מחליפים מנכ"ל

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
חברת ההיי-טק "היטרקומד ישראל" היא חברה ותיקה למדי, כבר לא סטארט-אפ. כחברה ציבורית, עם נוכחות משמעותית בשווקים הבין לאומיים, קו מוצרים אמין בדרך כלל, ואיכות כח אדם יוצאת דופן, מתנהלת לה החברה במשך מספר עשורים, תוך התקדמות עקבית בהתפתחותה ובתוצאותיה.

ואולם, בשנה האחרונה חל משבר. המנכ"ל המכהן נדרש לפרוש מתפקידו עקב חקירת משטרה נגדו בפרשיות שוחד, שהתרחשו לכאורה לפני שנים רבות. למרות שלא הוכחה עד כה אף אחת מההאשמות, החליט דירקטוריון החברה, שלמען הסדר הטוב ובעיקר – למען השקט הנפשי של בעלי המניות, יש להחליף את המנכ"ל הנוכחי. לאחר דיונים ממושכים בדירקטוריון, זומנה אסיפה כללית של בעלי המניות על מנת לבחור מנכ"ל חדש. יו"ר הדירקטוריון בירך בקצרה את הנאספים, ופנה לתיאור תמציתי של שלושת המועמדים:

אודי – סמנכ"ל התיפעול הנמרץ, כבר כיהן בעבר כמנכ"ל החברה, וכהונתו הקצרה איננה זכורה לטוב. היא היתה רצופה בטעויות שנבעו מחוסר נסיון, וכנראה גם מיהירותו של אודי ובטחונו העצמי המופרז. עבודתו הופסקה על ידי בעלי המניות בחברה והוא פוטר ממנה בבושת פנים. ואולם, מאחר ש"היטרקומד" הנה חברה נאורה, המתנהלת לפי מיטב הכללים של ניהול מודרני, הוחלט לפני כשנתיים לתת לו צ'אנס נוסף. הוא חזר לחברה בתפקיד סמנכ"ל תפעול ועשה עבודה לא רעה בתפקידו.

ציפי – סמנכ"לית השיווק הדינאמית של החברה, הוכיחה חריצות והתמדה בשנות כהונתה הקצרות בתפקיד כה בכיר. הצלחותיה בשוק הבין לאומי היו אמנם מוגבלות עד כה, אך בסך הכל היא זוכה לאמון מסויים מצד המנהלים בחברה ומעובדיה. מספר חברים בדירקטוריון מאמינים, כי יש לה סיכוי סביר להוכיח את עצמה, באם תינתן לה ההזדמנות הנכספת על ידי בעלי המניות.

בנג'י – היחיד מבין השלושה שאינו עובד כיום בחברה, גם הוא היה מנכ"ל שלה, לפני כעשר שנים. תקופתו כמנכ"ל זכורה כרצף של כשלונות מרים וביקורת קשה מצד בעלי המניות בחברה, עד כדי כך שגם הוא פוטר ממשרתו. לאחר פיטוריו בילה זמן רב בחו"ל, שם הרצה על נסיונו הכושל כמנכ"ל בפני קהלים צמאי דעת. לאחר שחזר לארץ עבד לפרק זמן קצר בחברה, ועשה תפקיד מוצלח למדי כסמנכ"ל כספים.

משסיים לתאר את שלושת המועמדים, פנה יו"ר הדירקטוריון לקהל והזמין אותו לשאול שאלות. בעלי המניות הרבים שהיו באולם שתקו. לכולם היה ברור, שכרגיל ב"היטרקומד ישראל" מתנהלים העניינים כסידרם, התהליך לבחירת המנכ"ל הוא מושלם, וכמו בעבר גם הפעם – ייבחר המנכ"ל הראוי ביותר, זה המתאים ביותר להובלת החברה בזמנים של משבר עולמי חמור ואין ספור אתגרים נוספים.

בהיעדר הערות פנה היו"ר לסיכום הישיבה: "חברי הנכבדים. כמו תמיד, גם היום אני גאה בתהליך המרשים אותו אנחנו מבצעים על מנת לבחור את המנכ"ל הבא שלנו. שלושת המועמדים, העומדים לבחירתנו היום, שניים שנכשלו בתפקידם באופן מוחלט ואחת, שקיימים ספקות רבים לגבי יכולתה לנהל מערכת כה מורכבת , הם המועמדים להם אנו ראויים. אני אסיר תודה לכם, בעלי המניות, על שתיקתכם לאורך השנים, על כך שאתם מקבלים את הביצועים הכושלים באהבה ובדממה, ומאפשרים לנו, המנהלים מטעמכם, להמשיך לבזבז את כספכם, להתנהג בחוסר אחריות עסקית ובניגוד לכל נורמה תקינה של מינהל ציבורי. תודה רבה לכם, ואנא חיזרו לבתיכם, והמשיכו לשתוק עד שנקרא לכם שוב. שיהיה לכולנו בהצלחה!"

(פורסם ב"גלובס" – 15 פברואר 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *