הצעה לסדר היום של ה – IVA

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

בשבוע שעבר, במפגש עם אנשי הקרנות, הציגו בכירים ב E&Y נתונים על המשבר בהיי-טק העולמי. יורם טיץ, מנכ"ל משותף ב E&Y ישראל, סיפר על שיחה שקיים עם מנהל בכיר בחברה בין לאומית גדולה. זה אמר לו, שאומנם עלויות ההעסקה בהרצליה ובעמק הסיליקון השתוו לאחרונה, אך התפוקה המתקבלת מארבעה מהנדסים ישראלים משתווה לעשרה מהנדסים בכל מקום אחר.

בהקשר הזה, אני חוזר ומתייחס כאן לקמפיין המיותר של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' להטבת תנאיהם של עובדי ההיי-טק. בבלוג שלה כתבה יחימוביץ' "פועלי כל עולם ההיטק התאחדו", ולאחרונה צוטטה כאומרת שאפילו בעמק הסיליקון כבר מבינים, שעל עובדי ההיי-טק להתאגד תחת קורתו של אירגון מקצועי, שילחם את זכויותיהם. ובכן, כמי שביקר בעמק הסיליקון רק בשנה האחרונה יותר ממספר הפעמים שהגברת יחימוביץ' ביקרה שם בימי חייה; וכמי שנפגש ושוחח רק בשנה האחרונה בעמק הסיליקון עם יותר אנשי היי-טק מאשר חברת הכנסת פגשה אי פעם, אני מתכבד להכריז כאן, שדבריה היו דמגוגיה ותו לא. אני מבין את רצונה של חברת הכנסת לנכס לעצמה הישגים פופוליסטיים וללחום את מלחמת הפועלים הנדכאים באשר הם, אך הכללת המאבק שלה אל תחום ההיי-טק הוא קודם כל ביטוי לחוסר הבנתה בענף הזה, אבל חמור יותר – פגיעה קשה אפשרית באטרקטיביות שלנו בשוק הבין לאומי. דרך אגב, גם עובדי ההיי-טק, עליהם יצאה הגברת חימוביץ' להגן, עלולים להפסיד בגדול. כי יש כבר מנכ"לים, שבודקים האם החוק מאפשר להם שלא לשלם זכויות והטבות על שעות נוספות, כאלו המשולמות היום באופן אוטומטי על משכורות גלובליות. התודות, ידידיי עובדי ההיי-טק, לחברת הכנסת יחימוביץ'.

ובשבוע שעבר, במסגרת שלל מאבקי האגו סביב אישור התקציב, השיג מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני, בעל בריתה של הגב' יחימוביץ' ומי שמכונה בבלוג שלה כ "מנהיג הכלכלי החשוב במדינה" וגם "קרן אור באפלה", הישג מביש ואפילו יותר מסוכן להיי-טק ממלחמתה המיותרת של חברת הכנסת: על פי העידכון לחוק ההסדרים, מעסיקים יחויבו לנהל משא ומתן קיבוצי עם עובדיהם. מעבר לבעייתיות של ההישג המפוקפק הזה בהקשר של יחסי העבודה במשק הישראלי, עבור ההיי-טק הוא יהווה לא פחות מאסון. אם התחרותיות של ההי-טק הישראלי תיפגע, הרי שאולי יהיו פה מקומות עבודה נפלאים, נאורים ושוחרי זכויות האדם, אבל יהיו פה מעט מאוד מקומות כאלה. כי ההון הבין לאומי, החמצן המזין את ההיי-טק המקומי, יופנה למקומות קצת פחות נאורים אבל יותר אטרקטיביים, כמו אנגליה, סין והודו.

התחרותיות של ההיי-טק הישראלי כנראה איננה מעניינת את הפוליטיקאים עיני ויחימוביץ', שהרי הרבה יותר חשוב להם לקדם את מעמדם הפוליטי הירוד מלדאוג לענף הכלכלי המשמעותי ביותר במדינה. אבל לבאי כנס ה IVA השבוע, הנושא הזה הוא קריטי. ולכן, יש בי התקוה שעובדי ההיי-טק הישראלי, ועימם היזמים והמשקיעים, יפשטו סוף סוף את מדי הלפלפים הצפוניים המנומסים והאנמיים, וייצאו למלחמת חורמה על עתיד ההיי-טק הישראלי. אל תטעו, הפוליטיקאים שמנכסים אותנו אל הקמפיינים שלהם עושים זאת אך ורק משיקולים פוליטיים צרים ומתוך אי הבנה מוחלטת, ובטח לא משיקולים של טובת המדינה, או עובדי ההיי-טק. אז בואו ל IVA, היפגשו במסדרונות וצאו בקריאה גדולה: "אנשי כל עולם ההיי-טק הישראלי התאחדו, פוליטיקאים – החוצה!"

(פורסם ב"גלובס" – 17 מאי 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *