מגשימים משאלות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
בשבוע שעבר חגגנו בדיסני-וורלד את יום הולדתו ה 12 של א'. 39 שנים אחרי הקמתו של פארק החלומות, הטכנולוגיה והקידמה רק ממשיכים להעצים את חווית המבקרים כאן.
דיסני-וורלד מהווה דוגמה מצויינת לשילוב מושלם בין חזית הטכנולוגיה לבין יצירתיות, ניהול קפדני ביותר, ושאיפה לשלמות, היוצרים ביחד חוויה של חופשה קסומה עבור מליוני מבקרים כל שנה. הנופשים מתכננים את חופשתם באמצעות אתרי אינטרנט מתוחכמים. הם בודקים סטטיסטיקות של שעות השיא באטרקציות השונות, מתכננים את מסלולם על פי העדפות אישיות, ומתאימים את תוכניתם לתקציב המשפחתי על פי אלפי שילובים שמציגים האתרים הממוחשבים. בבתי המלון השייכים לדיסני, מקבלים המבקרים כרטיס מגנטי, המכיל את "הפרופיל האישי" שלהם. הכרטיס מאפשר להם לשלם באלפי החנויות, המסעדות והאתרים באיזור. הוא סופר להם את נקודות השימוש במסעדות הרבות ומאפשר להם מעקב שוטף אחר מצב החשבון שלהם. למעשה, ניתן לבלות שבוע ימים בדיסני-וורלד מבלי להזדקק לכרטיסי אשראי או כסף מזומן, מאחר שהכרטיס המגנטי מהווה אמצעי תשלום לכל דבר. בנוסף, אותו הכרטיס, הוא כמובן גם המפתח לחדר במלון. הכל בזכות מערכת מיחשוב מתוחכמת, המקושרת בו זמנית למאות אלפי נקודות גישה, וכמובן גם מאובטחת היטב, לאור מליארדי הדולרים המתגלגלים בתוכה מדי שנה.
האימפריה האדירה הזו מקפלת בתוכה גם סיפור מופלא של יזמות וחזון. וולט דיסני נולד ב 1901 בשיקגו, והקים את העסק הראשון שלו – חברה לאנימציה – בהיותו כבן 20. החברה הזו נכשלה לחלוטין ודיסני ואחיו רוי הקימו בלוס אנג'לס חברה חדשה להפקת סרטים מצויירים, בה השקיעו את כל רכושם – 250 דולר. בשנת 1928, בנסיעה ברכבת בין ניו יורק ללוס אנג'לס, המציא דיסני את דמות העכבר החביב, לו קרא תחילה מורטימר, ובעצתה של אשתו שינה את שמו למיקי מאוס. העכבר הפך להיות מותג הסמל של האימפריה שקמה בעקבותיו. "שלגייה ושבעת הגמדים" העניקו לדיסני את האוסקר הראשון שלו, בשנת 1939. בסרט נעשה לראשונה שימוש במצלמה מרובת מישורים, על מנת ליצור אפקט תלת מימדי. ב 1940, בסרט "פנטזיה", השתמש דיסני, לראשונה אי פעם, בטכנולוגית "סראונד" סטריאופוני, ויצר את אחת היצירות המפורסמות ביותר בעולם הקולנוע. אחריה הגיעו "מרי פופינס" ו"פיטר פן", "פינוקיו" ו"ספר הג'ונגל" ורשימה ארוכה של להיטים נוספים, שהפכו את דיסני למותג על. בשנת 1955 הגשים את חזונו להקים פארק שעשועים סביב נושאי סרטיו, ושערי "דיסני-לנד" בקליפורניה נפתחו לקהל הרחב. בתחילת שנות הששים קנה דיסני שטח ענק בפלורידה על מנת להקים בו רשת של פארקים תחת השם "דיסני-וורלד". הוא לא זכה לראות את החזון הזה מתגשם, ואחיו רוי, שותפו לעסקים למעלה מארבעים שנה, הוא זה שחנך את "דיסני-וורלד" בשנת 1971, חמש שנים לאחר מותו של אחיו.
היום דיסני היא אימפריה של סרטים, רשתות טלויזיה, אתרי נופש ותיירות, אניות קרוז ומוצרי צריכה, המגלגלת מליארדי דולרים בכל שנה. כל זה התחיל בחזונו ובעבודתו הקשה של יזם אחד, וולט דיסני, ששם בפי אחד מגיבוריו (נחשו מי?), את המילים הבאות: "אם ביקשת משאלה / לא חשוב כלל מי אתה / כל אשר לבך ירצה אכן יקרה. / אם תאמין בחלומך / תתגשם כל משאלה / אם בקשת רצונך / באמונה שלמה."
(פורסם ב"גלובס" – 9 אוגוסט 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *