מספר הגדול ביותר של לייקים". ההישג הזה, 2,234,641 לייקים, היה די מרשים, אבל פרשנים ציינו אז שהקליפ זכה "רק" ל 232 מליון צפיות ביו-טיוב. ג'סטין ביבר החזיק אז בשיא הצפיות, כשהלהיט שלו Baby צבר כבר כ 780 מליון צפיות. ובכן, עברו חודשיים נוספים וביבר יכול להסתכל על Psy בקנאה, לאחר שעקף אותו בסוף השבוע האחרון. נכון לאמש עמד ה Gangnam Style על  834,471,172  צפיות, שיא עולמי מדהים למדי. אתרי האינטרנט כבר מדברים על התאריך בו יחצה הקליפ הזה את קו המיליארד צופים.

PSY רוקד בסטייל …


למה דווקא הלהיט הזה ולא מליונים אחרים, שנראים כמוהו? יש פה מוזיקה קצבית אבל מונוטונית, תנועות ריקוד משעשעות אבל לא מקוריות (הטענה היא שהרקדנים מדמים רכיבה על סוס), צילומים מעניינים אבל לא מיוחדים. אבל כל אלה ביחד, בתוספת התיזמון וכוח הקסם הנעלם הפכו לסטייל מיוחד שלמעלה מעשרה אחוזים מתושבי כדור הארץ מכירים אותו, כולל הילדים במדינת ישראל. כידוע, ילדינו מתעניינים בתרבות הדרום קוריאנית העשירה. אם אתם רוצים הוכחה, תבקשו מהילדים בבית להראות לכם את ריקוד ה Gangnam Style. אני בטוח שתיהנו לצפות בבקיאותם בתרבות הרחוקה. זהו העולם החדש וילדינו רוקדים בו בסטייל.

(פורסם ב"גלובס" – 28 נובמבר 2012)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *