מלחמות פייסבוק

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
לא מזמן קיבלנו חוזר חמור מטעם מנהלת בית הספר של י'. המנהלת מדווחת על קבוצות ילדים, שעשו שימוש לא נאות בפייסבוק והקימו קבוצות שעודדו "חרם חברתי ואלימות פיזית ומילולית, הן כלפי צוות המורים והן כלפי תלמידי בית ספרנו". המנהלת מוסיפה, כי "ילדים רבים פותחים מספר פרופילים חופפים ומשחקים במשחקי פוקר ובמשחקי הימורים נוספים. אנחנו מדברים על ילדים בני 12-10 מדובר בדבר חמור ביותר!" (השגיאה בדקדוק עברי מובאת כלשונה מהחוזר המקורי).
בהמשך, עובר החוזר לאיומים: "בהתאם לכללי הגנת הפרטיות ושימוש של אתר פייסבוק, פתיחת פרופיל באתר למי שטרם מלאו 14 שנים – הנה אסורה בהחלט, ועשוי להיענש על פי סעיף החוק לעונשין." (השגיאות בעברית מובאות כלשונן מהחוזר המקורי).
המנהלת טעתה, לא רק בדקדוק עברי, אלא גם בעניין הגיל. תקנות פייסבוק דורשות מהנרשמים להיות לפחות בני 13. ילד, המציין בזמן ההרשמה לפייסבוק שגילו מתחת ל 13, איננו מתקבל לקהילה. ומכיוון שי' שלנו נכלל בקטגוריה הזו, נתפסנו לחרדות. בעיני רוחנו ראינו חוליית שוטרים אכזרית מתדפקת על דלת ביתנו באישון לילה. בעוד אני משפשף את עיני הטרוטות ומסתיר פיהוק (גם בדמיון הכי פרוע הבעל הוא זה שיפתח את הדלת, האשה תישאר במיטה ותדרוש עידכונים מהחזית), תקריא לי שוטרת קשוחה את צו המעצר: "מר י' ש', אתה ובנך, י' הצעיר, עצורים עד להודעה חדשה. אתם עוד תענשו על פשעיכם הכבדים, הכוללים: פתיחת פרופילים כפולים בפייסבוק, שימוש בפוקר זינגה, ופתיחת פרופיל לקטין שעדיין לא מלאו לו 13 שנים!"
עורכי הדין נוגה דבצרי ספירא ועידו ארליך, ממשרד עורכי הדין נשיץ ברנדס, אחד מהמשרדים המובילים בישראל, נחלצו לעזרתי. הם נתבקשו לבדוק מספר נושאים, הקשורים בעמדת החוק כלפי שימוש קטינים בפייסבוק ובאינטרנט, וברוב אדיבותם העבירו לי תשובות מנומקות ומפורטות. אני מביא בפניכם היום, ובגלל חשיבות הנושא – גם בשבוע הבא, את עיקרי הדברים.
שאלתי הראשונה היתה לגבי איום המנהלת בעניין "חוק העונשין". אני מנחש, שכוונת המנהלת היתה שבית הספר עלול לפנות לבית המשפט ולתבוע את הילדים על כך שעברו על חוקי פייסבוק. תשובת עורכי הדין:
לפי חוק העונשין" המתייצג בכזב כאדם אחר, חי או מת, בכוונה להונות, דינו – מאסר שלוש שנים"… . אבל ילדים שמתחזים לבני 13 ומעלה אינם בהכרח מתחזים לאדם בדוי, וכן לא ברור כי קיימת "כוונה להונות". מובן, שאם התנהגותם פוגענית, הם עלולים להיחשב כמבצעי עבירה. כן נציין, שלפי חוק העונשין "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה, אם, לאור טיבו של המעשה, נסיבותיו, תוצאותיו והאינטרס הציבורי, המעשה הוא קל ערך". להערכתנו, העבירה לכאורה, הקשורה בהתחזותו של ילד לגיל יותר מבוגר, איננה באמת בעייה במישור הפלילי.
עוד מוסיפים עורכי הדין דבצרי ספירא וארליך, כי האחריות הפלילית על פי החוק בישראל חלה על ילדים בני 12 ומעלה. ובכן, י' שלנו הוא אולי מתחזה בפייסבוק, אבל לפחות "חוק העונשין" כנראה אינו רלונטי לגביו. ומה לגבי אחריות ההורים? מעבר לחובותינו כמחנכי ילדינו, האם החוק רואה בנו אחראים לשיטוטיהם המזיקים לכאורה של ילדינו ברשת? ומה אומר החוק על אחריות פייסבוק כלפי פרטיותם של ילדינו? על כך בשבוע הבא.
(פורסם ב"גלובס" – 28 פברואר 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *