יום הולדת שמח

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

מרק צוקרברג חגג השבוע את יום הולדתו ה – 28. מתנת היום הולדת הנאה שלו אמורה להגיע בעוד מספר ימים בדמותם של כמה מליארדי דולרים, שווי אחזקותיו בפייסבוק ביום הנפקתה בבורסה. אכן, החזר יפה על שמונה שנים של עבודה מאומצת וניצול נכון של כישוריו הרבים.

צוקרברג נולד תשע שנים אחרי היווסדה של חברת מיקרוסופט, שבשנת 2007 שילמה לו 240 מליון דולר תמורת כ 1.6% בחברה שלו. הוא היה בן 14 כשהוקמה גוגל, שכיום מנסה להתחרות בו ללא הצלחה רבה מדי באמצעות רשת חברתית משלה. בשנת 2004, כשהיה בן 20, ייסד צוקרברג את פייסבוק בחדר השינה שלו במעונות הסטודנטים של אוניברסיטת הרווארד. פחות משנה לאחר מכן רכשה ניוז-קורפ את מיי-ספייס, אז עדיין הרשת החברתית הגדולה בעולם, ב 580 מליון דולר. פייסבוק וצוקרברג בראשה, יצאו ברוב חוצפתם להילחם על הבכורה כנגד הרשת החברתית הזו, שבאמצע שנת 2006  עברה את גוגל והפכה להיות האתר בעל מספר המשתמשים הגבוה ביותר באינטרנט. מיי-ספייס גם היתה חברה מבוססת, ממומנת היטב ומגובה על ידי מותג מדיה משמעותי ביותר. אבל כל אלה לא עזרו לה מול נחישותו של צוקרברג , האישיות הסוחפת שלו וחווית המשתמש שהצליח לייצר עבור הקהל ההולך וגדל של החברים ברשת החברתית החדשה שבנה. באפריל 2008 עברה פייסבוק את מיי-ספייס במספר משתמשיה ומאז לא הפסיקה לצמוח. באמצע שנת 2011 נמכרו שרידיה של מיי-ספייס ב 35 מליון דולר ואילו פייסבוק, עם קהילה של 900 מליון משתמשים, מתכוננת השבוע להנפקתה על פי ערך משוער של כמאה מליארד דולר, יחי ההבדל הלא קטן.

אילו יכולתי לתת מתנה אחת קטנה למרק צוקרברג ליום הולדתו, הייתי מעניק לו שלט עם הלוגו של מיי-ספייס. לא בכדי שייזכר בתבוסתה, אלא דווקא כדי ללמוד ממפלתה של המתחרה, קצת צניעות מהי. כי בעולם ההיי-טק, לא לעולם חוסן. היום אתה מנהל אימפריה ומחר אתה עלול להילחם על חייך. אתמול בצהרים קנית חברה במיליארד דולר תוך כדי לעיסת המבורגר, אבל יום אחד עלולה גם החברה שלך להימכר לקונה קר וציני תמורת נזיד עדשים. מי שמגייס עשרה מיליארד דולר ממיטב המשקיעים אבל לא מוכן לטרוח למענם, חייב לזכור שיום אחד, חלילה, עלול הגלגל להתהפך ופקודות הקנייה ההיסטריות יכולות מהר מאוד ליהפך ל"מוכרים בלבד". יום הולדת שמח לך מרק, מי יתן ותישאר צודק לנצח, שליט בלתי מעורער של אימפריה איתנה, שגורמת לכולנו להרגיש מחוברים ומעודכנים תמיד. ואנא אל תשכח – עם כל הכבוד, עושרך והצלחתך עדיין תלויים ברצונם הטוב של תשע מאות מליון נתיניך. בהצלחה בהנפקה.

(פורסם ב"גלובס" – 16 מאי 2012)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

 1. מאמר מצויין. לפני מספר ימים הייתה כתבה
  שהזכירה כיצד פייסבוק כמעט נמכרה לyahoo- עוד
  חברה שנראתה כבלתי מנוצחת. או כפי שהזכיר
  דובר מצויין בפני כנס בכירים לפני מספר ימים-
  נוקיה שנחשבה לחברה מובילה שעלינו ללמוד ממנה
  (ובלקברי שיורדת ב4 אחוזים מנתח השוק ברבעון
  אחד ובדרך להיעלמות ועוד ועוד)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *