להתראות ב 2013 !

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

סוף השנה האזרחית הוא הזדמנות טובה לסיכום ביניים בהיי-טק הישראלי. בסך הכל, זו היתה שנה טובה למימון חברות סטארט-אפ. על פי הערכות IVC, גוייסו השנה כ 1.8 מליארד דולר מקרנות הון סיכון. למרות ההתחזיות הקודרות, נוצרו השנה מאות מיזמים חדשים ואלפי יזמים מוכשרים לקחו סיכון עצום ויצאו לדרך חדשה. זהו אחד מהסממנים הבריאים למדינה, שרוצה להמשיך להיקרא אומת הסטארט-אפ.

האקזיטים המשיכו גם השנה. מבלי להיכנס שוב לדיון המעייף והמיותר האם אקזיטים הם טובים או רעים להיי-טק הישראלי, גל הרכישות של חברות ישראליות נמשך ובגדול. אקסטרים איי-או, אמובי וריטאליקס היו בין האקזיטים הבולטים שתרמו לסכום המרשים של כחמישה מליארד דולר, שהצטברו מאקזיטים השנה. ובנוסף להם, הרכישה של NDS  על ידי סיסקו בחמישה מליארד דולר, הפכה את השנה הזו לשנת שיא.

כמובן, לא הכל היה ורוד השנה. החששות הנמשכים ממשבר כלכלי עולמי וההחרפה במשבר בגוש האירו נתנו את אותותיהם על חברות היי-טק רבות בדמותן של אכזבות משיתופי פעולה אסטרטגייים, החמצה של תחזית מכירות והנמכת ציפיות כבסיס לתיכנון התקציב לשנת 2013. המבט העצבני של כולנו אל המצוק הפיננסי הקרב והולך בארצות הברית מוסיף גם הוא להערכות השמרניות לקראת השנה החדשה. ניתן לומר שהההיי-טק הישראלי מביט קדימה אל שנת 2013 באופטימיות זהירה ובחששות מוצדקים.

אי אפשר לסכם את השנה החולפת מבלי להתייחס למשבר הקשה בחברת בטר פלייס. אני שמח לפרגן כאן לשי אגסי, יזם אמיץ ובעל חזון, שלא פחד לקחת על עצמו אתגר ענק ולהקים חברה שתנסה לשנות את העולם, לא פחות מזה. רק אנשים בעלי חזון, אומץ וחוצפה כמו אגסי, או – אם תרצו – כמו אייל וולדמן, גיל שוויד ודב מורן, מסוגלים לקחת על עצמם אתגר כל כך גדול ולנסות לממש אותו. מי יתן וירבו כמותם בהיי-טק הישראלי.

בשנה שעברה רשמתי בטור הזה ובמועד הזה את המילים האלו:

"סיכום שנה בהיי-טק הוא גם תזכורת להיותו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית… עובדי חברות ההיי-טק המשיכו לעבוד בחריצות, להרויח יפה יחסית למשכורות בישראל ולשלם מסים, שגם השנה תרמו הרבה יותר מדי לפרנסתם של מי שחיים על חשבונם. היעדרה של מנהיגות במדינת ישראל המשיכה לתרום להידרדרות הדמוקרטיה, לכניעה לסחטנות החרדית ולחוסר שוויון משווע בחלוקת הנטל. אם לא יחול שנוי אמיתי בעתיד הנראה לעין, גם ההיי-טק הישראלי יפול לבסוף קורבן בידי כל מי שחיים על חשבונו ומונעים ממנו להמשיך להתפתח במדינה נאורה, שמבטיחה עתיד טוב ובטוח לאזרחיה הנאמנים ביותר."

ברשותכם, אהיה לא מקורי ואחזור על מילות הסיכום האלו גם בשנה הזו, ואולי במיוחד בשנה הזו.

להתראות ב 2013 !

(פורסם ב"גלובס" – 26 דצמבר 2012)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *