דיקטטורה חינוכית

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
לפני מספר חודשים איחלתי כאן לאירגון עובדי ההיי-טק החדש, שייראה שונה מאירגון המורים הותיק. יו"ר אירגון המורים, מר רן ארז, התפאר בעבר בכך שהביא לסיום הקריירה של שתי שרות חינוך, שהשבית את בתי הספר לתקופה ממושכת, ושהנהיג קו לוחמני ביותר בהתנהלות האירגון מול הממשלה. רק בדבר אחד לא יכול מר ארז להתגאות – בהישגים. בתקופתו הארוכה כיו"ר אירגון המורים, למעלה משלוש עשרה שנים, המשיך מעמד המורים להידרדר, מספר התלמידים בכיתות לא הצטמצם ושכר המורים לא השתפר. שלא לדבר על ההישגים האקדמיים הירודים והאלימות בבתי הספר. מצוייד ברשימה המפוארת הזו של חוסר הישגים ניגש מר ארז השבוע לבחירות הפנימיות באירגון המורים, במטרה להיבחר שוב.
מול רן ארז מתמודד מורה צעיר, דודי פרידמן, העומד בראש סיעת "רוח חדשה". פרידמן הוא מהמורים, שכל אחד מאיתנו היה רוצה שילמדו את ילדיו. בן 31, בוגר סיירת שלדג, בעל תואר שני בהצטיינות בהנדסת מכונות מאוניברסיטת תל אביב, מורה למתמטיקה ופיזיקה ומחנך כיתה. עכשיו הוא רוצה לחנך את אירגון המורים, ולהחזיר אותו להתנהלות שפויה של דיאלוג ציבורי ואחריות ממלכתית.
אירגון המורים, שחבריו הם אלה שאמורים ללמד את ילדינו על ערכי הדמוקרטיה, צריך לקבל ציון "נכשל" באזרחות, אם לשפוט על פי מהלך הבחירות הפנימיות בו בשנה האחרונה. הנהלת האירגון, בראשותו של רן ארז, עשתה הכל על מנת להקשות על פרידמן להתמודד. בין השאר, סירב האירגון לפרסם את דבר קיום הבחירות באתר האינטרנט שלו, עד שאולץ לעשות זאת בצו של שופט. בנוסף, לא הסכים האירגון למסור לידי סיעת "רוח חדשה" את פנקס הבוחרים שלו. הסיעה רצתה לפנות אל המורים בדרכים דמוקרטיות מקובלות, כדי לנסות לשכנעם לבחור בעד פרידמן. נגד בקשה טריויאלית זו טען אירגון המורים, ש"מדובר במאגר מידע חסוי… הוצאת מידע זה החוצה, יש בו משום חשש ממשי לפגיעה באירגון המורים." (מתוך פרוטוקול בית הדין מתאריך 26/10/2009). באותו דיון גם נדחתה בקשתה של "רוח חדשה" לפרסם תעמולת בחירות בעלון אירגון המורים ובאתר האינטרנט שלו. הדמוקרטיה במיטבה.
השבוע קיבלתי את המכתב הבא מדודי פרידמן, המתמודד לתפקיד יו"ר אירגון המורים:
שלום יזהר,
שמי דודי פרידמן, ואני מורה למתמטיקה ופיזיקה בתיכון חקלאי פרדס חנה ובתיכון אורט שפירא בכפר סבא. אני עוקב אחר המדור שלך עד כמה שהזמן מאפשר לי, בתור מורה במשרה מלאה ובתור מתמודד על ראשות ארגון המורים העל יסודיים. אני בעל תואר שני בהנדסת מכונות (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל אביב ודרכי לעולם ההיי-טק נראתה מאוד טבעית כשסיימתי את לימודי. אך במקום זאת, הרגשתי שהמקום בו אוכל לעשות שינוי מהותי הוא תחום החינוך (שנראה, שגם לליבך הוא קרוב מאוד) ועל כן בחרתי להיות מורה.
בתור מורה אני חווה את הקשיים האין סופיים של המקצוע הזה. לא פעם עוברת בי המחשבה,שהייתי אולי מעדיף לשבת במשרד נעים בהרצליה פיתוח ולהרוויח הרבה יותר. אבל גם יש לי סיפוק אדיר, בנוסף לידיעה שכמחנך אני עוסק בדבר הכי חשוב היום, ותחושה אמיתית של שליחות.
בארגון המורים אין דמוקרטיה. שיטת הבחירות המסובכת, שבגללה המורים כלל לא יודעים על קיומן, אילצה אותנו לפנות לבית משפט בבקשה שימנה מפקח על הבחירות. השופט בדימוס דן ארבל קבע כי "מרבית התנאים לקיום בחירות הוגנות, חשאיות וחוקיות לא התקיימו עד היום". רן ארז עשה הכל כדי להשמיץ אותי ואת "רוח חדשה". הוא גרם לכך שמזכירי הסניפים של הארגון, האמורים לדאוג לרווחת המורה, מתרוצצים ומקיימים תעמולת בחירות במקום לעסוק בעבודתם.הוא ניסה להתיש אותנו בכל דרך אפשרית.
"רוח חדשה" היא התקווה לעתיד טוב יותר למורים. לצד היותנו ארגון עובדים חזק, נהיה גם ארגון שיגרום למורים להתגאות במקצוע שלהם. נעסוק בשכר, אבל גם בפדגוגיה. נתמודד עם בעיות האלימות והמשמעת בבתי הספר ונהפוך את ההוראה לרלוונטית למאה ה -21.
אני בטוח שבזכות "רוח חדשה" המורים יוכלו לזקוף את ראשם. בזכותנו, כשהמורים יעמדו מול הכיתות שלהם, הם אולי ירוויחו פחות מבהיי-טק והם יעבדו בתנאים פחות מפנקים, אבל עיני הציבור יהיו נשואות אליהם מתוך הכרה, שהדבר החשוב והמשתלם ביותר הוא להיות מורה.
שלך, דודי"
ההתנהלות האנטי דמוקרטית והחסמים הביורוקטיים הרבים שהציבו מר ארז ואנשיו בפני דודי פרידמן וסיעתו הם תעודת עניות מביישת לאירגון המורים. ומאחר שחברי האירגון הזה מחנכים את הדורות הבאים של מדינת ישראל, מן הראוי היה שכולנו, לא רק אנשי ההיי-טק החרדים לגורל הענף, נחזיק אצבעות ונייחל לרוח חדשה בקרב המורים של ילדינו.
(פורסם ב"גלובס" – 24 ינואר 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *