מסדרים את האלף-בית מחדש

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

גוגל ממציאה את עצמה מחדש. ליתר דיוק, היזמים של גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין, מייסדים אירגון חדש – "אלפאבית" – שעסקי מנוע החיפוש של גוגל מהווים עדיין את החלק המרכזי שלו, לפחות נכון להיום. קצת פחות מעשרים שנה לאחר שהחלו את עבודתם על פרויקט המחקר האקדמי במסגרת הדוקטורט שלהם באוניברסיטת סטנפורד, בינואר 1996, פייג' וברין אינם נחים על זרי הדפנה של אחת מהחברות הגדולות בעולם וללא ספק מעצמת אינטרנט אימתנית ביותר שהקימו במו ידיהם, והם גם אינם מפחדים לזעזע את אמות הסיפין כדי להמשיך לשנות את העולם, על פי דרכם.

יהיה צורך בפרספקטיבה של שנים כדי להבין האם המהלך הזה אכן הביא להגשמת התקוות הכרוכות בו. חברת האחזקות החדשה אלפאבית תחזיק החל מיומה הראשון בנכסים עסקיים איתנים ומשמעותיים ביותר, החל בגוגל עצמה כפי שהיכרנו אותה עד לליל אמש והמשך ביו-טיוב ובזרועות ההשקעה הנוכחיות שלה. ועם אחזקות כאלו, ברור שזוהי חברה יציבה, בעלת מאגרים פיננסיים אדירים, מותגים משמעותיים ושליטה בשווקי היעד שלה.

אבל לא בשביל זה הוקמה אלפאבית. המבנה החדש מאפשר לגוגל להתפרש על פני תחומים חדשים מבלי שמשקיעים, פרשנים ובעלי עניין ירימו גבה בכל פעם מחדש, כפי שקרה בשנים האחרונות כשגוגל החליטה שהיא משקיעה מליארדי דולרים בפרויקטים שלא נראו כלל קשורים לעסקי הליבה שלה. גוגל כיום מעורבת בעסקי חלל, צילום, מיכשור רפואי ובינה מלאכותית ופרויקטים רבים נוספים שלפחות כרגע אולי מקדמים משמעותית את כוח המחקר ואחזקות הקניין הרוחני של החברה, אבל אינם תורמים ישירות להכנסות החברה ולערך המנייה שלה. הפרדה ברורה יותר  של תחומי העיסוק החדשניים האלה ליחידות עסקיות נפרדות, המנוהלות ומדווחות בנפרד (הודעת המייסדים של גוגל מאמש מדגישה גם את הדיווח הנפרד בו הם מתכוונים להתחיל החל מהרבעון הקרוב) תחת המטרייה של חברת האחזקות אלפבית, תאפשר למשקיעים לעקוב ביתר שקיפות והבנה אחרי העסקים השונים בהם היא תהיה מעורבת.

מעבר להיגיון הפיננסי שבהכרזת גוגל אתמול, צריך לתת ליזמי החברה קרדיט נוסף ומשמעותי. כמעט עשרים שנה לאחר שהפכו ליזמים, הם ממשיכים להמציא את עצמם ואת המיזם שלהם מחדש. צריך לקחת ברצינות רבה את ההכרזה שלהם אתמול, שמעבר להסברים הפיננסיים פירטה גם את הסיבות האיכותיות, החשובות לא פחות, למבנה החדש. שכן, על פי הודעתם, אלפאבית תאפשר לפייג' ולברין "לבצע דברים יותר ויותר שאפתניים; לתכנן לטווחים ארוכים; לתמוך ולאפשר ליזמים וחברות מבטיחות לפרוח; להשקיע באופן משמעותי בהזדמנויות ובמשאבים שאנחנו מאתרים;  לשפר את השקיפות והשליטה בדברים שאנחנו עושים; להפוך את גוגל לטובה יותר בגלל האפשרות להתמקדות חזקה יותר; ובשאיפה, בגלל כל אלה, לשפר חייהם של כמה שיותר אנשים."

עשרים שנה הם פרק זמן משמעותי ובעולם ההיי-טק נרשמה הסטוריה שלמה בשני העשורים האחרונים. חברת גוגל, שהוקמה על ידי לארי פייג' וסרגיי ברין, היתה אחד הגורמים היותר משפיעים ומעצבים בפרק הזמן הזה. ממש באותו זמן חוו חברות הייטק ענקיות את קריסתן או את דעיכתן האיטית והאכזרית אל תחומי השכחה וחוסר ההשפעה. וזה קרה להן כי המנהלים שלהן הניחו שמה שהיה הוא שיהיה ואיפשרו לחברות קטנות אמיצות ושאפתניות לקבוע מחדש את כללי המשחק ולשנות את העולם כמו שהיכרנו אותו עד להמצאתן. מדהים לחשוב היום שכשהוקמה גוגל נשלטו עולם המיחשוב והאינטרנט על ידי חברות כמו מיקרוסופט, נטסקייפ ויאהו. פייסבוק עוד לא נראתה באופק, שלא לדבר על אינסטגרם או ווטסאפ. רק חברות שהצליחו להתמודד עם חדשנות מתמדת בקצב מטורף ועם שינויים דרמטיים ובלתי צפויים של כללי המשחק שרדו את הדרך הארוכה וחלקן מתמודדות בעצם הימים האלה על שרידותן בעשור הבא.

היזמים של גוגל מתכוונים להמשיך להשפיע באופן דרמטי על חיינו גם בעשרים השנים הקרובות. אתמול הם הצהירו על כך באופן רשמי והחלו בביצוע של החזון שלהם. ובמקרה של אלפאבית, סביר להניח שכולנו נרוויח, לא רק הם.

(פורסם ב"גלובס" – 11 אוגוסט 2015)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *