צעירים לנצח

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

היום אני מביא בפניכם סיפור מרגיז ומקומם, אבל אמיתי לחלוטין ונראה שגם, למרבה הצער, בכלל לא חריג. זהו סיפורו של שמואל רייך, בן 55, מהנדס אלקטרוניקה, עם שלושים שנות נסיון בפיתוח ובניהול פרויקטים מורכבים בחזית הטכנולוגיה. מומחה מולטי דיסציפלינרי בתקשורת, פרוטוקולים וארכיטקטורות, שפות תיכנות, הנדסת חומרה ספרתית ושיטות ניהול פיתוח מתקדמות. שמואל רייך עבד במוטורולה ישראל במשך כ 25 שנה ופוטר לפני מספר חודשים במסגרת צמצומים בחברה. על מאמציו הרבים והעקרים לחפש עבודה מאז שפוטר הוא מספר:

"היציאה לדרך החדשה עוברת דרך חברות ההשמה וסוללת אנשי כוח האדם שלהן, שמטפלים בפנייתך.כאן מתחיל החלק הקשה והמתסכל במיוחד. בבת אחת אתה מגלה, שכל הניסיון והידע שצברת במשך שנות עבודתך לא נחשבים לטובתך. הגורם הקובע הוא גילך ואם עברת את גיל החמישים אתה "פסול-עבודה". בשיחות שהיו לי עם אנשי כוח אדם (שרובם ככולם היו בני שכבת גיל צעירה מאד) הסתתרו אלה מאחורי הטיעון שאני "over qualified" עבור התפקיד, אבל בשיחות פחות פורמאליות נימקו את הדחייה בסיבות היותר אמיתיות וביניהן: "אתה מבוגר יותר מהממונה שמחפש עובדים", או "אנחנו מחפשים מנהל צעיר יותר". "

לא מזמן, עבר רייך בהצלחה את כל סדרת הראיונות בחברה מסויימת ונותר המועמד האחרון והמתאים. אבל, בהמלצת מנהלת כוח האדם הצעירה והנמרצת של החברה, החליטו המנהלים לדחות את הגיוס במספר שבועות עד שיימצא מועמד צעיר יותר, מישהו ש"מתאים יותר לרוח החברה". מועמד כזה אכן נמצא וגוייס לתפקיד.

המקרה הזה היה הקש האחרון. מתוך ההכרה שהיי-טק הישראלי אינו מאיר פנים לעובדיו המתבגרים חבר שמואל רייך עם קבוצת מהנדסים, גם הם יוצאי מוטורולה, וביחד הקימו את חברת VeeShell , המתמחה בניהול פרויקטים של פיתוח חומרה ותוכנה עבור חברות היי-טק. רייך ושותפיו לחברה משתמשים בנסיון משולב של עשרות שנות נסיון על מנת לספק ללקוחותיהם פתרון שלם בשיטות פיתוח מתקדמות. הם מתמקדים במערכות תקשורת, הטמעת תהליכים וכלים לפיתוח תוכנה, והסמכות לתקנים שונים. בנוסף, הם גם מספקים שירותי בדיקת ייתכנות עבור קרנות הון סיכון.

המקימים של חברת VeeShell עשו את הדבר הנכון. במקום לקונן על מר גורלם ולהתלונן – בצדק – על האפלייה הגילאית בהיי-טק, הם לקחו את עצמם בידיים ופנו לדרך חדשה. נשאלת השאלה, האם לא הגיע הזמן שגם המנהלים והיזמים בהיי-טק הישראלי יגלו אחריות ויטפלו ביסודיות בסוגי האפלייה השונים הקיימים אצלנו.

ולמנהלת כוח האדם הנמרצת, שדחתה את רייך בגלל גילו "המופלג" אומר: יקירתי, ראשית – את חצופה. שנית – את עבריינית ופעלת בניגוד לחוק. בעשותך כך, גררת גם את החברה בה את עובדת לדבר עבירה. שלישית, אפלייה היא אפלייה היא אפלייה. היום הפלית מועמד לעבודה בגלל גילו, מחר תופלי את בגלל מינך, יום אחד יופלה קרוב משפחה שלך בגלל דעותיו הפוליטיות או נטיותיו המיניות ובהזדמנות יתנכלו למישהו ממקורבייך בגלל מוצאו. תתביישי לך, מנהלת נכבדה. ותזכרי גם, שצעירים לנצח יש רק בשירים. במציאות הם מתבגרים וצוברים שיער אפור, אבל גם נסיון וידע ויכולות לא מבוטלות. לתשומת ליבך.

(פורסם ב"גלובס" – 22 אוגוסט 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *