מדינת פייסבוק החדשה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הנפקתה המתקרבת של פייסבוק עתידה להפוך כמה אלפי אנשים צעירים למיליונרים החדשים של עולם האינטרנט. ערך החברה הצפוי של כ 100 מיליארד דולר, שכ 30% ממנו מוחזק בידי העובדים, יעניק  להם החזר מרשים על העבודה הקשה והכישרון שהשקיעו ביצירת האימפריה החברתית הזו. במובנים רבים, הפכה פייסבוק להיות מדינה ללא טריטוריות, אימפריה קיברנטית בעלת חוקים משלה, שעוצמתה ממשיכה להיבנות בקצב גידול מרשים, שאינו צפוי להיעצר בעתיד הנראה לעין. 

חשוב שכל המעורבים בפייסבוק ובמיוחד העומד בראשה, מרק צוקרברג, יזכרו שעם המעמד באה גם האחריות. יש בפייסבוק כיום כ 850 מליון חברים, או אם תרצו: נתינים. המספר המדהים הזה בשילוב עם הרגלי השימוש ברשת החברתית של מאות מליוני החברים, הוא זה שיוצר את ערכה הצפוי של פייסבוק בבורסה. מליוני הנתינים האלה הם גם מי שיאפשרו לפייסבוק עצמה להכניס לקופתה כ 5 מיליארד דולר בהנפקת מניותיה. 

ולכן, פייסבוק חייבת לגלות אחריות ולהתחיל להתייחס ברצינות לחובותיה כלפינו. 

ראשית, מן הראוי שפייסבוק תקצה באופן מיידי משאבים משמעותיים ליצירת סביבה בטוחה הרבה יותר לחבריה הצעירים. עם כל הכבוד למס השפתיים שהרשת החברתית משלמת, בדמותה של מדיניות שלא לקבל ילדים לממלכה, ידוע לכל שעשרות מליוני ילדים מתחת לגיל 13 (הגיל הרשמי לקבלה לפייסבוק) רשומים בה כחברים ומשוטטים בה שעות ארוכות. הילדים האלה זכאים להגנה ממופרעים ומפושעים, האורבים להם ומנצלים את תמימותם. פייסבוק חייבת להשקיע בטכנולוגיות ובחברות המסוגלות לאתר ולנטרל איומים שכאלה. 

מעבר לכך, ניתן לצפות מפייסבוק שבתור ממלכה עשירה ומצויידת היטב, תפעל בנחישות על מנת לעצור התעללויות חברתיות, חרמות, ופגיעה של עברייני רשת בחברים אחרים, בין אם ילדים ובין אם מבוגרים. שימוש נכון בטכנולוגיה ובשיקול דעת יכול למנוע מקרים עצובים של עוגמת נפש ובידוד חברתי, שכבר ראינו בעבר כיצד הידרדרו למקרים טראגיים קיצוניים של התאבדות כתוצאה מהתעללות אינטרנטית של חברים.  

ועוד, פייסבוק נלחמה לאחרונה בחירוף נפש במחוקק האמריקאי, שניסה להעניק סמכויות נרחבות מדי לרשויות החוק כנגד חברות אינטרנט שבשירותיהן נעשה שימוש הפוגע בזכויות יוצרים. החוקים הללו אומנם נגנזו, אבל, גם פייסבוק צריכה לעשות בעצמה למען הגנה כנגד גניבת תוכן ופיראטיות ברשת. יו-טיוב למשל, כבר פועלת זמן רב ומורידה באופן אוטומטי סרטונים המכילים חומר מוגן. 

מדינת פייסבוק הענקית צריכה להגן עלינו, חבריה הנאמנים, כי אנחנו ורק אנחנו הם אלה שמייצרים עבורה את הערך הבורסאי המדהים אליו היא אמורה להגיע בקרוב. בואו נראה את פייסבוק מחפשת אותנו ברשת ועושה לנו לייק.

(פורסם ב"גלובס" – 5 פברואר 2012)אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *