קרב הענקים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בית משפט הפדרלי בצפון קליפורניה קבע אתמול שלב נוסף במערכה חובקת העולם המתחוללת בין אפל לבין סמסונג. בית המשפט סירב להסיר את החרם האוסר על סמסונג למכור מכשירי טאבלט מסוג גלאקסי ברחבי ארצות הברית. את צו המניעה נגד הפצת הגלאקסי השיגה אפל מבית המשפט ב 26 ביוני השנה, כחלק מתביעת הפטנטים שלה נגד סמסונג. ב 24 באוגוסט קבע חבר מושבעים באותו בית משפט שסמסונג אכן הפרה מספר פטנטים של אפל ופסק שעליה לשלם נזקים בסך מליארד דולר. ואולם, באותה החלטה גם קבע חבר המושבעים, שסמסונג הפרה פטנטים רק בתחום הסמארטפונים. בהמשך להחלטה זו פנתה סמסונג לבית המשפט בבקשה להסיר את החרם על הטאבלט גלאקסי שלה, שאיננו מפר קניין רוחני. למרות זאת, בהחלטה שנומקה בסיבות טכניות משפטיות, החליט בית המשפט שלא להיענות לבקשה הזו.

מעודדת מהצלחתה במשפט נגד סמסונג פנתה אפל לבית המשפט בבקשה למנוע את מכירתם של עוד שמונה מכשירי סמארטפון. הבקשה הזו נדחתה לפי שעה. ב 6 בדצמבר ייפגשו עורכי הדין של שני הצדדים שוב בבית המשפט כדי להתגושש ביניהם על המשך המערכה. בינתיים, הודיעה סמסונג שהיא מתכוונת להגיש עירעור על החלטת חבר המושבעים מה 24 באוגוסט.

אם טרם התייאשתם מהבנת הסבך המשפטי הזה, אולי כאן המקום לציין שבמקביל מתנהל מאבק משפטי בלשכת הסחר הבין לאומית האמריקנית. השופט שממונה על התביעה הזו פסק לא מזמן שאפל איננה מפירה שישה פטנטים שונים שלגביהם תבעה אותה סמסונג. האחרונה כבר הודיעה שתגיד עירעור לערכאה גבוהה יותר. גם המאבק הזה עוד צפוי להימשך זמן רב ולפרנס בנדיבות רבה עורכי דין ויועצים בשני הצדדים.

כמעט שכחנו שגם מדובר כאן בקרב מסחרי בין מוצרים מצויינים. האייפון 5 צבר למעלה מ 2 מליון הזמנות מראש ביממה הראשונה לאחר ההכרזה עליו, עוד לפני ששוחרר לשיווק בחנויות. הגלקסי S3, הסמארטפון של סמסונג,  ששוחרר לשוק ביוני השנה, מכר למעלה מ 10 מליון יחידות בחודש הראשון לאחר הכרזתו. ה S3 זכה גם לביקורות יוצאות דופן ובלא מעט בלוגים טכנולוגיים יוקרתיים הוכרז כתחרות מכובדת ואולי אף כאלטנרטיבה טובה יותר מהאייפון.

מה שמסביר את המוטיבציה הגבוהה של שני ענקי הטכנולוגיה האלה להילחם זה בזה עד הסוף בכל מקום אפשרי. התקווה שלנו, הצרכנים, צריכה להיות שאף בית משפט לא יאסור על אף אחת מהחברות האלו למכור בשום מקום בעולם. מהתחרות ביניהן מרויחים כולנו. מצווי המניעה, מרויחה רק החברה המנצחת והיא עלולה להשתמש במונופול הזמני שלה באופנים שונים שלא בהכרח ייטיבו איתנו, הצרכנים. נקווה שהמלחמה הזו תוכרע בסופו של דבר בחנויות וברשתות השיווק ולא בבתי המשפט.

(פורסם ב"גלובס" – 19 ספטמבר 2012)אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *