פייסבוק שונאת אותנו?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר הייתי אחד מאותם אלפי ישראלים ששלחו הודעה נזעמת לפייסבוק, בדרישה שיסירו את הדף המעצבן העונה לשם "אני שונא את ישראל" (“I Hate Israel”). כמצופה מדף הנושא את השם המרגיז הזה, העמוד הכיל דברי תעמולה אנטי ישראלית במיטבה. תמונות קשות מעזה, המלוות בדברי הסבר על פשעי המלחמה של צה"ל ברצועה, השתלבו שם בדברי נאצה, האשמות קשות נגד חיילינו, נגד מנהיגינו ובכלל – כל מה שניתן לצפות בימים אלה מהצבועים שבשונאינו.

בהתאם לנוהלי פייסבוק, רשאי כל משתמש להגיש תלונה על תוכן, הנראה לו פוגעני או מאיים. נוהל הגשת התלונה הוא פשוט ביותר. כל פוסט, פרופיל, דף, הערה, הודעה, תמונה, קבוצה או אירוע בפייסבוק מכילים גם כפתור המאפשר למשתמש לדווח על תוכן שכואב לו. ההודעה נשלחת לפייסבוק והיא מצידה מתחייבת לבחון את התלונה ולהגיב בהתאם לראות עיניה.

פייסבוק לא ממש התרגשה מפנייתי הנרגשת. בתשובתה אליי, כמו שאני מניח שענתה לרבים אחרים כמוני, אומרת החברה: " אתה דיווחת לנו על הדף 'אני שונא את ישראל' כבעל תוכן פוגעני. סטטוס: הדף לא הוסר. אנחנו מודים לך על כך שהקדשת זמן לדווח לנו על משהו שהרגשת שעשוי להפר את עקרונות הקהילה שלנו. דיווחים כאלה הם חלק חשוב משימורה של פייסבוק כסביבה בטוחה ומאירת פנים למשתמש. אנחנו בחנו את העמוד שעליו דיווחת ומצאנו, שאיננו מפר את הסטנדרטים שלנו."

התשובה הסטנדרטית הזו הרגיזה רבים. ראיתי מחאות רבות בקירות הרשת ואפילו קריאה מסודרת להחרים את פייסבוק ישראל, המגלה חוסר אונים ואיננה מצליחה לשכנע את חברת האם האמריקנית שלה להיענות לדרישותינו המוצדקות. הנושא הזה – היחסים בין פייסבוק ישראל לבין בעל הבית מעבר לים – ראוי להתייחסות. יש בישראל כ 300 מרכזי פיתוח של חברות בין לאומיות זרות, המעסיקים כ 45 אלף עובדים. במיוחד בימים כאלה נשואות עיני ההנהלה בחו"ל אל נציגיה בישראל. מנהלי הפעילות הישראלית של חברות אלו מקבלים מן הסתם אימיילים ומסרים טלפוניים מחממי לב, המביעים תמיכה, דאגה למשפחותיהם ותפילה כנה לסיום מהיר של הסכסוך הנוכחי. אבל יש גם סב-טקסט להודעות האלו. מרכזי הפעילות הישראלים צריכים להמשיך לספק את הסחורה בזמן, באיכות הנדרשת ועל פי התקציב שנקבע מראש. אף אחד בחו"ל לא אמור להתעניין בכך שמנהל הפיתוח נמצא כבר שבועיים בצו 8, סמנכ"ל השיווק מפקד על גדוד שריון בדרום הרצועה ועשרים מהנדסים אחרים משרתים ביחידות שונות שגרעו אותם ממצבת עובדי החברה לזמן בלתי ידוע. וגם בפייסבוק העולמית מצפים מן הסתם שהסניף הישראלי ימשיך לתפקד כרגיל ולא יגרום דאגות נוספות מעבר לאלו שהנימוס מחייב. לכן, אל נא תכעסו על פייסבוק ישראל, אל תדרשו מהם לעשות את הבלתי ניתן לעשייה, מעבר לנוהלים הרגילים השגורים בחברה ממילא.

אבל למרות זאת, סופה של הפרשייה הזו הוא טוב. מתישהו לקראת סוף השבוע, הסירה פייסבוק את העמוד הידוע לשמצה. אני מכיר כמה וכמה אנשים, המתגאים בכך, שהם הם האחראים לכך שענקית הרשתות החברתיות הסירה את העמוד העוכר ישראל. מן הסתם כולם צודקים. אני מנחש שיש איזשהו אלגוריתם שתיכנתו גאוניו של מארק צוקרברג, הגורם לחברה להעביר את הטיפול בתוכן פוגעני לידיים אנושיות, אם כמות התלונות עוברת סף מסויים. במקרה של הדף "אני שונא את ישראל" היו כנראה מספיק ישראלים שגילו אחריות ודרשו את הסרת הדף. בחינה אנושית זריזה של העמוד הנ"ל היתה גורמת לכל בר דעת, אפילו אם הוא צרכן קבוע של CNN  או של הניו-יורק טיימס, להבין שמדובר בתוכן פוגעני ולא ראוי. ונראה, שזה מה שקרה בסופו של דבר.

סביר להניח, שפייסבוק לא שונאת אותנו, בכלל לא, אין לה שום סיבה. אבל כל מי שמשוטט ברשת החברתית הענקית הזו בימים אלה נוכח לדעת שעשרות מליונים של משתמשים בה מאוד לא אוהבים אותנו והם משתמשים בכל דרך אפשרית כדי להפגין זאת. רבים מאיתנו התמודד בגבורה עם השמצות, סילופים ושקרים שנפוצו ברשת לכל עבר. במאבק המעייף הזה נגד צביעותו של העולם המערבי האינטלקטואלי והפוליטיקלי קורקט כל כך, יהיה לנו קשה לנצח. ולכן, כדאי שלא ניקח זאת יותר מדי ללב וניזכר מדי פעם בפזמון שכתב יורם טהר לב בבדיחות הדעת בשנת 1969 והוא רלוונטי היום, אולי יותר מאי פעם:

העולם כולו נגדנו / לא נורא, נתגבר / לא שמים בכלל עלינו / לא נורא, נסתדר / העולם כולו נגדנו / לא נורא, נתגבר / גם אנחנו עליהם / לא שמים יותר!

 

(פורסם ב"גלובס" – 29 יולי 2014)

 

 


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *