זוכרים את שרפמן

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
דן ציפורין, ידידי ושותפי בקיינן פרטנרס, מבקר השבוע בארץ. ביום שני, בועידת תקשורת ונתח שוק של גלובס בשיתוף עם TWS, שנינו מופיעים כדי לדבר על תעשיית האינטרנט בארץ. ביחד ננסה לברר האם וכיצד ניתן לבנות אצלנו חברות אינטרנט משמעותיות. ציפורין בהחלט יכול לעזור לנו למצוא תשובות לשאלות האלו, שכן הוא חתום על אחת מהצלחות האינטרנט הגדולות שהיו להיי-טק הישראלי – חברת שופינג.קום. דן הצטרף לשופינג כשהייתה עדיין צעירה ובלתי ידועה, והפך אותה לחברת אינטרנט מובילה ומצליחה, הוביל אותה להנפקתה בנאסדא"ק בשנת 2003, ולרכישתה ע"י EBAY בשנת 2005 במחיר של 620 מליון דולר, על בסיס מכירות של כ 135 מליון דולר ורווח של כ 20 מליון דולר. זהו אחד הסיפורים הבודדים של הצלחה גורפת בחיבור בין מנכ"ל אמריקני, הגר ועובד בארה"ב, לבין חברת סטארט-אפ ישראלית. מה שמביא אותי לסיבה השנייה, הלא פחות חשובה, להגעתו של ציפורין לארץ השבוע – האזכרה שעורכים אנשי שופינג.קום לנחום שרפמן, ממייסדי החברה ומי שהיה גם ממייסדי חברת קומטאץ'.
נחום שרפמן הוא זה שגייס את דן ציפורין כדי שיחליף אותו כמנכ"ל שופינג, שאז נקראה עדיין דילטיים. בזכות אופיו המיוחד של שרפמן, ותכונותיו כיזם, הצליח החיבור בין השניים מעל למצופה. שיתוף הפעולה הזה הצעיד את שופינג לשיאים עסקיים, ובנוסף גם יצר ביניהם חברות עמוקה. ביקשתי מדן לכתוב מספר מילים על זכרונותיו מהתקופה ההיא. הנה תמצית דבריו, בתרגום חופשי מאנגלית:
"בפגישתנו הראשונה שאל אותי נחום מה דעתי על אתר האינטרנט של דילטיים. אמרתי לו שלדעתי האתר מכוער ביותר. נחום צחק ואמר: "זו בדיוק הסיבה שאני רוצה אותך איתנו". הייתי אז מנהל בכיר במסטר-קארד העולמית ולא בדיוק חיפשתי סיבות לעזוב. אבל אישיותו המקסימה של נחום, והחזון הסוחף שלו, שיכנעו אותי, שזהו המקום בו אני רוצה להיות וזהו האיש עימו אני רוצה לעבוד.
נחום היה יזם בנשמתו ועשה הכל למען הצלחת החברה. כשהחלפתי אותו בתואר של מנכ"ל ויו"ר אמר לי: "דן, אין לי בעייה לעשות כל מה שתגיד לי. אם תבקש ממני לנקות רצפות כאן כי זה מה שטוב לחברה, אעשה זאת בשמחה." הוא היה נטול אגו לחלוטין, אבל במקביל לכך היה נחוש מאוד ומכוון מטרה, תמיד מסתכל קדימה, תמיד אופטימי ותמיד מחייך. הוא נהנה מחווית היצירה ומהתבוננות בהתגשמות חלומותיו.
נחום הקפיד על פרופיל נמוך, שנא להתראיין וחילק בשמחה את קרדיט ההצלחה לאחרים. הצניעות שלו תמיד הרשימה אותי. הוא היה איש משפחה חם. נאוה והוא בנו בית גדול כדי שתמיד יוכלו לארח בנוחות את ילדיהם ואת הנכדים. הוא העריץ את הילדים האלה ותמיד כשנפגשנו דיבר עליהם ארוכות.
בשבילי נחום הוא הסמל של התגשמות החלום הישראלי: מחוספס אבל צנוע, חכם ומוכשר, ציוני גאה, שנלחם כצנחן במלחמת ששת הימים והפך להיות דוקטור לפיזיקה גרעינית; יזם בנשמתו, שהקים חברות מרשימות ושימש כמנטור ליזמים רבים. נפלו בזכותי הזכות והכבוד להיות שותף לדרכו של נחום שרפמן. אהבתי אותו והוא חסר לי עד מאוד."
דברי דן ציפורין על נחום שרפמן, שנהרג ביחד עם נאוה אשתו בתאונת מטוס ביוון, ב 28 באפריל השנה. חותמו על עולם ההיי-טק הישראלי עוד ילווה אותנו שנים רבות.
(פורסם ב"גלובס" – 12 יולי 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *