אמזון עד הבית

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בחודש דצמבר האחרון הודיעה חברת אמזון על שירות המשלוחים החדש עליו היא שוקדת בימים אלה: "אמזון פריים אייר". בראיון טלוויזיוני בתוכנית "60 דקות" הכריז ג'ק בזוס, מנכ"ל אמזון, שהחברה תשתמש במטוסים זעירים ללא טייסים, שימריאו ממחסני הלוגיסטיקה הענקיים שלה ויגיעו תוך 30 דקות אל בית הלקוח, כשהם נושאים עימם את החבילה אותה רכש.

בסרטון תדמית ששיחררה אמזון לרשת האינטרנט וזכה לתפוצה ויראלית מיידית נראה המטוס הזעיר חונה בקצהו של מסלול אריזה במחסני החברה. המוצר הנרכש נארז, באופן אוטומטי כמובן, ומועבר על ידי מסוע אל המטוס אליו הוא מוצמד באמצעות המלקחיים המותקנים בירכתי כלי הטיס. המטוס מקבל באורח ממוחשב את כתובת הלקוח ותוך כדי המראה כבר מחשב את המסלול הנכון ליעד. תוך זמן קצר הוא נוחת ומשחרר את החבילה על המדשאה המטופחת היטב של בית הלקוח. זה האחרון יוצא אל חצר ביתו וצועד אל החבילה המצפה לו בעוד המטוס הזעיר ממריא לו לדרכו חזרה למחסני אמזון, כדי לטפל במשלוח הבא.

בראיון הטלוויזיה העריך בזוס ששירות המשלוחים החדש של אמזון יתחיל לפעול מתישהו בשנת 2015. יש עוד מספר נושאים טכניים לא קטן שעל החברה לפתור כדי לאפשר שימוש מסחרי במשלוחים האוויריים האטומטיים שלה כמו מסלולי טיסה בטיחותיים בגובה נמוך, גישה לנחיתה ולהמראה באיזור הלקוח, התאמה למזג אוויר בעייתי ועוד. כמו כן, רשות התעופה האמריקנית, ה FAA , צריכה להעניק אישורים משלה לשירות ה"פריים אייר" וזהו תהליך ביורוקרטי לא פשוט, שייקח זמן. אבל כל אלה אינם מרתיעים חברה כמו אמזון, שעומדת כבר שנים בראש המהפכה ששינתה את הרגלי הרכישה והצריכה של מאות מליוני אנשים והפכה את מושג הקנייה האלקטרונית לשווה לכל נפש, בתנאי שאותה נפש מחזיקה במחשב מקוון ובכרטיס אשראי.

מסתבר, שזה איננו החידוש היחיד של אמזון בתחום התובלה והלוגיסטיקה. בשבוע האחרון התפרסמו ידיעות בדבר בקשה לפטנט שהגישה אמזון ושזכה לאישור רשם הפטנטים האמריקני בחודש דצמבר 2013. הפטנט של אמזון נקרא "חיזוי משלוחים מראש" והוא מתאר שיטה למשלוח חבילות עם מוצרים שטרם נרכשו. אתר רשם הפטנטים האמריקני מציג את פטנט מספר  8,615,473 , שנרשם על ידי ארבעה ממציאים ומשוייך לאמזון.

באמצעות ההסבר המפורט והדיאגרמות המצורפות ניתן להבין, שאמזון תשתמש בכמויות המידע האין סופיות הנצברות בידיה לגבי הרגלי הצריכה של לקוחותיה כדי לחזות צריכה מתפתחת של מוצרים מסויימים בפרק זמן ובאזורים נתונים. על סמך המידע שברשותה, ענקית הקמעונאות האלקטרונית תוכל לשנע חבילות אל לקוחותיה עוד בטרם החליטו לרכוש. "הם כבר יקנו, למרות שעדיין אינם יודעים שיעשו זאת" יניחו מחשבי אמזון ומן הסתם, ברוב המוחלט של המקרים, הם גם יצדקו.

הפטנט מתאר שתי מערכות מחשבים המתקשרות זו עם זו – האחת עוקבת אחרי החבילה עצמה במסלולה ממחסן האריזה ועד ליעד שאיננו ידוע מראש, בעוד המערכת השנייה מאתרת הזמנות ומשדרת כתובות יעד משוערות ככל שהן הולכות ומתבהרות לה. ניתן לדמיין, כי בעולם אידיאלי יישמע צילצול בדלת והמשלוח יגיע בדיוק ברגע שהלקוח ילחץ על כפתור הרכישה.

בעולם האמיתי, אמזון נערכת גם למצבים שהלקוח לא באמת רצה לרכוש את המוצר. היא תטפל במצבים כאלה על ידי מתן הנחות מפליגות, מתנות במקרה הצורך וכמובן היכולת הצרכנית הנפלאה להחזיר מוצרים, כך מציין הפטנט.

כלקוח נאמן של אמזון, עוד מהימים בהן היתה רק חנות ספרים גדולה, אני ממשיך להצדיע לחברה הזו שבמשך עשרים השנים מאז הקמתה הצליחה לממש את החזון שהגדיר ג'ק בזוס עוד בימים הראשונים להקמתה: "אנחנו רוצים להיות החברה הכי ממוקדת לקוח עלי אדמות. אנחנו בונים מקום שבו אנשים יכולים למצוא ולגלות כל דבר שהם רוצים לקנות." נראה, שאפילו החזון הגדול הזה לא מדביק את המציאות החדשה, שבה אמזון יודעת עוד לפנינו מה נרצה לחפש ולקנות ומספקת לנו את רצונותינו עוד לפני שידענו להגדיר אותם בעצמנו.

 הפטנט של אמזון

(פורסם ב"גלובס" – 22 ינואר 2014)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *