מה לעזאזל קורה בצרפת?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

השבועון האמריקני "טיים" מצניע במהדורה האחרונה שלו כתבה סנסציונית. בין דיווחים דרמטיים על מגיפת שפעת החזירים המתקרבת לבין סיקור על המצב באיראן, מובאת – היישר מפריז – כתבה תמימה תחת הכותרת: "הדור הצעיר אומר 'לא' לשיזוף בעירום".
על פי הכתבה, חלה ירידה דרמטית בקרב נשות צרפת, המשתזפות בעירום, או בחצי עירום, בחופי הריביירה. מאז תחילת הקיץ מקוננים על כך עיתוני פריז ובעיקר גם התיירים הרבים המבקרים בחופים מוארי השמש. למרות שהדור הותיק ממשיך במנהגיו, כלומר – נשים בשנות החמישים פלוס לחייהן, שנהגו להתפשט בעברן, ממשיכות להשתזף בעירום בחופים, הרי שנשות הדור הצעיר כבר אינן רואות בכך אמירה אופנתית כלשהי ופשוט אינן מתפשטות. 88% מהנשים הצרפתיות שנשאלו בסקר הצהירו על עצמן כ"שמרניות", וקרוב ל 50% דיווחו, שעירום בחופי הים בהחלט מטריד אותן. והסטטיסטיקה המעניינת ביותר – השמרנות הלכה ונעשתה יותר מובהקת ככל שגיל הנשאלות היה צעיר יותר: כרבע מהנשאלות בגילאים 18 – 24 הגדירו את עצמן כשמרניות ביותר, מה שמבטיח שתופעת השמרנות בחופי צרפת עתידה להתגבר בעתיד.
כן, רבותיי, בעוד דעתו של העולם מוסחת בימים אלה בעטיין של זוטות כגון המשבר הכלכלי העולמי, מגיפת שפעת החזירים והאיום הגרעיני המתפתח בצפון קוריאה ואיראן, נשות צרפת מרשות לעצמן לגלגל תחת עינינו העצומות מהפכה פרטית משלהן. כי הרי ברור לכל, שהעולם, כמו שאנחנו מכירים אותו ייראה אחרת, גם אם ייפתרו בעיות הגרעין, הכלכלה והמגיפה, אם בחופי הריביירה יהלכו להן נשים במלוא לבושן. וכל זה קורה לנגד עינינו והעולם שותק. אין ציוצים של מחאה בטויטר, אין שרשראות אימייל שצועקות חמס ומבקשות מאיתנו להעביר אימייל זה לעוד שמונה שוחרי עירום, למען עתיד ילדינו. אין קבוצות תמיכה ב'פייסבוק', הקוראות לחבריהן לצאת ולהפגין במרחבים הוירטואליים למען השבת הסדר העולמי על כנו.
כאזרח מודאג של העולם הנאור, מצאתי לנכון לבדוק מה המצב בצרפת, כפי שהוא לידי ביטוי בסממנים אחרים של המודרניזציה. אולי השמרנות המתגברת בקרב הנשים הצעירות בצרפת משתקפת גם בשימוש מועט באינטרנט, או בקהילה מצומקת של משתמשי 'פייסבוק'? ממש לא. על פי נתוני ה Internet World Stats , ישנם בצרפת כ 40.1 מליון משתמשי אינטרנט, המהוים כ 65.7% מהאוכלוסיה. צרפת נמצאת במקום השלישי באירופה (אחרי גרמניה ואנגליה), ובמקום השמיני בעולם בכמות משתמשי האינטרנט, והיא ממשיכה לצמוח בקצב דומה לזה הקיים בשאר הארצות המפותחות ( 380.7% גידול בשמונה השנים האחרונות). ואילו 'פייסבוק', על פי אתרים שונים, זכתה לעלייה דרסטית בפופולריות שלה בצרפת בשנה שעברה: קפיצה של 443% במספר החברים הצרפתיים, המוערך כיום בכ 12 מליון איש, לאחר שהרשת החברתית הזו הוציאה לאור גירסה דוברת צרפתית במרץ 2008.
ומה המסקנה הפרטית שלי מהנתונים האלה? בימינו, שימוש בטכנולוגיה חדישה וחברות באתרי אינטרנט מתוחכמים, אינם בהכרח נחלתם של צעירים מהפכניים וחדשניים. תפקיד הדור הצעיר מאז ומעולם היה להיות יוזם המהפכות החברתיות, שומר הדמוקרטיות המאויימות והמעצב של חשיבה חדשנית ופורצת מסגרות. אבל הדור הזה עסוק היום כל כולו בעולם וירטואלי ומקדיש לו את מיטב מרצו. עד כדי כך, שאין לו זמן או אנרגיה להתפשט בחופי הריביירה. ומי שמשתזפים בעירום, הם כנראה כל כך מיושנים וכל כך לא "IN", כי הם המהפכנים של פעם.

(פורסם ב"גלובס" – 16 אוגוסט 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *