טוויטר? מהפכה?

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
השער של מהדורת ה – 15 ביוני של השבועון TIME מהלל את טוויטר – הנסיכה התורנית של עולם האינטרנט. "טויטר משנה את הדרך בה אנו חיים, ומלמדת אותנו כיצד נראה עתיד החדשנות" צועקת הכותרת הראשית, ושישה עמודים נוספים מפרטים כיצד חברת המסרים הקצרים הזו כובשת את העולם.
ולעומת זאת, ביום חמישי שעבר, בשעה 17:32 בפלורידה, המריאה החללית "אטלס 5" במסעה אל הירח. נכון לאמש, נאס"א צופה שהחללית תגיע למסלולה סביב הירח ביום שלישי השבוע, בשעה 05:43 בבוקר. חודש מהיום, ב 20 ביולי 2009, יחגוג המין האנושי ארבעים שנה בדיוק מאז הפעם הראשונה בה דרכה כף רגלו של אדם על הירח. "אטלס 5" היא חלק מהתוכנית להחזיר אותנו לשם עד שנת 2020. היא נושאת עימה שני רכבי חלל, שמשימתם העיקרית היא לאתר שטחי נחיתה הולמים על הירח. רכב אחד ישייט סביב הירח במשך כארבע שנים, ובעזרת שבע מצלמות משוכללות ביותר שיתעדו את משטחי הירח, ייצר את האטלס הראשון שלו. הרכב השני יסיים את חייו ב- 9 באוקטובר השנה, אז יכוונו אותו מדעני נאס"א להתרסקות במכתש, שנבחן כרגע כמועמד להיות אתר הנחיתות העתידי של הירח. הרכב יתרסק אל קרקע הירח במהירות של כעשרת אלפים קמ"ש, ובגלל שמשקלו הוא כשתי טונות תיצור ההתרסקות הזו ענן אבק ענק. ענן הפיצוץ הזה ייסרק בקפידה מהגובה על ידי רכב החלל המצלם, וישמש לניתוח מפורט של מרכיבי הקרקע באתר הנחיתה העתידי. עלות המבצע הנוכחי היא, לדברי נאס"א, 583 מליון דולר. אם לא יממש ממשל אובמה את איומיו לקצץ דרמטית בתקציבי תוכניות החלל (כרגע מושקעים כשבעה מליארד דולר לשנה בתוכנית, והמספר יכפיל עצמו תוך עשר שנים), הרי שבשנת 2020 תוקם בקרבת הקוטב הדרומי של הירח תחנה קרקעית מאויישת דרך קבע, שתשמש את המין האנושי כבסיס קדמי לחקר החלל.
ובחזרה לגיבורה התורנית של המגזין TIME. טוויטר ממשיכה את המסורת של חברות אינטרנט המבליחות מאי שם, ותוך פרק זמן קצר אוספות סביבן מליוני מעריצים ברחבי העולם. פעם בכמה שנים קמה החברה התורנית, שמצליחה "לעשות את זה" וכובשת את העולם בסערה. והסערה סביב טוויטר, היא ללא ספק מרשימה. גם בארץ אנשים מעניקים סופרלטיביים אין סופיים לטוויטר. אם עדיין אין לך חשבון טוויטר, אתה לא ממש מבין במה שהולך עכשיו בעולם. אם אתה לא עוקב בטוויטר אחרי עשרה סלבריטיז, מצבך די עגום. אם לא עדכנת אף פעם לפחות חמישים עוקבים בטוויטר לגבי תפריט ארוחת הבוקר שלך, אתה לא ממש קיים.
אבל, עם כל הכבוד (הראוי בהחלט) לטוויטר, היא לא המהפכה הענקית של דורנו. בהשוואה למהפכת החלל, טוויטר היא אפילו לא מהפך. היא כן תופעה מעניינת, שמעידה בעיקר שרבים מאיתנו מאסו בקשר אמיתי עם אנשים. אנחנו מעדיפים מסרים קצרצרים, מוגבלים למאה וארבעים תוים, כי כנראה כבר אין לנו סבלנות לשיחה אמיתית. או שאין לנו מה להגיד.
ולכן, בשביל מעריצי טוויטר, ניסחתי כאן מסר תקני, בן 140 תוים בלבד: אתם באמת מאמינים שטוויטר היא מהפכה? בטח עוד לא בני 30, יש לכם מה ללמוד על החיים. אפילו יו-טיוב לא שנתה חיים למישהו. בסדר, צודקים, סוזן בויל.
(פורסם ב"גלובס" – 21 יוני 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *