פייסבוק חוגגת יום הולדת

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פייסבוק חגגה השבוע את יום הולדתה התשיעי. ב – 4 בפברואר 2004 עלתה הרשת לאויר מתוך חדרו של מארק צוקרברג במעונות הסטודנטים של אוניברסיטת הרווארד. בתוך חודש נרשמו לאתר כמחצית מהסטודנטים בהרווארד. מעודד מההצלחה, החליט צוקרברג לאפשר לסטודנטים מאוניברסיטאות יוקרה אחרות להצטרף לרשת. סטנפורד, קולומביה, ייל ו MIT  היו בין הראשונות. פייסבוק המשיכה להיפתח בהדרגה למוסדות אקדמיים ובהמשך גם לעובדיהן של חברות נבחרות וביניהן מיקרוסופט ואפל.

ההרשמה לרשת היתה בסגנון של "חבר מביא חבר", כדי להירשם היית צריך הזמנה מחבר ברשת. בסופו של דבר, בספטמבר 2006 נפתחה הרשת לכל מי שגילם מעל 13 שנים.

אגב, מגבלת הגיל נובעת מהצורך בעלה תאנה משפטי: החוק האמריקני מטיל אחריות משפטית כבדה על אתרי אינטרנט המיועדים לילדים ומכריח אותם לנקוט באמצעים משמעותיים כדי להגן על פרטיותם של המשתמשים הצעירים. פייסבוק עקפה את הנושא הזה באלגנטיות: היא פשוט איננה מאפשרת למי שמכריזים על היותם צעירים מגיל 13 להירשם לרשת. מליוני ילדים ברחבי העולם כבר טיפלו במגבלה הזו בקלות: הם זייפו את גילם. הילדים שמחים, ההורים שלהם קצת פחות ופייסבוק שמחה לחלוטין – יש לה מליוני ילדים חברים, אבל גם יש לה הגנה משפטית כנגד תביעות אפשריות.

באוגוסט 2008 מנתה פייסבוק 100 מליון חברים. באפריל 2009 היו לה 200 מליון חברים ומספרם טיפס ל 300 מליון חמישה חודשים מאוחר יותר. בספטמבר 2011 כבר נמנו ברשת 800 מליון חברים. קו המליארד נחצה באוקטובר 2012 והצמיחה עדיין ממשיכה. פייסבוק היום היא חברה ציבורית בעלת שווי שוק גבוה בהרבה מאלפי חברות רציניות ומשמעותיות בתחומן, שכבר קיימות עשרות שנים.

בחודש שעבר הודיעה פייסבוק כי היא מנסה שירות חדש: ניתן לשלוח הודעות אישיות לחברים מפורסמים תמורת תשלום. הודעה אישית לחבר צוקרברג, כך הודיעה החברה, עולה מאה דולר. לא השתמשתי בשירות המיוחד הזה, אבל אילו חשבתי שאני מוכן להשקיע מאה דולר בהודעה אישית לצוקרברג, הייתי כותב לו כך:

"מארק היקר, ראשית – ברכותיי. בתוך תשע שנים נגעת במליארד אנשים! אין מילים שיתארו כנדרש את גודל ההישג המדהים שלך. שנית, הייתי רוצה לבקש ממך – מארק היקר – שלא תתבלבל. בניגוד לשכנה שלך בסיליקון וואלי, אפל, אל תיקח אותנו – המשתמשים – כמובנים מאליהם. אל תנצל את נאמנותינו אליך כדי להכריח אותנו לשלם על שירותים מיותרים או לגרום לנו טירחה.

ולבסוף, אנא ממך, התייחס לאחריותך ברצינות הראוייה. מליוני ילדים חשופים למטורפים ולפושעים ברשת שאתה יצרת במו ידיך. הגיע הזמן שתנצל במקצת מהמליארדים שבקופתך בכדי לפתח את מנגנוני ההגנה החזקים ביותר שייתכנו. עשה זאת למען מיליוני הילדים שכבר נרשמו ולמען מליארד הילדים שבדרך. ושיהיה לך בהצלחה!"

(פורסם ב"גלובס" – 6 פברואר 2013)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *