האבות המייסדים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בתחילת השבוע נפגשתי עם אישיות שמלווה את ההיי-טק הישראלי שנים רבות. שוחחנו על "מצב ההיי-טק"  והשיחה התגלגלה באופן טבעי אל האנשים שיצרו את ההיי-טק הישראלי. שמו של אפי ארזי עלה מייד כאחד מ"האבות המייסדים" וכמי שתרם במידה רבה לעיצובו של ענף ההיי-טק המפואר, כפי שאנחנו מכירים אותו היום. מספר שעות לאחר מכן התפרסמה הידיעה בדבר מותו.

ההסטוריה האישית של אפי ארזי נראית כאילו יד נעלמה ניסתה לשרטט את מודל החיקוי של יזם ההיי-טק הישראלי: הוא שירת בצה"ל ביחידה טכנולוגית וזכה לפרס על גילוי תושיה ויצירתיות בפרויקט מכ"ם בו עסק בימים שלאחר מבצע קדש. הוא סיים תואר הנדסת אלקטרוניקה בהצטיינות באוניברסיטתMIT  היוקרתית והצטרף כעמית מחקר לאוניברסיטת הרווארד. החללית אפולו 11 שידרה את תמונות הוידיאו ההסטוריות מהירח באמצעות טכנולוגיה שהסתמכה בחלקה על המחקר של ארזי בזמן עבודתו בהרווארד. בשנת 1967 החליט לחזור לארץ וכמו אנשי היי-טק בכירים שעשו זאת שנים אחריו, הצליח לשכנע את הקונצרן בו עבד להקים מרכז פיתוח בישראל.

ההשקעה הזו כמעט בוטלה בגלל פרוץ מלחמת ששת הימים, אבל יזם ההיי-טק אפי ארזי הצליח להתגבר על המכשול הזה ובסופו של דבר הקים חברה בשם "טכנולוגיה מדעית" לפיתוח וייצור מכונות מתקדמות לתעשיית הטקסטיל. כמו יזם אמיתי ואיש חזון, ידע ארזי לשנות כיוון ולהפנות את החברה הזו אל עבר פלח שוק מתפתח שהוא זיהה בו פוטנציאל משמעותי: שילוב של חומרה ותוכנה, תוך שימוש באמצעים מתקדמים לעיבוד תמונות, עבור  תעשיית הדפוס, הגרפיקה והמעגלים המודפסים. בתוך כך גם השתנה שם החברה ל"סאיטקס" והיא הלכה וצמחה כחברת היי-טק ישראלית מובילה בתחומה ברחבי העולם. סאיטקס היתה לחברה שמכרה במאות מליוני דולרים והעסיקה אלפי עובדים, ממש כמו חלום ההיי-טק הישראלי המודרני.

אפי ארזי, יזם בנשמתו, פרש בשנת 1988 מתפקידו כמנכ"ל סאיטקס ופנה למיזם הבא שלו: חברת EFI , שהתמקדה בטכנולוגיות דפוס מתקדמות לעולם הגרפיקה וההוצאה לאור. גם כאן הוריש ארזי את כס הניהול למנהלים מוכשרים, שהביאו אותה בשיאה לשווי שוק של מליארדי דולרים ולעמדה מובילה בשווקים הגלובליים.

הוא המשיך להיות מעורב, כמשקיע, כמנטור וכחבר דירקטוריונים בחברות סטארט-אפ ישראליות. חשוב לציין גם את פעילותו הפילנתרופית, שהתמקדה בעיקר בחינוך ובמתן מילגות לסטודנטים מצטיינים, בעלי חשיבה יצירתית מקורית וכושר מנהיגות.

אפי ארזי נפטר השבוע כשסיפור חייו שזור בהישגים יוצאי דופן והוא עצמו עטור פרסים ומוכר ברבים כמי שתרם תרומה יוצאת דופן להווית ההיי-טק הישראלי. יזמי היי-טק רבים הלכו במסלול הזה אחריו. אבל הוא עשה זאת הרבה לפני כולם. הוא סלל את הדרך ונתן דוגמה שרבים וטובים שמחו לאמץ, לחקות וללכת אחריה. יזם אמיתי.

(פורסם ב"גלובס – 17 אפריל 2013)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *