חוזרים לבית הספר

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

אתמול הלכתי עם א' לבית הספר לסידורים אחרונים לקראת שנת הלימודים. היה חם מאוד וכל מי שהשתרך כמונו בשבילי בית הספר נזהר שלא לבצע תנועות מיותרות. מצאנו את משרדי הגיזברות ושילמנו 1,700 ש"ח, בהתאם לרוח "חוק חינוך חובה". הגיזברית מאירת הפנים נתנה לנו קבלה ובנוסף גם פתק ירוק שיאפשר לנו לקבל את ספרי הלימוד של א', העולה לכיתה י'. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים בשמש הקופחת, הגענו לביתן אחר שם נתנו את הפתק הירוק לבחור נחמד ויעיל להפליא. הוא הקיש את מספר הזהות של א' במחשב שלפניו ולאחר מספר תקלות ועיכובים נסלחים בהחלט קיבל את רשימת הספרים המתאימה למגמות הבחירה של הילד. חמש דקות לאחר מכן יצאנו משם כשא' נושא עימו בגאווה כעשרה קילוגרם של ספרי לימוד.

בשבוע הבא חוזרים תלמידי ישראל לבתי הספר. במקום לקונן על מר גורלה של מערכת החינוך הישראלית, אני מעדיף לחשוב בחגיגיות על חצי הכוס המלאה. בכמה עשרות בתי ספר לא ייסחבו השנה התלמידים תיקים כבדים ומיותרים. הם יוותרו על פיתוח השרירים ועיוותים בעמוד השידרה לטובת ספרי לימוד אלקטרוניים מעודכנים ואינטראקטיביים, שנטענו על טאבלטים או מחשבים ניידים. זוהי התחלה צנועה, אבל ניתן לקוות ולהאמין שבשנים הקרובות יתווספו תלמידים רבים לעידן המאה ה-21 במערכת החינוך. הם ילמדו בבתי ספר מתוקשבים, שצוותי ההוראה שלהם הוכשרו כנדרש ונבנתה בהם תשתית מתאימה. אחת היוזמות הברוכות של משרד החינוך בכיוון הזה היתה הוצאת תקנה, המחייבת גירסה אלקטרונית לכל ספר לימוד חדש, היוצא לאור החל משנת הלימודים הנוכחית. למרות כל הקשיים שהתגלו בדרך למימוש היוזמה הזו, יש פה סיכוי למהפכה בתפישת המושג "ספרי לימוד" ובהנגשתו של חומר לימודי לתלמידי ישראל.

אומת הסטארט-אפ מייצרת מאות מיזמים חדשים מדי שנה. מן הראוי לצפות שחלק מהחדשנות יופנה לכיוון טכנולוגייה חינוכית. מכללת לוינסקי לחינוך, החוגגת השנה מאה שנים להיווסדה, הרימה את הכפפה הזו והכריזה על תחרות לסטארט-אפים שיש להם מוצר טכנולוגי, ייחודי וחדשני בתחום החינוך. במסגרת התחרות, שתיערך בחודש דצמבר, ייבחנו תוכנות לימוד, אתרי אינטרנט, אפליקציות למכשירים ניידים ועזרי למידה.

יו"ר הכנס הבינלאומי שבמסגרתו נערכת התחרות, פרופ' חנה עזר, סגן נשיא וראש רשות המחקר במכללת לוינסקי לחינוך, כתבה לי: "הטכנולוגיה היא חוד החנית בהובלת השינוי בחינוך במאה ה – 21. החיבור בין סטארט-אפים טכנולוגיים מתקדמים וחינוך הוא מחוייב המציאות. החברות המפתחות טכנולוגיה חדשנית בתחום החינוך יכולות לשנות את הפרדיגמה החינוכית הקיימת היום, ולאתגר את תלמידי המחר."

נקווה שהתחרות הזו תעזור לאתר סטארט-אפים שיתרמו למהפכת התיקשוב בחינוך בישראל. ובינתיים נאחל לכולנו שנת לימודים פורייה ומחנכת. בהצלחה.

(פורסם ב"גלובס" – 22 אוגוסט 2012)


אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

4 תגובות

  1. אוי, אוי, אוי. שוב הטכנולוגיה. שוב הטכנולוגיה היא המשיח. והיא המפתח. והטכנולוגיה טכנולוגיה טכנולוגיה. עזרים, פטנטים, תוכנות, מסך כזה, מסך אחר. וכל זה קורה כש–30-40 תלמידים יושבים בזוגות ליד שולחנות, הפנים אל הלוח, ומורה מדבר בפניהם. הם מקבלים שיעורי בית. חוזרים הביתה עייפים אך רצוצים וצריכים להשקיע עוד כמה שעות בשיעורי הבית. הולכים לישון מאוחר מדי. קמים עוד יותר עייפים לעוד יום כזה. סוחבים עד לבגרות. וכמו שבתי (סיימה עכשיו יב) מסכמת את תהליך הבגרויות: ctrl+C ctrl+A ctrl+v ואז shift+delete.
    לא חשוב באיזו עטיפה תעטפו את הספרים, כשתהליך ההוראה והמערכת החינוכית נשארות באותה הצורה ואותה המסגרת ואותה ההתנהלות – ברוב המקרים (רק ברובם) תתרחש מעט מאוד למידה אם בכלל.
    אולי תהיה קצת התלהבות מהעזרים המבריקים והשונים, האינטראקטיביות תעזור להשאיר אותם ערים. אבל חשוב לזכור: טכנולוגיה זה ממש, אבל ממש, לא המפתח.
    (ע"ע חינוך וולדורף למשל)

  2. כדאי לשנות את הגדרת הפסקה, כך שהמרווח בין שורות באותה פיסקה יהיה גדול יותר (line-height).

  3. יחד עם ההחלטה על ספרים אלקטרונים מחליטים לאסור על רשת אלחוטית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *