משחקי מלחמה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
דמויות הלוחמים נראו מציאותיות להפליא על גבי מסך הטלויזיה הענק, 60 אינץ' של אין סוף פיקסלים, במשרד ראש הממשלה שבקריה. שרי הקבינט הבטחוני התישבו על גבי ספת העור המרופטת והתמקדו במסך. כובד האחריות וחומרת השעה ניכרו היטב בעיניהם הטרוטות, שעקבו בדריכות אחרי כל שינוי במרקע שלפניהם. ראש ממשלת ישראל נכנס אל החדר, התיישב בכורסתו, לקח לידו שלט לבן בעל מספר כפתורים ובהינף אצבעות מנוסות פתח בהתקפה.

במרתף נסתר, עמוק מתחת לאדמה, ישב ראש ממשלת החמאס על שטיח קטן כשרגליו משוכלות ומולו מסך פלאזמה 42 אינץ'. מאחוריו צפו בו במתח ראשי הזרוע הצבאית. עיניו החדות של מנהיג החמאס קלטו כהרף עין את כניסתו של ראש ממשלת ישראל לזירה. הוא שלף בזריזות שלט ובלחיצת אצבעות מיומנת שילח עשרה טילים למטרות שונות ברחבי מדינת ישראל.

בגלל מערכת הסראונד המתקדמת, הרעידו הפיצוצים את קירות הלשכה בקריה. שרי הקבינט הביטו זה בזה בשתיקה. ראש הממשלה פלט מספר קללות עסיסיות, בהחלט לא לציטוט, ובלחיצת כפתור כתום שיגר שלוש רביעיות של מטוסי אף-16 לכיוון עזה. ידו האמונה ניווטה את המטוסים לעשרים מוקדים שונים ולחיצות קלות על הכפתור הכחול שבשלט שיחררה מעל כל מוקד עשרה טון של חומר נפץ.

ראש החמאס הביט בהפצצות הישראליות בעיניים נדהמות. התדהמה התחלפה עד מהרה בזעם, ומבלי לומר מילה הוא הניף שני שלטים נוספים וזרק אותם לכיוונם של מנהיגי הזרוע הצבאית. שלושת השלטים הניעו במקביל עשרים משגרי גראד כל אחד. בתיאום מדוייק, שתורגל פעמים רבות קודם לכן, נלחצו בו זמנית הכפתורים הירוקים בשלטים שבידי הלוחמים, ומטח הטילים שוגר לכיוון תל אביב.

"אני לא מאמין", שאג שר החוץ הישראלי, "זוהי חריגה גסה מהכללים, מותר רק שלט אחד בכל צד! המטח הזה נוצר בוודאות על ידי מספר שלטים אצל אויבינו הנקלים. יש לדרוש דיון דחוף באו"ם!" שר הביטחון הישראלי הביט אליו בקרירות. מבלי לומר מילה הוא קם, ניגש אל השולחן הסמוך ושלף ממנו שלושה שלטים לבנים. הוא הגיש שלט אחד לסגנית ראש הממשלה, שלט אחד לשר החוץ ושמר אחד לעצמו. "בוא נראה להם מה זה, לנבלים", סינן בין שיניו למודות הקרבות, "אנחנו יוצאים לפעילות קרקעית, כאן ועכשיו!"

בעוד ההסלמה מאיימת להוציא את המשבר מכלל שליטה נפתח לפתע מסך אדום באמצע מסכי הטלויזיה משני צידי המתרס. פניו החמורות של היצרן הצרפתי של משחק המלחמה הופיעו על גבי המסך ודבריו נשמעו בו זמנית בעזה ובתל-אביב: "אויבים נכבדים, הנני מזהיר אתכם בפעם האחרונה. חריגה נוספת מכללי המשחק, ושני הצדדים מקבלים הרחקה אוטומטית. אני קורא לכם לדון מיידית בהפסקת אש ולחזור לגבולות המשחק המקובלים. להזכירכם – במשחק שלנו לחמאס מותר לירות רק טיל אחד, פעם בשעה, ולישראל מותר להגיב פעם בשנה, וגם אז רק על ידי ירי כדורי סרק לשטחים פתוחים. אנא הקישו "אנטר" לאישור שקיבלתם."

בבית הלבן צפה נשיא ארצות הברית בנעשה בחברת יועצים. "אם המשחק הזה ממשיך כך, יהיה לי הרבה מה להגיד, כשיתחשק לי לדבר", פנה הנשיא לאנשיו, "ובינתיים – האם אפשר בבקשה לטעון גירסה אחרת של המשחק? יש לנו משהו מהדור הישן יותר, מהמשחקים שבהם אנחנו מכתיבים מה קורה בעולם?"

(פורסם ב"גלובס" – 11 ינואר 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *