אשדוד על המפה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

ביום שלישי שעבר התכבדתי להימנות על צוות שופטים באירוע הסיום של המחזור השני של חממת יזמי ההיי-טק TheHive שהקימה עמותת "גבהים" בעיר אשדוד. "גבהים" הוקמה בשנת 2006 על מנת לסייע לעולים חדשים להיקלט בארץ במקומות עבודה התואמים את כישוריהם האקדמיים ואת נסיונם המקצועי. בשנים האחרונות מפנה העמותה תשומת לב מיוחדת לעולים חדשים בעלי רקע במקצועות ההיי-טק ובתוכם כאלה שרוצים להתפתח ולהשתלב באומת הסטארט-אפ לא רק כאזרחים חדשים אלא גם כיזמים.

כתבתי כאן כבר בעבר על החשיבות של הוצאת ההיי-טק הישראלי מהבועה המפנקת, הממוקמת לה בנוחות רבה בין שדרות רוטשילד בתל אביב לבין רחוב המנופים בהרצליה פיתוח. פעילות TheHive באשדוד, המשלבת יזמות עסקית, חזון אישי של כמה מבכירי מועצת העיר ועמותה יעילה וממוקדת כמו "גבהים", מוכיחה שהדבר בהחלט אפשרי.
טל קלם, מנהל חממת TheHive באשדוד סיפר לי על דרך עבודתו של האקסלרטור:
"אנחנו מקבלים יזמים בשלבים ראשוניים מאוד. התכנית נמשכת שישה חודשים, פרק זמן שאמור לאפשר להם לפתח MVP (גירסה מינימלית שניתן לשחרר לשוק) ואסטרטגיה עסקית. בתחילת התכנית היזמים עוברים סדנאות מקצועיות, נפגשים עם מנטורים טכניים לבחינת המוצר ובמקביל גם פוגשים מנטורים שהם אנשי עסקים ויזמים בעלי ניסיון, כשהכוונה היא להתאים מנטור מוביל לכל מיזם. לכל אורך התכנית יש פגישות עם קרוב למאה מנטורים בתחומים שונים. בהמשך יש סדנאות בתחומי פטנטים, השקעות, שיווק, הכנה לדיבור מול קהל, הכנת תוכנית עסקית ראשונית ועוד. בחלק האחרון יש דגש על פגישות עם משקיעי הון סיכון ואנג'לים, והתנסות בהצגת המיזם מול קהל."
יש לך נתונים מספריים שמלמדים על התקדמות התכנית עד היום?
"את התכנית הראשונה (שנפתחה ביולי 2013) סיימו בפברואר השנה 7 מיזמים, עם 15 יזמים. סטארט-אפ אחד גייס הון ממשקיע זר ופתח משרדים באשדוד, והוא מעסיק 8 אנשים. סטארט-אפ שני כבר מייצר הכנסות משמעותיות ומחזור כספי חיובי שהולך וגדל מחודש לחודש ומאפשר להם להיות בררנים בבחירת משקיע (עד כה הם סירבו להצעת השקעה משמעותית אחת ונמצאים בקשר עם משקיעים אחרים).  שני סטארט-אפים נוספים נמצאים על סף קבלה לחממות טכנולוגיות ושלושת הנותרים מנסים להמשיך לפעול במקביל לעבודה וללימודים. את התכנית השניה סיימו 9 מיזמים, עם 23 יזמים, ועדיין מוקדם מדי לחזות את הצלחתם. עם זאת, בשתי חברות המנטורים שליוו את החברות נכנסו כשותפים ואף משקיעים במיזם. 3 מהמיזמים הם כבר חברות פעילות עם הכנסות כספיות."
אחד מגורמי ההצלחה של תכנית כזו הוא שיתוף פעולה וגיבוי מצד פרנסי העיר. בבוסטון שבארצות הברית הקצתה הערייה מבנה נטוש ליזמי האקסלרטור MassChallenge ובכך הפכו שותפים לאחד ממוקדי החדשנות המובילים בעולם, שייצר כבר מאות סטארט-אפים המעסיקים אלפי אנשים ומייצרים הכנסות של מאות מליוני דולרים. באשדוד היו אלה ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, חבר מועצת העיר הממונה על תיקי התעשייה והחינוך יהודה פרנקל (לשעבר מנכ"ל אלתא) וד"ר סמדר איצקוביץ', ראש האגף לפיתוח תעשייה בעיר, שהרימו את הכפפה.
ד"ר איצ'קוביץ היתה בעצמה אשת היי-טק, עבדה באורבוטק בפיתוח ולאחר מכן כסמנכ"ל בחברה עסקית המפתחת ערכות להוראה חוויתית במדעים וטכנולוגיה. מטרת האגף עליו היא מופקדת בעיריית אשדוד היא, לדבריה "הגדלת רמת השכר הממוצעת והורדת אחוז האבטלה, באמצעות יצירת מקומות עבודה איכותיים (כגון היי-טק ופיננסים) וייבוא חברות ומפעלים עתירי עובדים."
איך עלה הרעיון להקים את אקסלרטור TheHive באשדוד?
"בעקבות  ידיעה באחד העיתונים הכלכליים על פעילות TheHive  בתל אביב יצרתי קשר עם עמותת "גבהים" וביקשתי פגישה. בפגישה הבהרנו כי אשדוד היא עיר העולים הגדולה ביותר בארץ, כ – 40% מתושבי העיר הם עולים (מ 99 מדינות ,רובם יוצאי חבר העמים). חשבנו שיש צורך מקומי משמעותי לכתובת עירונית גם בפן היזמי. כך יצא הפרויקט לדרך. חשוב לי לציין כי עיריית אשדוד יחד עם קק"ל מממנות שווה בשווה את פעילות האקסלרטור בעיר."
האם יש בעיר פעילות של תעשיות מתקדמות נוספות, מעבר ל TheHive?
"במהלך הרבה שנים התפתחה כלכלה מסורתית באופן טבעי סביב נמל אשדוד. עד לפני ארבע שנים לא היה גוף בעירייה שפעל לפיתוח תעשייה עתירת ידע מקומית. למעט חברת אלתא וחברות קטנות נוספות לא היה מענה משמעותי בעיר למשרות איכותיות ומאתגרות . 26 חממות טכנולוגיות פעלו ברחבי הארץ. אף לא אחת מהן באשדוד (העיר החמישית בגודלה בארץ). אבל בארבע השנים האחרונות הצליח האגף לייצר יותר מ 2500 משרות חדשות בעיר. כמו כן  פעלנו להקמת חממה טכנולוגית בעיר במסגרת המדען הראשי ואף הקצינו מקום לחממה על חשבון העירייה לעשר שנים הקרובות. חברת שטראוס זכתה במכרז והיא מתוכננת לפתוח את החממה בתחום ה"פוד- טק" כבר בינואר 2015. בימים אלו אנו נמצאים במו"מ עם שתי חממות בינלאומיות נוספות המתוכננות להצטרף ל"אשכול חממות" אותו אנו מתכננים במבנה סמוך לחוף הים המדהים של העיר."
איך מעודדים יזמים להגיע לפריפריה, בהנחה המוזרה שאשדוד נכללת בהגדרה הזו?
"יש לנו עניין גדול כמובן בהבאת היי-טק לעיר. אנו מציעים היום סל שירותים ותמריצים אטרקטיבי הכולל: מסלול ירוק ומהיר מול הרשות בכל שלבי הקמת החברה, איתור מבנים ושטחי תעשייה מתאימים, גיוס ,השמה והכשרת כוח אדם מתאים . כמו כן, אנחנו עסוקים בתכנון פארק היי-טק בדרום העיר בסמוך לתחנת הרכבת, בית החולים והקרייה האקדמית. זהו משולש מנצח. בנוסף, אני מאמינה מאוד בחינוך מדעי- טכנולוגי. 12% מהעתודאים בישראל הם מאשדוד. זוהי מהפכה שתעצב את אופייה העתידי של התעשייה המתקדמת באשדוד. איכות כוח האדם והיצירתיות שלה (שנוצרת לא פעם תוך השונות והרב תרבותיות המקומית) תמשוך חברות בינלאומיות עתירות טכנולוגיה רבות לעיר, שמציעה גם איכות חיים וססגוניות ייחודית מעניינת."
החזון הזה היתרגם במקרה של TheHive למחזור שני איכותי ביותר של האקסלרטור, שהגיע כאמור אל סיומו בשבוע שעבר. באירוע הגמר, בנוכחות שר החקלאות יאיר שמיר, הציגו תשעה מיזמים בתחומים שונים ומגוונים וביניהם: חברת הטכנולוגיה Mcap שמאפשרת פירסום ממוקד ומדוייק ללקוחות באמצעות איכון מדוייק של מיקומם והתנהגותם מול מדפי המוצרים;  חברת WeKast המאפשרת להקרין ולשלוט במצגת מכל סמארטפון ועל גבי כל מסך טלויזיה או מקרן (אני מבטיח להיות משתמש ולקוח); וחברת HappyMama שמחברת בין אימהות טריות בשכונות מגוריהן על סמך תחומי עניין משותפים וצרכים ייחודיים לנשים בשלב המרגש הזה של חייהן. ככלל, בכל אחד מהמיזמים מעורב לפחות עולה חדש ונקודה נוספת הראוייה לציון מיוחד: נוכחות מסיבית של נשים יזמות, לפחות בחצי מהמיזמים. נקודת אור מרעננת, במיוחד על רקע חוסר האיזון הבולט במספרן של נשים בעמדות מפתח בהיי-טק הישראלי.
משלל הסיפורים המרתקים של האקסלרטור TheHive אני בוחר להרחיב כאן דווקא על מיזם Lessoons בגלל הפוטנציאל המיוחד שלו לתרום לקידום החינוך ולצמצום הפערים בין הפריפריה לבין מרכז הארץ. את המיזם הזה הקימו מתן קלנטרוב ומשה טטר ומטרתו היא לייצר פלטפורמה שתחבר בין מורים פרטיים לבין תלמידים הזקוקים לעזרה במקצועות לימוד שונים, באשר הם נמצאים. מתן סיפר לי את הסיפור שלהם, מיום הקמת המיזם:
"הסיפור שלנו מתחיל לפני שנה וחצי, כשעלה לי הרעיון לבנות אתר שיחבר בין לקוחות לנותני שירותים קטנים.  הייתי בדיוק בין עבודות והחלטתי לא לחפש עבודה ולהשקיע את כל כולי ברעיון. כיוון שאני לא איש טכני פניתי לחבר טוב ששירת איתי בצבא (משה טטר) ועבד בחברה גדולה לפיתוח אתרים במרכז. אחרי חצי שעה של שיחה הוא נדלק על הרעיון ויצאנו לדרך. ככל שהזמן עבר נשאבנו לזה יותר ומשה התפטר מהעבודה שלו כדי שיהיה לו יותר זמן לתכנת. אני בעצמי מכרתי את הרכב וחזרתי לבית של ההורים בקרית גת כדי לחסוך בהוצאות. בגלל הבדלי המרחק רוב העבודה שלנו הייתה מתבצעת דרך סקייפ ומספר פעמים בשבוע היינו נפגשים בתל אביב."
איך נראתה ההשקה הראשונה של השירות?
"החלטנו שאת הפיילוט שלנו נתחיל באוניברסיטת בן גוריון ובאוגוסט 2013 כבר עלתה הגרסה הראשונה של האתר לאוויר. אבל כמו בהרבה סטארט-אפים, לא הכל עבד כפי שתכננו ונאלצנו לעבוד קשה על מנת להביא את המשתמשים הראשונים לאתר. בשלב מסוים, אחרי שניסינו לפרסם באתר הרבה נותני שירות מסוגים שונים, ראינו ש – 90% מהפעילות של האתר מתרכזת אך ורק במציאת מורים פרטיים. כיוון שאני מגיע ממשפחה של מורים וחינוך הוא נושא שתמיד היה קרוב לליבי, ברמה האישית הייתי מאוד בעד להתמקד בשיעורים פרטיים. בנוסף, התחלנו להבין כמה מיקוד הסטארט-אפ חשוב להתפתחות וההצלחה שלו בשלבים המוקדמים ולכן החלטנו לצאת לדרך חדשה ולשפר את הדרך בה תלמידים ומורים פרטיים מוצאים אחד את השני. באותה תקופה נכנסנו לאקסלרטור TheHive באשדוד וקיבלנו מהם גם מרחב עבודה וגם ליווי מקצועי שעזר לנו לקדם את האתר שלנו כמה שלבים קדימה."
איך התפתח המיזם שלכם מאז שנכנסתם לאקסלרטור?
"ככל שחקרנו את שוק השיעורים הפרטיים לעומק, הבנו שלמרות שכמעט כל ילד בישראל יזדקק בשלב מסויים למורה פרטי, עדיין לא קיימת דרך יעילה לקשר בין השניים. הגרסה החדשה של האתר שלנו שתושק בתחילת אוקטובר (לאתר החברה, אנא לחצו כאן:  http://www.lessoons.co.il ), תאפשר לכל הורה ותלמיד גישה למאגר מורים גדול ומנוע חיפוש ייחודי שידע לשקלל את כל הפרמטרים החשובים לתלמיד כגון – מחיר המורה, ניסיון העבר של המורה והדירוג אותו קיבל מהתלמידים הקודמים, ולהציג את המורים הרלוונטיים ביותר. נכון להיום, נרשמו לאתר שלנו כבר נרשמו למעלה מ – 1000 מורים, והתכנון שלנו לשנה הקרובה הוא להגיע ל – 5000 מורים הפזורים בכל הארץ. הנתונים שלנו מאוד ראשוניים אבל אנחנו שמחים לדווח שכבר היו עד כה כ – 500  תלמידים שמצאו מורה דרכנו, ומתוכם כ – 300 גם דיווחו ששיעור אכן בוצע ואף דירגו את המורה בהתאם לחווית הלימוד שזכו לה. מקביל לפעילות בישראל אנחנו כבר עם העיניים לבריטניה ובעיקר ללונדון שם המצב אף חמור יותר מישראל ובעוד מספר חודשים אנחנו מתכננים להתחיל שם פיילוט."
חינוך והיי-טק, יזמות ועולים חדשים, פעילות ציבורית משולבת בחדשנות. אשדוד 2014, האם תצליח העיר החמישית בגודלה בישראל למחוק את הדימוי שלה כעיר פריפריה ולהפוך למרכז של תעשיות מתקדמות וחדשנות? ימים יגידו, אבל הסימנים כרגע נראים מבטיחים למדי.
(צלמת: דבי זימלמן)
(פורסם ב"גלובס" – 16 ספטמבר 2014)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *