לחם, עבודה!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשורה להיי-טק הישראלי: מאמציה ההירואיים של חברת כנסת חרוצה הביאו סוף סוף לתיקון חוקי עבודה מיושנים ומקפחים. בכך ינתן מזור לסבלם של עשרות אלפי העובדים בהיי-טק ויבוא הקץ להתעללות רבת השנים של מעבידים אכזריים וחסרי לב.

נתחיל במשכורות. אין ספק, שזהו המקום הראשון בו יש לבצע תיקון מיידי. המצב הנורא, בו תכנת בעל שנתיים נסיון מרויח בקושי עשרים ושלושה אלף ש"ח בחודש, ועוד רכב צמוד, הוא שערוריה ומחדל. ולכן, מעתה ואילך יידרשו המעבידים האכזריים להוסיף על שכר הרעב המשפיל הזה גם שעות נוספות, כנדרש בחוק. כי הרי ברור, שעבור משכורת עלובה שכזו, אין הצדקה לדרישה המקוממת להישאר בעבודה אחרי השעה חמש אחרי הצהריים, או – חלילה – להשתתף בשיחת ועידה בטלפון מהבית.

ובהקשר הזה, עולה הנושא הכאוב של עבודה בשעות הערב. כן, רבותי, לקוחות ההיי-טק הישראלי גרים מעבר לים, וברוב חוצפתם עובדים בדרך כלל בשעות בהן אנחנו נערכים לצפייה ב"אח הגדול" . ודווקא בשעות האיכות המשפחתיות האלו מתעוררים הלקוחות המעצבנים ודורשים שנפתור להם תקלה טכנית, או שנגיש להם הצעת מחיר למכרז כלשהו. ובגלל העיוות הנורא שקיים אצלנו, מנהל מכירות בהיי-טק, שבקושי מרויח אולי שלושים וחמישה אלף ש"ח בחודש, ועוד רכב צמוד ובונוסים, נאלץ להקריב את שעות האיכות שלו עם משפחתו בכדי לטפל בלקוח, שאינו מתחשב כלל בשכרו העלוב. אבל החוק החדש יסייע בידי עובדי ההיי-טק המוכים לאמץ דפוסי עבודה הגיוניים יותר. הם רוצים לעשות עסקים איתנו, הלקוחות הנכבדים? שיתקשרו בשעות היום, כשאנחנו בעבודה. אחרת – נא לרשום לנו שעות נוספות.

כולנו תקוה, שפועלה של חברת הכנסת שוחרת הצדק יתקן את התחום העגום של נסיעות לחו"ל. הבוס רוצה שניסע? אין בעיה – החל מהיום יודיע לנו לפחות שבועיים מראש, יטיסנו במחלקת עסקים וישכננו בבתי מלון מפוארים, יוודא שאיננו עובדים יותר משמונה שעות בזמן נסיעתינו, וכמובן ידאג לשלושה ימי מנוחה עם חזרתינו לארץ. וברור לכולם, שבעבור שהותינו הקשה הזו בחו"ל, נתוגמל כראוי בעבור עשרות השעות הנוספות של זמן הטיסה, בהן נאלצנו לשתות שמפניה בינונית ביותר, וסוף השבוע המיותר אותו נאלצנו לבלות בפריז, עיר משעממת ונטולת חן, בהמתנה לפגישה שנדחתה.

אך מעבר לנושא השכר, הבשורה האמיתית לאנשי ההיי-טק היא בקריאה להתאגדותם כאירגון עובדים מקצועי, תחת כנפי ההסתדרות. אכן, הגיע הזמן להגן על זכויותינו הנרמסות שוב ושוב על ידי מעבידים קשוחים ונצלנים. כולנו זקוקים להגנה ולגיבוי של ההסתדרות, ונשמח להעביר כספי מיסים גם לאירגון יקר זה. ולכן, מהיום – הבוס דורש מכם לסיים את פרויקט הפיתוח עוד השבוע? צוות התוכנה יוצא לשביתת אזהרה בת יומיים. מפטרים עובדים בהרצליה פיתוח? העובדים ברחבי רמת החייל פותחים בעיצומים ומשבשים את התנועה באיזור. מקצצים בשכרם של אלפי עובדים בגלל המשבר הכלכלי החמור? האחריות הלאומית מחייבת אותנו, בעזרת ההסתדרות, לסגור את נמלי האויר והים, כי עם כל הכבוד למצב במדינה, אנחנו דואגים כרגע למעמדינו העלוב, לשכרנו הבזוי, ולגאוותינו כאירגון עובדי ההיי-טק הישראלי.

ובהמשך לדבריה של חברת הכנסת החרוצה, שאמרה כי בהיי-טק לעובדים יש "חוזה עבדות עם מקום העבודה", הגיע הזמן לפתוח במלחמת הזכויות של עובדי ההיי-טק הישראלי ולקוות להשוואת תנאיהם לתנאי שאר העובדים במשק. כמו עובדי "עוף העמק", או "ויטה פרי גליל" ,למשל.

(פורסם ב"גלובס" – 15 מרץ 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

תגובה אחת

  1. המצב הנוכחי הוא שחלק מהחברות מנצלות את עובדיהן עד כמה שאפשר ואילו אחרות נוהגות במתינות רבה יותר. לקבל תגמול הולם על שעות נוספות או נסיעות לחו"ל הוא לא המצאה חדשה וראוי שתהיה בתוקף גם לעובדי הייטק. השתרשה כאן נורמה שמשרת הייטק יכולה גם להגיע ל-150% משרה ובטח שללא שעות נוספות כי השכר כ"כ גבוה. לא, זה לא תקין. חשוב לזכור שגם אם לעיתים זה לא ממש נדמה כך בהייטק, העובדים תמיד בעמדת נחיתות מול המעבידים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *